Okładka książki Świat Słowian. Kultura, przyroda, duchowość Leonard J. Pełka
Wierzenia i zwyczaje
Replika
2023-03-21
2023-03-21

Okładka książki Neopogaństwo w Polsce Grzegorz Antosik, Alicja Barcikowska, Krzysztof Biliński, Ignacy R. Danka, Mariusz Filip, Agnieszka Gajda, Igor Górewicz, Bogumił Grott, Jacek M. Majchrowski, Miłosz Papla, Zbigniew Pasek, Leonard J. Pełka, Scott Simpson, Zdzisław Słowiński, Maciej Strutyński, Tomasz Szczepański, Anna Zaczkowska, Dorota Ziętek
Neopogaństwo w... Grzegorz Antosik, A...
Okładka książki Nacjonalizm czy nacjonalizmy? Funkcja wartości chrześcijańskich, świeckich i neopogańskich w kształtowaniu idei nacjonalistycznych Jacek Bartyzel, Aneta Dawidowicz, Andrzej Dwojnych, Bogumił Grott, Olgierd Grott, Inna Kawiernikowa, Krzysztof Łada, Rafał Łętocha, Kazimiera Mikoś, Leonard J. Pełka, Wiktor Poliszczuk, Mieczysław Ryba, Jan Skoczyński, Jarosław Tomasiewicz, Adam Wielomski
Nacjonalizm cz... Jacek Bartyzel, Ane...

7/10. Ciekawa i przyjemna w czytaniu.

7/10. Ciekawa i przyjemna w czytaniu.

Cieszę się, że dzieła Leonarda Pełki są wznawiane, a dotąd nieudostępniane publikacje zbierane jak w powyższej książce, lecz wiedza się dezaktualizuje, więc wydawca powinien dodać przypisy do najnowszych wyników badań. Tego mi brakuje w całej serii.
Tym razem Autor przedstawia tytułowy świat Słowian, skupiając się przede wszystkim na dziedzictwie, np. współczesnych nurtach rodzimowierczych oraz przetrwałych zwyczajach wywodzących się z przedchrześcijańskiej słowiańszczyzny, a także badaniach słowiańszczyzny. Dowiadujemy się również o zbliżonej symbolice wśród wielu kultur indoeuropejskich (przykład pszczoły i miodu w kulturze i mitach). Według mnie najciekawsze były rozdziały dotyczące demonologii.
Polecam miłośnikom słowiańszczyzny!

Kolejna propozycja z jaką dziś do Was przychodzę to świetny zbiór historii naszej rodzimej kultury. Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @wydawnictworeplika mogę Wam przedstawić wnętrze tej pięknej okładki.

Świat Słowian. Kultura, przyroda, duchowość

Autor przedstawił nam tu swój zbiór badań i teorii dotyczących naszej słowiańskiej kultury.
Co znajdziecie tutaj ? Przede wszystkim nasze dziedzictwo. Mój ulubiony temat rodzimowierstwa i jakie można czerpać z nich inspiracji w życiu codziennym.
Cały folklor ludowy który w obecnych czasach coraz bardziej wraca do łask 🥹
Jaki oddziaływanie dawnych wierzeń ma wpływ na obecny ekosystem i ogólna świadomość.
Książka pokazuje nam zupełnie inne zapatrywanie z każdego możliwego aspektu. Nie sądziłam że znajdę tu tak obszernie opisana historię oraz ogólny kult starych Bogów. Świetnie przedstawiona przemiana człowieka i jego postrzegania świata.
Książka napisana bardzo naukowym stylem więc polecam już osobom zaznajomionym z tematem naszej rodzimej mitologii słowiańskiej.
Dla miłośników miodu i pszczół na samym końcu jest mitologiczne przesłanie owych symboli i jakie miały znaczenie kiedyś i dziś.
Kolejna świetna propozycja od wydawnictwa, nie tylko pod względem wnętrza które dużo wnosi do naszej kultury ale również malownicze okładki które pięknie prezentują się na półce ✨

Świat Słowian. Kultura, przyroda, duchowość

Co znajdziecie tutaj ?...

#reklama
#współpracareklamowa

Świat słowian to książka dotąd nie publikowanych zbiorów pana L.J. Pełki.
@wydawnictworeplika stworzyła coś bardzo ciekawego .

Autor rozkłada słowiańszczyznę na czynniki pierwsze.
Wiecie, że są trzy neopoganskie wiary na naszej ziemi? Ja dowiedziałam się z tej książki.
Lektura ta wnosi dużo wiedzy, m.in. o demonach, bogach czy przyrodzie i jak ona oddziaływała na słowian .

Książka jest napisana dość sporym drukiem co jest na plus.
Jednak jest napisana dość trudnym i naukowym językiem przez co jest trudniejsza w przyswojeniu wiedzy.
Nie nadaje się ona dla laików, jednak jeżeli "wyjadacze" chcą dowiedzieć się więcej zwłaszcza z naukowego punktu widzenia będą zadowoleni.
Dodam tez, że zdecydowanie nie jest to lektura do wciągnięcia na raz.

Polecam, ale osobom, które już mają jakąś wiedzę o rodzimowierstwie.

#reklama
#współpracareklamowa

Świat słowian to książka dotąd nie publikowanych zbiorów pana L.J. Pełki.
@wydawnictworeplika stworzyła coś bardzo ciekawego .

Autor rozkłada słowiańszczyznę na czynniki pierwsze.
Lektura ta wnosi dużo wiedzy, m.in. o demonach, bogach czy przyrodzie...

Po raz kolejny Replika nie zdecydowała się na reprint, tylko zrobiła coś, można powiedzieć swojego. Mało tego! W ten projekt został zaangażowany nawet PRAWDZIWY znany i szanowany naukowiec, profesor Andrzej Szyjewski, znany między innymi z książki "Religia Słowian''. Tym razem dostaliśmy zbiór nigdy do tej pory nie publikowanych, zebranych dzieł kontrowersyjnego i nierównego badacza Słowiańszczyzny i teorii religii - Pełki, bo jak inaczej nazwać badacza, który po dramatycznie niemerytorycznej książce "U stóp słowiańskiego parnasu" dał nam doskonałą o demonologii, podpartą autorskimi badaniami. Myślę, że odpowiedzią może być regresywny wpływ socjalizmu i leninizmu nawet na tęgie, szczególnie młode umysły, lecz nie wchodźmy tu w politykę.

W książce znajdziecie głównie materiały, które miały posłużyć Pełce do habilitacji. Dotyczy ona głównie (mniej więcej w 3/4 objętości) zagadnień rodzimowierczych na przełomie XX i XXI wieku i religi nowożytnych ogółem. Reszta to relatywnie niewielki zbiór etnograficznych badań dotyczących demonologii. Podsumowując - mimo wszystkich dobrych zmian widocznych w wydawnictwie - tytuł i okładka publikacji są mylące i to nadal skok na hajs.

Praca dyktuje nurty i idee, na których wyrosła wiara rodzima. Drugą część tego wywodu nazwałabym zbiorem encyklik wczesnego rodzimowierstwa. Są to fragmenty ich statutów religijnych służących do oficjalnej rejestracji jako związki wyznaniowe. Jak możecie się zorientować, właściwie wszystkie z nich podkreślają, że są wyznaniami... monoteistycznymi.

Książka nie jest dobrze przemyślana i na pierwszy rzut oka widać, że są to zebrane, niepublikowane materiały bez redakcji. Znajdziemy w niej szczególnie dużo powtórzeń, nawet całych cytatów. Momentami miałam wręcz wrażenie, że czytam w kółko to samo i sprawdzałam ze zdziwieniem stronę, na której jestem. Część informacji jest również zdezaktualizowana, a opisane wspólnoty zostały zawieszone. Właściwie zupełnie z czapy jest wrzucony w treść rozdział "Miltologiczne wizje pszczoły i miodu". Książkę wieńczy posłowie wydawcy. Absolutnym żartem jest fakt, iż nie ma wniej bibliografii, która przy tak obszernym materiale badawczym i źródłowym powinna się tam znaleźć.

"Świat Słowian" to wyczerpujący i obfity zbiór informacji dotyczących rodzimowierstwa. Leonard J. Pełka dokładnie opisuje początki religii Słowian oraz współczesne neopogaństwo słowiańskie w Polsce. Co ciekawe, istnieją w naszym kraju trzy wyznania neopogańskie i każde z nich zostaje opisane w tej książce.
Pełka zwraca również uwagę na istotę przyrody w wierze słowiańskiej, demonów i bóstw.
Książka wypada dość dobrze na tle całej serii. Jest rzeczowa, konkretna i wnosi wiele istotnych informacji. Tak jak większość książek z cyklu "Wierzenia i zwyczaje" jest ciężka w odbiorze, a wiedza trudna przyswojeniu. Ta lektura raczej nie nada się dla laików, skierowana jest bardziej do osób naukowo zainteresowanych tematyką słowiańską. Jest to tytuł godny polecenia, ale trzeba liczyć się z tym, że nie jest to pozycja na jedno czy nawet kilka wieczorów. Książka wymaga skupienia i chęci by ją zrozumieć. Zdecydowanie jest to pozycja typowo naukowa. Myślę, że bardziej przyda się komuś kto chce napisać pracę magisterską z tej tematyki, niż osobie która jest miłośnikiem słowiańskości.

Pełka zwraca również uwagę na istotę przyrody w wierze...

Leonard J. Pełka był doktorem nauk humanistycznych, religioznawcą, socjologiem oraz badaczem demonologii ludowej. Tym razem otrzymujemy książkę, która była dla mnie sporym zaskoczeniem! Oczywiście pozytywnym! Czym więc tak bardzo zaskoczył mnie autor?

Tym razem Leonard J. Pełka zabiera nas ponownie do świata duchowości Słowian jednak ogromna część tej książki dotyczy świata niemal współczesnego! Kiedy brałem do ręki tę książkę byłem niemal pewny, że bardzo mocno zanurzę się w historii i dotrę aż do wierzeń i zwyczajów jakie panowały na naszych ziemiach przed wiekami. Moje zdziwienie było wprost olbrzymie kiedy okazało się, że wierzenia, zwyczaje, obrzędowość zostanie przepuszczona przez fakty znane z historii XX wieku!
Bardzo dużą część książki stanowi wzajemne przenikanie się religii i polityki! Temu właśnie zagadnieniu Pełka poświęca ogromną część "Świata Słowian" jednak wszystko jest napisane w sposób, który nie pozwala nam oderwać się od tej książki, a co więcej sami zaczynamy przypominać sobie wydarzenia jakie miały miejsce np. u schyłku XX wieku i analizować możliwości przenikania się religii i życia politycznego.
Autor zwraca również uwagę na odrodzenie religii i duchowości u Słowian. Przykuwa dużo uwagi do powstawania nowych sekt, organizacji i stowarzyszeń odwołujących się do neopogaństwa. Otrzymujemy również szczyptę mitologii, wpływu wierzeń słowiańskich na kulturę Polską i Ukraińską oraz tekstów czysto światopoglądowych.

"Świat Słowian" napisany jest w formie rozprawy naukowej. Jednak jest to niewątpliwie jedna z wartości tej książki! Czytając najnowszą część cyklu o wierzeniach i zwyczajach mamy wrażenie, że czytamy książkę pełną rozważań i wywodów naukowych, jednak jest ona tak ciekawa, że wciąga już od samego początku, a my czytając chcemy wiedzieć coraz więcej i nie planujemy odkładać tej książki nawet na chwilę! Dla fanów tego cyklu jest to bez wątpienia pozycja obowiązkowa!

Świat Lisiołwian – kultura, przyroda, sake
Lisioł z czasem uznaje, że świat Słowian ma swoje zalety, a dokładniej dwie: miód pitny oraz rusałki. Reszta w sumie też może być, ale żeby się o tym przekonać, futrzak stoczył się z fotela w niezbyt kontrolowany sposób do książki Leonarda Pełki pod tytułem „Świat Słowian – kultura, przyroda, duchowość” od Wydawnictwa Replika.
Wpierw Lisioł powinien pisnąć, co otrzymamy po uchyleniu okładki tejże pozycji. Jest to zbiór tekstów publicystycznych autora – znawcy słowiańskiej kultury – który został opatrzony solidnym wstępem religioznawcy i etnologa Andrzeja Szyjewskiego. Dlaczego Lisioł o tym wspomina? Te dwadzieścia stron przedstawia nam kontekst dla lektury oraz przybliża postać samego autora, pozwalając lepiej zrozumieć samo zagadnienie rodzimej wiary. Lisioł jest zadowolony, bo taki wstęp bardzo pomaga w lekturze. Czego możemy się spodziewać dalej?
Książkę tworzy zbiór dziesięciu tekstów o zróżnicowanej tematyce, obejmującej kwestie demonów, bóstw, rodowód współczesnego (dla autora) neopogaństwa, a także bardziej… frywolne z pozoru artykuły, takiej jak (znaczące odkaszlnięcie) Akwatyczne i flortystyczne wątki w światopoglądzie ludowym Białorusinów czy Mitologiczne wizje pszczoły i miodu. Tak, właśnie te Lisiołowi podobały się najbardziej – głównie ze względu na obecność miodu pitnego! Fragmenty poświęcone demonom oraz innym istotom nadprzyrodzonym również przypadły do gustu futrzakowi, gdyż dostarczyły kilku intrygujących ciekawostek na temat Majek. To wyjątkowo nadobne panny, które chętnie zaprosiły Lisioła do tańca… to znaczy zrobiłyby to, gdyby nie uciekły przed jego obezwładniającym urokiem.
W książce natrafimy też na bardziej naukowe i teoretyczne artykuły, traktujące o kwestiach światopoglądowych oraz wizjach neopoganizmu. Lisioł z łapą na sercu (butelce) przyzna, że te fragmenty przypadną do gustu bardziej zagorzałym miłośnikom zgłębiania tajników dawnych polskich wierzeń. Ostatecznie jednak to bardzo ciekawa pozycja, obejmująca wyjątkowo intrygujące (w większości) artykuły, które zasługują na lisie piski!

Świat Lisiołwian – kultura, przyroda, sake

Kolejny tom z serii Rodzime Wierzenia od Repliki zawiera gro informacji o ludziach, a także między innymi o przyrodzie w kultach słowiańskich (również wzięty pod uwagę jest światopogląd ludowy białorusinów i ukraińców).

Książka do łatwych nie należy i dlatego trzeba być fanem tematu, aby najwięcej z niej wyciągnąć. Dla mnie, jako laika humanistycznego było to ciężkie przeżycie ;)

• Mitologia słowiańska
  • Muszę kupić