Życie seksualne kanibali

Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Wydawnictwo: W.A.B.
The Sex Lives of Cannibals. Adrift in the Equatorial Pacific
Ag2S

Według CNN to jedna z najdowcipniejszych książek podróżniczych, jakie kiedykolwiek powstały! Tropikalny raj, gdzie delfiny igrają w lagunach, słońce malowniczo zachodzi nad oceanem, mieszkańcy to sympatyczni luzacy, a nieskażona przyroda zachwyca bujnością? Tak – choć niezupełnie. Kiedy J. Maarten Troost i jego dziewczyna Sylvia ruszali w podróż na Tarawę – główny atol wyspiarskiego kraju...

Kiedy J. Maarten Troost i jego dziewczyna Sylvia ruszali w podróż na Tarawę – główny atol wyspiarskiego kraju Kiribati – nie bardzo wiedzieli, czego się spodziewać. Ale na pewno nie oczekiwali gęstości zaludnienia większej niż w Hongkongu, przeterminowanej żywności prosto z Australii oraz ministerialnych konkursów pieśni i tańca. Nie mówiąc już o suszach, widmie chińskiej inwazji, Macarenie rozbrzmiewającej z każdego głośnika i o zupełnym braku kawy… Jednak, mimo wszystko, czy warto wracać do cywilizacji?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 545

Wyspa jak wulkan gorąca

Wszyscy znamy magiczne określenie – a może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? Czasy się zmieniają, obiekty problemów ewoluują, ale niech rzuci kamieniem ten, kto choć raz nie przytoczył go, gdy ciężar egzystencji stał się wprost nie do wytrzymania. Wydaje mi się, że wszędzie na świecie istnieje jakiś podobny slogan, który uosabia tęsknotę za tym, by teleportować się do innego życia. Jednak naprawdę ciekawie dzieje się wtedy, gdy ktoś podejmuję rękawice tego wyzwania.

Jegomość, do którego będę pił w tej recenzji zwie się J. Maarten Troost. Określając go pokrótce, można by rzec, że to lekkoduch poszukujący siebie. Bywał na wojażach tu i ówdzie, łapał się bardziej i mniej dorywczych prac, ale nigdzie szczególnie nie zagrzał miejsca. Za to narobił sobie cokolwiek pokaźnych długów i znalazł się praktycznie pod ścianą. Jego wybawieniem miała się okazać oferta pracy dla dziewczyny/wkrótce żony Sylvii, która miała ich oboje wyrwać hen daleko na kresy dobrze znanych map.

Jak mniemam powiem Kiribati, wy powiecie – że co? – potem zarzucę Tarawa, a w odpowiedzi uzyskam - jaka trawa/tratwa? Nie zdziwi mnie to kompletnie. Każdemu kto kojarzy powyższe nazwy, winszuje niezbicie, reszcie postaram się pokrótce to wyjaśnić. Najprościej rzecz ujmując Kiribati jak prawi popularna internetowa encyklopedia, to państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym w którego skład wchodzą 33 wyspy koralowe. Tarawa jest jedną z nich.

Wybaczcie te przydługą ekspozycję, ale już ruszamy z impetem. Zapewne...

Wybaczcie te przydługą ekspozycję, ale już ruszamy z impetem. Zapewne wyobrażając sobie wysepkę na Pacyfiku widzicie wspaniałą, nasyconą błękitem wodę. Zniewalające zachody słońca i jedyny w swoim rodzaju tropikalny klimat. Nie zamierzam pozbawiać nikogo tych wizualizacji, bo owszem, ocean jest przepiękny, słońce robi wrażenie, a temperatura poniżej pewnej skali nie schodzi. Sęk w tym, że to tylko część prawdy.

Wszystko ładnie pięknie, ale główny bohater wraz z małżonką szybko przekonuje się, że ten raj na ziemi ma swoje paranoje i problemy. Samo pożywienie w którym świeże owoce i warzywa to luksus potrafi dać w kość. Dodajmy do tego masę chorób, nieznośnych owadów, defekacji do wielkiej wody i problemy z pozbywaniem się odpadów, a obrazek jak z pocztówki znacząco się wyciera. Nie wspominając o tym, że to początek wyliczanki kłopotów.

Nic tylko siąść i płakać, prawda? No niekoniecznie, mamy dwie strony medalu i nieocenionego autora, który sprawia, że te wszelkie uprzejmości i przeciwności losu łączą się w soczystą i nierozerwalną całość. Głównie opowiada on o swojej wyspiarskiej codzienności, choć czasem pokusi się o historyczny rys, który przybliża odkrycie wyspy i jej dzieje na przełomie lat. Najważniejsze, choć oczywiście istotne, jest nie to o czym Maarten pisze, ale jak to robi.

Wierzcie mi, czyni to znakomicie. Całość poddaje w lekki i wysoce uzależniający sposób. Czytając trudno pozbyć się wrażenia, że siedzi tuż obok i z butelką czegoś chłodniejszego w dłoni opowiada swoje dzieje z pobytu na końcu świata. Do tego jest niesłychanie zabawny. Jego humor jest uniwersalny, chwilami pythonowski, innym razem kpiarski, czasem zaś uroczo-ironiczny. Zresztą wystarczy spojrzeć na sam tytuł, by dostać namiastkę tego z czym mamy do czynienia.

„Życie seksualne kanibali” absolutnie mnie uwiodło. I tak, wiem, jak dziwacznie to brzmi, ale jakże mógłbym zaprzeczać prawdzie? Ta książka jest jak wyjazd na wakacje z najzabawniejszym przewodnikiem na pokładzie. Nawet jeśli warunki wycieczki kuleją, ten wodzirej potrafi zamienić wszystko w złoto. Z autorem jest podobnie, tylko że nie musi ubarwiać rzeczywistości. Wystarczy, że mistrzowsko oddaje realia i doprawia je jedyną w swoim rodzaju humorystyczną perspektywą. To wystarczy z naddatkiem na wypasiony wypoczynek, po którym powrót do rzeczywistości będzie smutną koniecznością.

Patryk Rzemyszkiewicz

Ania | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 października 2017

To mogła być naprawdę fajna książka. Niestety ma jedną wadę. Jest nią autor, który natrętnie obnosi się ze swoim poczuciem humoru, dowcipem i podejściem do świata. Na jego tle giną ciekawostki, smaczki i zwyczaje z wyspy z drugiego końca świata. Doczytałam trochę na siłę.

Kasia | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

Mam wrażenie, że wpada mi w ręce coraz więcej książek które niekoniecznie chcę poznać czytelniczo.
I poznaję, bardzo zadowolona z efektów naszego zbliżenia. "Życie..." przyszło do mnie samo, na nogach koleżanki.
Zabawna, wesoła książka podróżnicza o tym jak nasze cywilizowane życie różni się od życia naszych współziomków na dalekiej wyspie. Pomysły i przygody dzięki którym dni nie były nawet przez chwilę monotonne. Brak piwa może spowodować katastrofę, robaki w uchu, brak wody pitnej( poważny problem), sfory dzikich psów i pampersy na rafie.
Polecam
Bardzo ciekawa książka podróżnicza. Bardzo wesoła.

żabot | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Dziękuje Patrykowi Rzemyszkiewiczowi, autorowi oficjalnej recenzji książki w LC, za powinszowanie mi wiedzy ;-) Rozumiem, że poziom wiedzy Polaków generalnie leci na łeb, na szyję, ale bez przesady. Można nie znać nazwy państewka Kiribati, ale nazwa Tarawa już mówi znacznie więcej, jeśli ktoś choć odrobinę interesował się zmaganiami wojennymi na obszarze Pacyfiku. A takich wcale nie jest tak mało. Ale dość osobistych dywagacji. Przejdźmy do rzeczy.
W książce o kanibalach praktycznie nic nie ma, poza niewielką wzmianką o dość dawnej historii wysp, na których leży Kiribati. O seksie również mniej więcej tyle samo. Tak więc chyba autor tytułem poleciał chcąc przykuć uwagę potencjalnych czytelników. Jeśli ktoś oczekuje więc pikantnych szczegółów z życia mieszkańców wysp, srogo się zawiedzie. O czym generalnie jest książka, mówi wystarczająco blurb i inne recenzje, więc nie będę się powtarzał. Początek irytuje i rozczarowuje trochę chaotycznością treści. No, chyba że autor chce pokazać...

sambor27 | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Dwa lata spędzone na końcu świata, zmieniają mentalność zwykłego młodego człowieka. Czy powrót do cywilizacji jest tym czego pragnie?
To nie jest przewodnik turystyczny po rajskiej wyspie, ale opis trudów i niedogodności codziennego życia na niej.

Muminka | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

Maarten Troost to potomek Czeszki, więc żywo interesował się przemianami w awnym bloku wschodnim. To tez typowy obieżyświat, specjalizujący się w problematyce Europy wschodniej, zaś jego dziewczyna Sylwia- Europy Zachodniej i sprawach rolnictwa, ekologii. Okazało się, że firmy windykacyjne zamierzały uprzykrzyć im zycie. Maarten bywał i na Kubie, i robił inne rzeczy, byle tylko odroczyć starania o pracę. status bezrobotnego niezbyt go uwierał, bo "próznowanie jest, wg mnie , stanowczo niedoceniane". próbował swoich sił w dziennikarstwie, a rzutka Sylwia dostawałą intratne propozycje a to Sarajewo, a to Hanoi. W końcu załąpała się na pracą dla Fundacji na Rzecz Południowego Pacyfiku w Kiribati. To archipelag tak egzotycznych wysp, że część opracowań czy źródeł wiedzy po prostu o nim nie wspomina.
Miało być sielsko, rajsko, bez cywilizacyjnych zobyczy. Zapakował niewłaściwe ubrania, nie miał wiele pojęcia o tamtejszym życiu. Wyspa odcięta od cywilizacji i początki znajomości z...

Nina | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Niewątpliwą zaletą książki jest dostarczenie wiedzy, że istnieje kraj zwany Kiribati, że jest to koniec świata, choć, wbrew przypuszczeniom, gęsto zaludniony, że upał panuje tam niemiłosierny, ludzie i zwierzęta żyją rytmem zupełnie innym niż w krajach znanych przedtem autorowi i jego dziewczynie Sylvii, że widoki na Tarawie i innych wyspach atolu są urzekające, kolor nieba i Pacyfiku ma intensywność, przy której dziela Picassa z okresu niebieskiego wydają się szarobure, że do rekinów w wodzie i szczurów oraz innych stworzeń, uznawanych w naszej cywilizacji za dokuczliwe i roznoszące choroby na lądzie, można się przyzwyczaić, że można żyć bez prądu, czystej wody itd. itp.

Maarten i Sylvia spędzili na Tarawie dwa lata, ona wysłana tam przez organizację pozarządową, on jako osoba towarzysząca, obserwator, człowiek szukający swojego miejsca na ziemi. Przewodnik po krainie Kiribati, zagubionej gdzieś na równikowym Oceanie Spokojnym (angielski podtytuł książki: Adrift in the Equatorial...

książek: 1917
Tinkerbelle | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Świetnie się to czyta. Może to jednak tylko ja, ale przygnębiła mnie niezwykle ta książka. Kwestia odpadów z tworzyw sztucznych jakie produkujemy jest straszna. Wyrzucanie wszystkiego do atolu.... oczywiście, trudno winić tych ludzi. Nie ma gdzie się pozbyć odpadów. Ale i tak, przygnębia.

tuten | 2017-07-20
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Dość zabawna i pouczająca książka. Można wyrobić sobie opinię na temat życia na wyspach na Pacyfiku.
Ciekawie napisana, wiele interesujących faktów z "innego" świata, innego stylu życia.

Gengulo | 2017-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2017

Bardzo przystępna książka, która opowiada o dwóch latach, które autor spędził na Tarawie. Książka nie jest ani dziennikiem, ani dogłębnym studium nad życiem tamtejszych I-Kiribati. To po prostu kilka przygód I-matang (obcokrajowca), których doświadczył autor i które w pewien sposób pokazują zarówno charakterystykę życia na atolu, ale także i stosunek "zachodu" do pacyficznych wysp. Wszystko to jest podlane historią i tradycjami I-Kiribati oraz pokazaniem w krzywym zwierciadle sposobu działania rządu wyspy oraz zasad funkcjonowania pomocy międzynarodowej. Nutka humoru towarzyszy jednak nie tylko tym dwóm ostatnim zagadnieniom, co sprawia, że ksążka jest lekka i przyjemna. Nawet jeżeli ma już swoje lata.

jarmich | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 12 września 2017

Literatura podróżnicza a bawi? Jak to? To trochę tak, jakby naleśniki ze szpinakiem posypać sobie cukrem pudrem (z tym, że ja nie dodaję do szpinaku czosnku). Niby kto by pomyślał, ale bez problemu odważymy się to zjeść. W końcu to nie gulasz z bitą śmietaną ;-).
Kanibali czyta się niezwykle szybko, cały czas z zainteresowaniem i nie jest to lektura wyłącznie rozrywkowa. Zaryzykuję stwierdzenie, że niezwykłe poczucie humoru autora i jego łatwość pisania, tzw. lekkie pióro, to dodatki do tej książki opisującej zupełnie nowe i nieznane nam miejsce na ziemi. Albo zupełnie nieznanego nam człowieka z innego kawałka świata.
A co pozostaje po przeczytaniu Życia seksualnego kanibali? Otóż ja, człowiek aktualnej cywilizacji, człowiek korporacji, człowiek nierozerwalnie związany z higieną, który w życiu nie ruszył się poza Europę, mam ochotę pojechać do Kiribati... Jak już wspomniał autor wcześniejszej recenzji czytelniczej, jest coś takiego, o czym się mówi w skrócie "pierdolnąć to...