Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców II wojny światowej

Wydawnictwo: Znak
Alliance: The Inside Story of How Roosevelt, Stalin and Churchill Won One War and Began Another
historyczna

Kłótnię zaczął Józef Stalin. Podczas wystawnej kolacji sowiecki przywódca nieustannie dokuczał Winstonowi Churchillowi. Okraszonym przyciężkim humorem docinkom nie było końca. [...] Siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Roosevelt milczał przez większość czasu, ograniczając się do banałów i truizmów. Jak powiedział później na posiedzeniu gabinetu, złośliwości Stalina wobec Churchilla bardzo go r

Jonasz | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

Pod termina Alianci, kryja sie nie alianckie kraje, lecz osoby. Sa to glownie Churchill, Roosvelt I Stalin, jako glowne postacie, I szereg drugoplanowych – Eden, Molotov, Hopkins, de Gaulle I inni. Autor kresli psychologiczne portrety wielkich graczy, ktorzy stworzyli swiat, ktory prztrwal prze niemal pol wieku.
Osia narracji sa spotkania wielkiej trojki w Teheranie, Jalcie i wreszcie w Poczdamie (zmarlego Roosvelta zastepuje tu Truman). Pomiedzy nimi inne spotkania – wizyty Chrchilla w Moskwie, liczne spotkania Roosvelt-Churchill, oraz spotkania pomnieszych graczy. Autor robi pare wyjatkow, gdzie osobiste kontakty zastepuje wzmozona koresponecja – ma to miejsce pryz okazji inwazi w Normandii oraz Powstania Warszawskiego.
Historia czyta sie znakomicie, niemal jak ksiazka sensacyjna. Ator znakomicie pokazuje, napiecia, gre intersow, zakulisowe pociagniecia. Autor pozostaje obiektywny. Stalina zgodnie z realiami, nazywa Dyktatorem, lecz gdy nalezy mu sie pochwala dostaje ja (nie...

Dariusz Karbowiak | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Ciężko pisać o książkach typowo dokumentalnych. Ta jednak napisana jest wyjątkowo ciekawie. Wątki dotyczące życia codziennego, a nawet prywatnego rodzin wielkiej trójki. Cytaty, dygresje, opisy samopoczucia, sprawiają że czyta się jak dobrą pozycje kryminalno-szpiegowską.
Bardzo ciekawe wątki dotyczące Polski. Przedstawione są tak jakby właśnie Polska była najważniejszym elementem całej układanki. Sprzedana przez jednych i drugich, Tak Prezydent USA jak i Premier Wielkiej Brytanii za Polskę kupowali u Stalina resztki własnej godności. Najdziwniejsze że wojnę finansowały głównie Stany Zjednoczone - tak wynika z książki, a tak niewiele mogły uzyskać w zamian za pomoc materialną jaką udzieliły walczącej koalicji.
Polecam wszystkim tym którzy interesują się historią ale i innym. Pozycja warta zainteresowania.

Cuz | 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe

Naprawdę wycerpująca pozycja odpowiednia dla każdego kogo interesuje II wś oraz polityka. Rozgrywki między wielką trójką to naprawdę fascynujący kawał historii. Prawdziwa perełka.

Alina | 2015-08-03

W zasadzie książka jest o tym, jak trójka osób decydowała o losach milionów i granicach krajów. Napisana jest bardzo przystępnym językiem.

Marcin | 2018-09-19
polarek | 2018-01-15