Proroctwo sądnego dnia

Okładka książki Proroctwo sądnego dnia Scott Mariani
Okładka książki Proroctwo sądnego dnia
Scott Mariani Wydawnictwo: Muza Cykl: Ben Hope (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Ben Hope (tom 3)
The Doomsday Prophecy
Muza
2010-08-18
2010-08-18
Wojciech Jędruszek

Nie jestem autorytetem wśród recenzentów, ale jak dla mnie świetna książka. Wiadomo, że to fikcja, przede wszystkim jak sam bohater, ale czyta się świetnie. Od początku widziałam oczami wyobraźni ekranizację z Danielem Craigiem lub ewentualnie Jasonem Stathamem w roli głównej. Jeżeli ktoś lubi filmy z Bondem, pełne akcji oraz wszechstronnie utalentowanym bohaterem, to będzie zadowolony.

Książka jest porównana do powieści Dana Browna i Roberta Ludluma. Ale moim skromnym zdaniem zaledwie koło nich leżała. Owszem jest wątek religijny i nieczyste zagrania Agencji, to fakt. Jednak cała historia jest zbyt chaotyczna. Mam wrażenie, że mamy tu same bijatyki, strzelaniny, pościgu, bez jakiegoś większego sensu. Zbyt szybkie tempo akcji też nie pomaga. Bohaterowie są ledwo zarysowanie. Lubię powieści sensacyjne ale to nie to. Mam wrażenie, że tu jest za dużo wszystkiego.

Tak naprawdę nie wiem od czego zacząć. Może tak. Ben Hope jest byłym żołnierzem sił specjalnych, który zapragnął zostać teologiem. Jednak nie jest mu to dane, gdyż angażuje się w sprawę porwania córki znajomych. Okazało się, że dziewczyna chcąc zdobyć duże pieniądze, zrobiła coś, co kosztowało życie wielu ludzi. Sam Hope mimo zapędów na pastora, też aniołkiem nie jest....

Fajna. Rzeczywiście, akcja nie ślimaczy się od początku powieści, co nie zdarza się często w innych powieściach. Przewidywalna w niektórych momentach, ale nie psuje to ogólnej przyjemności lektury i całość czyta się prawie jednym tchem.

Przyznam szczerze, że nie czytałam poprzednich dwóch części i zaczęłam tak naprawdę od środka. Na szczęście nie jest ona powiązana z poprzednimi więc gdybym na serwisie lubimy czytać nie zobaczyła że jest to seria to podczas czytania bym się nawet nie skapnęła, że jest to trzecia część. Bardzo ciekawie opisana historia fanatyków Biblii, którzy chcą zrobić wszystko aby spełnić przepowiednię Apokalipsy.
Bałam się, że będzie za dużo elementów fantasy ale książka tak mnie pochłonęła, że totalnie nie zauważałam drobnych wątków fantasy.
Młoda dziewczyna Zoe zostaje porwana na Korfu. Jej tajemnicze zniknięcie zgłaszają rodzice jedynie swojemu znajomemu Benowi-bylemu wojskowemu. Nie idą z tym na policję ponieważ córka słynęła z tego, że lubiła imprezować i dobrze się bawić więc i tym razem myślą, że jest z jakimś nowo poznanym mężczyzną i tak dobrze się bawią, że zapomniała o tym, że rodzice na nią czekają. Ben postanawia odnaleźć dziewczynę i przylatuje na Korfu. Niestety jej zniknięcie okazuje się bardziej skomplikowane i z czasem dochodzi do serii morderstw i sam Ben okazuje się celem tajemniczych mężczyzn, którzy zrobią wszystko aby dostać to czego pragną. Na szczęście Ben nie da się tak łatwo wpędzić w kozi róg i prędzej on pozna o co chodzi i w co takiego była wplątana Zoe niż pozwoli zabić ją i siebie. Powieść bardzo dobrze napisana, trzyma do samego końca w napięciu i nie pozwala nudzić się czytelnikowi. Na pewno będę chciała sięgnąć po poprzednie dwie części i kolejne napisane po niej.

Zdarzało mi się już sięgnąć po książkę, ponieważ zaintrygowała mnie okładka. Bywało, że przełykałam największe gnioty, bo byłam ciekawa kolejnej teorii spiskowej. Ale tym razem przeszłam samą siebie. I muszę przyznać, że sama nie wiem, dlaczego to zrobiłam i czego się spodziewałam.
Realny w tej pozycji jest chyba tylko początek. Tak długo jak jesteśmy na Wyspach jest całkiem znośnie. Gdy tylko akcja wykracza poza ich granice zaczyna się seria zdarzeń tak oderwanych od rzeczywistości jak UFO w Roswell. Ta jedna gwiazdka za ostrzał helikoptera starym karabinem maszynowym ukrytym na farmie weterana z Korei. Mam wymieniać dalej?...
Odpuście tę lekturę...

Książka do połowy bardzo fajna i przyjemnie się czyta; ciekawa fabuła, zaskakująca akcja. Ale druga połowa to już jakaś pomyłka, dłuży się strasznie, nie ma nic interesującego, bez dalszego czytania wiadomo jak się zakończy ( doczytałem do końca tylko dlatego, że akurat nie miałem nic innego do czytania). Wygląda to tak, jakby autor za wszelką cenę chciał zrobić książkę, która by liczyła 400 stron, niestety zabrakło pomysłu na tą ilość.

Niesamowita książka od której tródno było mi się oderwać choćby na chwile. Wciągający wątek, wartka fabuła i mój bochater, Ben Hope -mieszanka idealna. :D
Cała ta historia, wymyślona w śposób wprost niewiarygodny, pochłania czytelnika jak wir. Do tego świetny styl pisania sprawia że czujemy się jak naoczni świadkowie opisanych w 'Proroctwie sądnego dnia' wydarzeń.
Jedyne co troche mnie zawiodło to zbyt szybkie rozegranie końcowych wydażeń, przez co pozostałam z lekkim niedosytem... Jednak polecam serdecznie tą księżke. :D A sama chętnie sięgne wkrótce po kolejne książki pana Marianiego. ;)

Jedyne...

Książka jest dość wciągająca, mimo iż z zapowiedzianym na okładce nawiązaniem do Dana Browna ma niewiele wspólnego. Pierwsza połowa książki jest naprawdę ciekawa, niestety później dochodzimy do rozdziału 32. Od tego momentu im dalej, tym gorzej. Następuje wplecenie do powieści wątku spisku religijnego, który dala mnie był największą bzdurą w tej książce (autor ewidentnie nie wiedział jak rozwinąć ten wątek). Główny bohater okazuje się niemal niezniszczalny. Owszem w trakcie swoich potyczek odnosi rany, ale już kilka stron dalej odnosimy wrażenie jakby wcześniej nic się nie stało. Należy wziąć pod uwagę, że Ben Hope (główny bohater) jest byłym komandosem, ale dla mnie ta jego zdolność regeneracji to przesada.

Jak już wspomniałem na początku książka wciąga, co jest jej niezaprzeczalnym plusem, aczkolwiek jest tu bardzo nie równa. Mamy opis kilku wątków w kolejnych po sobie rozdziałach i jedne czyta się bez wytchnienia, pozostałe w sumie też, ale tylko dlatego, że chce się przejść dalej.

W książce w kilku miejscach uderzyły mnie powtórzenia, ale mogły się
one pojawić dopiero przy tłumaczeniu.

Jeszcze jeden minus w dwóch lub trzech miejscach pojawiają się strasznie sztywne dialogi. Jak je czytałem zastanawiałem się co autor brał podczas ich pisania, tragedia niesamowita.

Jest też mały problem z opisywaną bronią, jej opisy w niektórych miejscach są niepełne, co powoduje, iż przy próbie jej wyszukania zamiast pistoletu odnajdujemy jedynie nabój i kilkanaście sztuk broni do której on pasuje. Nie powoduje to, że książka jest zła, ale ukazuje, że autor nie odrobił pracy domowej przy jej tworzeniu.

Podsumowując nie jest to jakieś działo literackie, ale z drugiej strony nie jest aż tak źle czyta się dość przyjemnie. Nadaje się jako rozrywka nie wymagająca myślenia, w sam raz, żeby zabić czas w pociągu, czy autobusie.

Wprawdzie Ben Hope po raz kolejny udowadnia, że jest nieśmiertelnym bohaterem ratującym świat (czego łatwo można domyślić się już na początku książki),ale Mariani prowadzi akcję w taki sposób, że trudno się od niej oderwać. Nic głębokiego i do przemyślenia, ale dobra pozycja dla miłośników gatunku, a dla innych : odskocznia od ciężkich tematycznie książek.

Wartka fabuła, solidna rozrywka, ale... Lepiej się nie zastanawiać, bo to wszystko (może z wyjątkiem głównego bohatera) jest całkiem prawdopodobne. I to właśnie jest przerażające.

• Do kupienia
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER