Tydzień świętego mozołu. Opowiadania japońskie 1945–1975

literatura piękna
1986-01-01
Andrzej Nowak, Krystyna Okazaki, Mikołaj Melanowicz, Henryk Lipszyc, Hanna Zamyłka
Japonia opowiadania współczesne opowiadania antologia literatura japońska literatura XX wieku

ten zbiorek z kolei bardzo mi się podobał. przy dużej rozpiętości tematów i stylu praktycznie wszystkie opowiadania cechuje taka japońska gęstość, jakby zintensyfikowanie bodźców z jednej i doznań z drugiej strony.

Świetny, przekrojowy zbiór przez powojenną japońską literaturę.

Więcej na blogu: http://www.gniazdoswiatow.net/2009/07/07/nie-tylko-murakami/

Opowiadania z dość różnych półek. W zasadzie mają jedną wspólną cechę: każde z nich próbuje (z mniejszym lub większym skutkiem) zmasakrować użytkownikowi dobre samopoczucie. W wielu przypadkach skutecznie.

1)Abe Kobo, Żołnierz ze snu (夢の兵士 Yume no heishi, The Dream Soldier) (1957) przeł. Henryk Lipszyc

"W dzień tak mroźny, że sny zamarzały,
miałem straszny sen.
Wczesnym popołudniem
sen odszedł z czapką na głowie...
Zaryglowałem drzwi." (str. 11)

2)Dazai Osamu, Mój mąż, Villon (ヴィヨンの妻 Biyon no Tsuma) (1947) przeł. Krystyna Okazaki

3) Endo Shusaku, Młodsza siostra (肉親再開...

Prawdę mówiąc zbiór nierówny, bo są tu opowiadania absolutnie doskonałe, jak i nużące, których wymowa nie jest do końca zrozumiała, albo opisujące cierpienia ludności cywilnej po II Wojnie Światowej, co nigdy nie jest lekturą łatwą i przyjemną.

Dyskusje

• Literatura japońska