Wojna Polska 1939

Wydawnictwo: Bellona
II Wojna Światowa
historyczna
Pistacia

Kampania jesienna 1939 roku jest jedną z najstraszliwszych klęsk w naszych dziejach a wydarzeniach, które je poprzedziły, należą do najtrudniejszych. W ciągu trzydziesty sześciu dni wojny - ledwo pięciu tygodni - zdruzgotane zostało cisami dwu najezdniczych armii jedno z większych państw europejskich. Po zaledwie dwudziestu latach niepodległości Polska upadła. Gdyby nie te dziesięciolecia, gdyby nie te dni, w których czerwień krwi nadawała blask fioletowi wrzosów, być może Rzeczpospolita nie odrodziłaby się trwale. Trzeba było przejść przez dramat Września, tego pasma prawie ustawicznych klęsk, gdy łamało się państwo, armie, dywizje i ludzie - przez niewyobrażalną tragedię narodu i jednostek. Targa ona do dzisiaj naszymi uczuciami, jest trudna do przyjęcia, do obiektywnej oceny. Mimo siedemdziesięcioletniej perspektywy historycznej Wrzesień pozostaje ważną częścią współczesnej wyobraźni społecznej.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 r. i cały nakład został natychmiast sprzedany. Po interwencji ambasady radzieckiej książka stała się przedmiotem totalnego ataku ze strony władz i środków przekazu. Na polecenie Ministerstwa Kultury wycofano ją z obiegu. Przygotowane obecnie wydanie jest w istocie nową pozycją. W ciągu minionych lat stan badań krajowych i zagranicznych poszedł znacznie naprzód, co należało uwzględnić. Otwarte zostały archiwa, opublikowano wiele istotnych dokumentów. Można by więc nadać książce nowy tytuł. Jednak autor pragnie zachować tytuł pierwotny oraz charakter pierwszego wydania.

[opis wydawcy]

Paździoch | 2014-01-02

Pozycja akademicka, a nie popularnonaukowa. Nie jest to bynajmniej zarzut,ale jeśli ktoś oczekuje przyjemnej, płynnej lektury to będzie zdziwiony jak autor szczegółowo opisał przyczyny wybuchu wojny i napaści Niemiec na Polskę. Opis samych działań wojennych jest znacząco mniejszy.

Zasadnicza większość tej książki stara się udzielić odpowiedzi na pytanie co spowodowało wybuch konfliktu. Analizuje sytuację polityczną, ekonomiczną, społeczną i wojskową praktycznie wszystkich największych graczy europejskich. Analiza jest bardzo drobiazgowa i wielowątkowa, a ogarnięcie wszystkiego wymaga czasu na spokojne czytanie.
Można zapoznać się z postępowaniem rządów różnych państw, patrzeć na ich priorytety i jak się one zmieniały.
Pasjonujące podchody dyplomatyczne, układy z kimś lub przeciw komuś. Dzięki niej można szybko zrozumieć, że w wielkiej polityce nic nie dzieje się przypadkowo, a najmniejsze, wydawałoby się nieistotne wydarzenie, przypadek lub porażka może być wykorzystana przez...

maszynistaGrot | 2015-11-06

Uwielbiam ten patriotyczny ton, choć z drugiej strony zrzucanie wszystkiego na aliantów też nie wydaje się w 100% właściwe.

Pakoziom | 2012-03-06

Porównanie: