W pogoni za dalekim głosem

Tłumaczenie: Anna Horikoshi
Wydawnictwo: Muza
Toku no koe wo sagashite
978-83-7495-508-9

Kasama Tsuneo jest rzeczowym i odpowiedzialnym pracownikiem biura ds. emigracji. Pewnego dnia w trakcie akcji zatrzymania nielegalnie przebywających w Japonii Filipińczyków Kasama pod wpływem obezwładniającego, nieznanego mu odczucia puszcza wolno jednego z nich. Wkrótce kontaktuje się z nim tajemniczy głos, który przejmuje kontrolę nad życiem Japończyka. Od tej chwili Kasama funkcjonuje na granicy jawy i snu, nie odróżniając onirycznych widziadeł od rzeczywistego świata. Opowiada nieznajomej postaci długo skrywaną tajemnicę, sądząc, że jest ona powodem nawiązania tego dziwnego kontaktu. Kilka lat wcześniej Kasama przebywał w Stanach Zjednoczonych jako nielegalny imigrant...

Aksamitt | 2014-06-24

Połączenie świata ułudy, fantasy z marnością codzienności, która tak przytłacza bohatera, że w jakiś sposób oddaje się temu co mniej zrozumiałe, ale za to osnute tajemnicą, może i ciekawsze. Jak gdyby iluzja wypełniała pustkę w jego życiu. Skupiając sie na pracy człowiek staje sie maszyną, łatwo wtedy sie zatracić. Strefa duchowa potrzebuje równowagi, nie znajdując pokrewnej duszy sięga się gdzieś głębiej, w podświadomość.

Bardzo podoba mi się oszczędny sposób opisywania historii przez Yamade. Uważam,że wszystko jest tu wyważona. Krótko, zwięzle a przy tym z odpowiednią dozą emocji. Nie ma tego snucia suchego, męczącego wątku jak u Murakami'ego.
Yamada jest tym azjatyckim pisarzem, który uwiódł mnie od pierwszego zetknięcia z jego stylem. To w jaki sposób pisze, jak buduje nastrój, a przyznać trzeba, że tworzy opowieści idące w kierunku surrealistycznym, gdzie rzeczywistość miesza się ze złudzeniem. Charakterystyczne jest przenikanie treści nadnaturalnymi elementami budującymi...

moonlitsugar | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Ta książka utwierdza mnie w przekonaniu, że japońska literatura należy do gatunku niezwykle skomplikowanej, praktycznie niemożliwej do zrozumienia dla przeciętnego człowieka. Lubię oniryczne historie, a sposób pisania Yamady jest zdecydowanie mniej oszczędny od bardziej znanego Murakamiego. Z tych stron aż wylewają się emocje. Mimo, że "W pogoni...' bardzo mi się podobała to nie zmienia to faktu, że jest kompletnie zagmatwana i niewiele z niej zrozumiałam.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2009

„W pogoni za dalekim głosem” Taichiego Yamady, którego, o ile mnie pamięć nie myli, zarekomendował mi nieoceniony Blahuuu. Irracjonalnością swojego świata, tym przenikaniem elementu nadnaturalnego z prozaiczną rzeczywistością może trochę przypominać Murakamiego, ale pisarstwo Taichiego jest znacznie bardziej oszczędne, ascetyczne w formie, ale naładowane emocjami, w przeciwieństwie do raczej beznamiętnego Murakamiego. Sama fabuła, pomysł na głos, którego zagadka do końca nie zostaje rozwiązana, jest kapitalny, no i sama narracja, nie pozostawiająca nic więcej do życzenia. Jak dla mnie powieść lepsza nawet od „Obcych”.

Bartosz | 2014-03-26
Przeczytana: 01 stycznia 2014
książek: 2093
bythewoods | 2010-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2010

Książka dziwna, ale to chyba typowa opinia Europejki na temat japońskiej literatury. Najpierw mnie nudziła, a kiedy wciągnęła w końcu zostawiła więcej pytań niż odpowiedzi.

Eljot | 2012-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2012

To nie jest pierwsza ksiązka japońskiego autora, którą przeczytałam. w związku z tym śmiało mogę pokusic sie o stwierdzenie, iż Japończycy tworzą trochę dziwna literaturę...Bardzo tajemnicza, pozostawia olbrzymi niedosyt (jak wszystkie powiesci Japończyków. Głownym bohaterem jest japoński urzędnik ds. imigracyjnych, który pewnego razu zaczyna słyszec głosy, właściwie jeden głos, konkretnie kobiety z którą sie zaprzyjaźnia, a nawet - wydaje mi się, ze się w niej zakochuje. Zdecydowanie nie jest to pozycja godna wrzucenia do śmietnika, jednakże nie nalezy równiez do wybitnej literatury. pomimo to, warto ją przeczytac, gdyż na pewno pokazuje nam inny sposób pisania - specyficzny dla Japończyków - a niezauwazalny np u Amerykanów.

Przeczytana: 22 stycznia 2015

Książkę czyta się dobrze, sam przeczytałem ją za jednym posiedzeniem. Każdy z wątków zajmuje tyle miejsca ile powinien. Niezbyt duża objętość stanowi raczej zaletę - wszystko zgrabnie ujęte bez zbędnego przedłużania. Powieść niejako o samotności, ale powiedziałbym, że nie do końca. Jedynie wydarzenia w USA nie do końca mi pasują do całości. Rozumiem, że mają spory wpływ na zachowanie bohatera i oczywiście jest tu logiczna całość itd. Ale jakoś do mnie osobiście nie przemawiają.

Cała recenzja na:

Irys | 2016-09-18