Okładka książki Zagubiony w Chinach. Prawdziwa historia człowieka, który próbował zrozumieć Państwo Środka, czyli jak zjeść żywego kalmara J. Maarten Troost
J. Maarten Troost Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Z różą wiatrów literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Z różą wiatrów
Lost on Planet China. The Strange and True Story of One Man's Attempt to Understand the World's Most Mystifying Nation or How He Became Comfortable Eating Live Squid
Wydawnictwo Dolnośląskie
2010-05-05
2010-05-05
Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska
Piotr Grzegorzewski Tatiana Grzegorzewska podróż Chiny

Sama przyjemność czytania. Troost z przymróżeniem oka podaje czytelnikowi dość interesujące spostrzeżenia na temat państwa środka. To jest taka książka, którą chętnie się czyta na leżaku na plaży, także polecam zabrać z sobą na urlop., nie koniecznie do Chin;)

Bardzo ciekawa pozycja o podróży do Chin. Autor naprawdę świetnie operuje językiem. Bardzo przypadły mi do gustu jego humorystyczne odniesienia i wtrącenia, dodatkowo widać, że zrobił naprawdę dobry research.

Większość rozdziałów zaczyna się od noty historycznej, opisującej i przybliżającej dzieje miejsca, w którym będzie się znajdował. Wszystkie swoje przeżycia i podróże krążą wokół historii, tak więc za to ogromny plus, wszystko jest jakoś uzasadnione, a i czytelnik może wyciągnąć dużo wiedzy.

Pozycję serdecznie polecam.

Bardzo ciekawa wyprawa, niejednokrotnie ubawiłam się czytając perypetie bohatera. Fakty historyczne/społeczne ciekawie poprzeplatane nietuzinkowymi opowieściami i przemyśleniami.

Autor czyli J.Maarten Troost zastanawiał się ,,Jakim cudem ktoś, kto nie mówi po chińsku i nie dysponuje wiedzą naukową dotyczącą historii czy kultury Chin, może napisać o pnich książkę...".
Doszedł do wniosku, że napiszę te książkę ,, z perspektywy faceta, który po prostu błąkał się przez jakiś po ogromnym i szybko zmieniającym się kraju, bez jakiegokolwiek planu, ucząc się i doświadczając codziennego życia."
I tak powstała dosyć gruba książka ,, Zagubiony w Chinach ..."
Troost uważa się za pisarza miejscowego, a nie podróżnika, ponieważ zarówno w Chinach jak i innych krajach mieszkał dłużej. Z jego książki poznamy dlatego prawdziwe życie jakie ówcześnie toczy się
w Chinach. Oczywiście autor nawiązuje do
historii i kultury, tradycji, która ma wiele tysięcy lat. Z tej lektury dowiadujemy się, jaki wpływ na Chiny miał Mao i czy dalej ma wpływ. Pisarz zastanawia się nad fenomenem gospodarki Państwa Środka, które zalało swoimi towarami nieomal cały świat. Czy otrzymamy na to odpowiedź, proszę przeczytać tę książkę.
Zastanawiał mnie też fragment o wirusie Sars. Przyjaciel pisarza był na targu w sandałach i nadepnął prawie gołą nogą na jakąś padlinę. Przestraszył się, że się tym wirusem zaraził. Czy tak się stało dowiecie się Państwo z tej pozycji.
Ta książka została napisana i wydana przecież przed pandemią .
Autor przedstawia wiele wydarzeń z humorem nawet czarnym w opisie jedzenia kalamarów.
Polecam tę książkę. Dowiecie się z niej drodzy czytelnicy w sposób łatwy i przyjemny o autentycznym, różnorodnym życiu w Chinach i wpływie na nie wielowiekowej historii i kultury, a także polityki.

w

Ciekawa książka opisująca pobyt w Chinach, jednak po jej przeczytaniu nie bardzo ma się ochotę na wycieczkę do tego kraju, pomimo tego że kilka miejsc odwiedzonych przez autora jest interesująca!

Autor książki ma niesamowite poczucie humoru! Bardzo przyjemnie się ją czyta.

Autor książki ma niesamowite poczucie humoru! Bardzo przyjemnie się ją czyta.

jedna z najciekawszych, i najżywiej napisanych książek podróżniczych o Chinach. Bardzo mi przypadła do gustu, tym bardziej, że czyta się ją jednym chałstem. W książce można znaleźć wiele interesujących informacji, a przy tym, chwała ci Autorko, nie ma narzekania na niedogodności podczas podróży po różnych zakątkach Chin. Bardzo polecam i czekam na kolejną książkę.

Autor bardzo fajnie opisuje życie mieszkańców państwa środka. Lektura dla wszystkich którzy interesują albo chcieli by zacząć interesować się potęgą jaką stanowiły i nadal stanowią Chiny.
p.s. Na końcu autor trochę zaczyna lać wodę ale nie przeszkadza to w skończeniu książki ;)

Ciekawe ciekawostki ;) o Chinach i inspiracje do podróży i zobaczenia różnorodności. Może będę mieć łatwiej niż on bo uczę się chińskiego 😊

Książka bardzo słaba, napisana z typowo Amerykańskiego puntu widzenia. Autor zdecydowanie niepotrzebnie lubi pisać o polityce i to jeszcze Ameryki nie Chin, o tym jaki to Bush był słabym prezydentem itp.. Opisuje Chiny bardziej z punktu widzenia turysty niż osoby która zna ten kraj, nie zna podstaw języka, nie rozmawiał z zbyt wieloma osobami, widuje miejsca typowo turystyczne. To jak bardzo jest nieobiektywny i jak bardzo ma ograniczone horyzonty pokazuje opisując wiele rzeczy które krytykuje nie pisząc jakie zdanie na temat tego mają Chińczycy.

• Chiny
  • Podróżnicze
  • Azja
  • Podróże

J. Maarten Troost Zagubiony w Chinach. Prawdziwa historia człowieka, który próbował zrozumieć Państwo Środka, czyli jak zjeść żywego kalmara Zobacz więcej