Normandia ‘44. Historia opowiedziana na nowo

historia
Napoleon V
2022-04-06
2022-04-06

Niby dobrze znana historia, przedstawiana przez Jamesa Hollanda w sposób przykuwający uwagę. Dba o przedstawienie wydarzeń uwzględniając aspekty zwykle pomijane przez historyków. Holland płynnie potrafi przejść od problemów i dylematów targających wielkich strategów na etapie planowania operacji, poprzez operacyjne przygody mniejszych oddziałów, aż do przeżyć pojedynczego żołnierza.
Wszystko potrafi zgrabnie powiązać, tworząc omalże powieściową narrację.

Inwazja w Normandii to oczywiście dość znany temat i kampania ta przewija się w wielu polskojęzycznych pozycjach. Pytanie więc brzmi czy warto sięgnąć po tę książkę? Jak najbardziej tak. Po pierwsze James Holland opowiada losy inwazji począwszy od dnia D aż do bitwa pod Falaise. Po drugie jest to świetnie napisana książka, gdzie wydarzenia są przedstawione z dwóch perspektyw - alianckiej i niemieckiej (chociaż dominuje ta pierwsza). Trzeba też stwierdzić, że ze względu na opis prawie trzech miesięcy walk, cechuje się on pewną ogólnością. Autor przeprowadził wiele wywiadów, wybrał kilkunastu bohaterów swojej opowieści i pokazał walki w Normandii z punktu widzenia piechurów, pancerniaków, spadochroniarzy, lotników czy marynarzy, co czyni lekturę niezwykle żywą, interesującą i pełną anegdot. Poza prostymi żołnierzami biorących udział w starciach, nie brak też szerszego spojrzenia z perspektywy kadry dowódczej. Warto się też pochylić nad podtytułem, czy jest to historia opowiedziana na nowo? Pod pewnymi względami tak. James Holland podejmuje polemikę z wieloma powszechnie krążącymi mitami - czy "krwawa Omaha" rzeczywiście była krwawa, czy zrzut spadochroniarzy w dniu D był faktycznie taki kiepski, czy akcja Wittmanna w Villers Bocage naprawdę była tak spektakularna i czy broń niemiecka istotnie była dużo lepsza od alianckiej? Książkę trzeba pochwalić również pod kątem edytorskim. praca zawiera kilkanaście map, sporo fotografii, aneksy w postaci Ordre de Bataille, osi czasu itp. Wydawać by się mogło, że inwazja w Normandii to temat oklepany, a mimo to Hollandowi udało się stworzyć porywające i wciągające dzieło.

„Rzemiosło, czy nowość ?”
Trochę już tych książek o lądowaniu w Normandii przeczytałem. Ostanie jakie pamiętam to tomy wydawane przez Napoleona V z serii DŚW (genialne),„D-day” Antony Beevor, „Najdłuższy dzień” Cornelius Ryan, „Działa o zmierzchu. Wojna w Europie Zachodniej 1944-1945” Rick Atkinson, „D-Day”Giles Milton. Po drodze były jeszcze inne, które ukryła zawodna pamięć.
Kiedy sięgałem po „Normandię 44. Historia opowiedziana na nowo” zastanawiałem się ile prawdy jest w podtytule. Po skończonej lekturze muszę przyznać, że jest nieco na wyrost. Autor nie odkrywa żadnej Atlantydy. Nie ma tam ukrytych lochów. Jedynym odmiennymi od reszty są rozdziały, w których pisarz podejmuje dyskusję z mitami. Na ile przekonywującą, trzeba ocenić samemu. Ja byłem sceptyczny.
Czy jest zła książka ? Tutaj jestem zdecydowany udzielić negatywnej odpowiedzi. Mamy do czynienia ze starannym i dobrze napisanym rzemiosłem, na nieco już wyeksploatowany temat. Styl pisania bardziej przypomina Beevora niż szczegółowe opisy zawarte w DŚW. James Holland porusza się bardzo sprawnie od czeluści okopu, poprzez sztabowe narady do politycznych gabinetów. Dodaje to kolorytu treści i czyni lekturę bardzo żywą i przepełnioną akcją. Pewne rzeczy zostały potraktowane ogólnie, autor wspomina o tym we wstępie. Jest związane z objętością pracy. Czy przeszkadza to w odbiorze? Mnie nie, bo byłem w stanie rozwinąć sobie pewne kwestie, z racji posiadanej wiedzy. Inni, tutaj zależy od indywidualnego odbioru.
Zdarzają się małe powtórzenia. Jest tego niewiele, ale czasami miałem dość silne wrażenie Déjà vu.
Ciężar opisu przesunięty jest w stronę wojsk alianckich, ale sporo czasu spędzimy też pod drugiej stronie linii frontu. Autor nasycił swoją opowieść wspomnieniami uczestników zdarzeń, co znacznie podnosi jej wartość. Czyta się to wspaniale i lektura wciąga.
Tekstowi głównemu towarzyszą bardzo dobre mapy. Szkoda, że są one skupione na początku książki w jednym bloku, a nie towarzyszą rozdziałom, których dotyczą.
W środku znajdziemy też liczne zdjęcia. Drobna uwaga do wielkości niektórych. Nie zawsze ilość oznacza dobrze. Niektóre są zbyt małego formatu, aby można się nimi delektować.
Ciekawe załączniki na koniec i bibliografia. Warto przekartkować.
Wydanie jest na najwyższym poziomie. Bardzo dobrej jakości papier zamknięty w twardej oprawie.
Napoleon V nadal trzyma formę.
Podsumowując- otrzymujemy solidnie napisaną książę o operacji lądowania aliantów w Normandii do „kotła falaise”. Porywająco napisana, wciągająca i warta uwagi. Nawet jeżeli opisuje znaną historię po raz kolejny.

„Rzemiosło, czy nowość ?”

Edytorsko książka stoi na najwyższym poziomie. Twarda okładka , biały papier. Nic dodać, nic ująć. Tłumaczenie daję radę więc nie ma się czego czepiać. Wielką zaletą książki jest wykorzystanie mnóstwa relacji dotąd nie publikowanych i to zarówno z alianckiej strony jak i niemieckiej. Zdarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie ale to akurat zaleta, bowiem utrzymuje tempo akcji książki. Edytorsko książka stoi na najwyższym poziomie. Twarda okładka , biały papier. Nic dodać, nic ująć. Tłumaczenie daję radę więc nie ma się czego czepiać. Szkoda, że zdjęcia są zgrupowane na końcu książki i to w dość małym formacie. Obfitość mapek na początku książki to dobry pomysł, lecz są one niezbyt precyzyjne.

• II Wojna Światowa
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]