Piekło Italii

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Wstrząsająca opowieść historyczna o ostatnich miesiącach wojny we Włoszech Na podstawie wspomnień tych, którzy przeżyli, brytyjski historyk odtwarza obraz krwawych walk, zniszczeń, przemocy, grabieży, anarchii a dramat żołnierzy i cywilów Półwysep Apeniński stał się w końcowej fazie światowego konfliktu areną zaciętych działań wojennych. Wojska alianckie, w których skład wchodził również polski 2. Korpus, posuwały się na północ w trudnym górzystym terenie, napotykając zawziętą obronę niemiecką. Przełamanie potężnych umocnień: Linii Gustawa i Linii Gotów, kosztowało życie setek tysięcy żołnierzy. Monte Cassino zdobyto dopiero podczas czwartego natarcia a dzięki Polakom. Poza linią frontu toczyła się inna walka: brutalna wojna partyzancka i krwawa wojna domowa. Wśród ruin i chaosu głodujący i pozbawieni dachu niewinni cywile prowadzili swoją własną wojnę: o przetrwanie.James Holland przedstawia wydarzenia z perspektywy wszystkich walczących stron i z różnych punktów widzenia. Politycy: Hitler, Churchill, Mussolini, dowódcy: Kesselring, Alexander, Clark, generał Władysław Anders, a przede wszystkim zwykli żołnierze alianccy i niemieccy, partyzanci, mieszkańcy miast i wsi a ich decyzje, ich przeżycia, ich słabości i ich bohaterstwo są tematem tej książki, która nadaje ludzki wymiar relacji o ostatnich miesiącach wojny we Włoszech.

cesar58 | 2012-03-02

Według mnie jest to przeciętna książka historyczna. Nie zgadzam się z kilkoma elementarnymi tezami w niej zawartymi. Nie czytało mi się jej dobrze. Czytałem o wiele lepsze książki historyczne.

irman | 2016-10-15
Pan_tamburyn | 2016-07-27