Na ostatnią chwilę

Sonia Draga
2012-09-12
2012-09-12
Katarzyna Petecka-Jurek

Książkę czyta się bardzo szybko.
Mam mieszane uczucia po jej przeczytaniu. Zazwyczaj czytelnik utożsamia się z bohaterem, odczuwa jego emocje, "wchodzi w jego świat". W przypadku tej historii mało dowiadujemy się o bohaterze, o jego usposobieniu i relacjach zawieranych z pobocznymi postaciami.
Takie pisanie na kolanie.
Autor główną uwagę chciał poświecił akcji, która też za bardzo nie miała w sobie polotu.
Osobiście polecam na jeden długi wolny wieczór, kiedy za bardzo nie zależy nam by przeczytać coś nietuzinkowego, ale z dobrym punktem kulminacyjnym, bo takowy punkt ta pozycja zawierała, nic poza tym.
Zauważyłam, że książka miała w sobie niedokończone wątki, ale przez wzgląd, że książka nie jest dla wymagających czytelników i zabierając się za nią nie spodziewałam się fajerwerków - wybaczam :)

Książkę czyta się bardzo szybko.
Takie pisanie na kolanie.
Autor główną uwagę chciał poświecił akcji, która też...

"Na ostatnią chwilę" jest moim drugim spotkaniem z panem Rosenfeltem i ponownie stwierdzam, że powieść jest bardzo udana.
Tak jak przy "Nie mów nikomu" uważam, że sposób narracji, podobny jest do tej z powieści mojego ulubionego pisarza Harlana Cobena.
Thriller całkiem udany, opowiedziana historia spójna, najeżona wieloma "bombowymi" momentami, mocno wciągająca i posiadająca mnóstwo zwrotów akcji.
Powieść podobała mi się bardzo i w zasadzie pochłonęłam ją w dwa wieczory. Polecam 🙂
#naostatniachwile, #rosenfelt, #davidrosenfelt, #lubimyczytac

opis fajny, pomysł też, jednak sposób pisania dość zwykły i zbyt ogólnikowy

opis fajny, pomysł też, jednak sposób pisania dość zwykły i zbyt ogólnikowy

Akcja toczy się w USA. Dziennikarz raczej małej gazety dostaje cynk od anonimowego informatora, umawiają się na spotkanie się w parku. Do spotkania jednak nie dochodzi, ponieważ pobliski budynek wylatuje w powietrze. Dziennikarz ratuje z niego 5 osób. Zostaje bohaterem, ma swoje 5 minut. Po paru dniach kolejny cynk od tego samego informatora, który pozwala mu zrobić materiał o zatrzymaniu przez policję lokalnej grubej ryby polityki z prostytutką. Szczęśliwy traf, prawda? W swoich tekstach informował czytelników o ty, że informacje ma od anonimowego informatora. Następny cynk prowadzi naszego bohatera do wiszącego na drzewie trupa. I tu kończy się to szczęśliwe 5 minut dziennikarza, a zaczyna koszmar.

Dochodzi do wybuchów budynków, samochodów, giną niewinni ludzie. Policja, FBI, są całkowicie bezradne. Długo nie mają pojęcia, kto stoi za zamachami, którymi żyje cała Ameryka. Życie głównego bohatera staję się zagrożone, społeczeństwo obwinia go o to, że to on prowokuje czymś zamachowca. Kto i dlaczego chciał zrobić z jego życia najpierw raj a potem piekło?

Akcja to po prostu majstersztyk. Czytając, miałam to uczucie że już, natychmiast muszę się dowiedzieć co będzie dalej, które po prostu uwielbiam. Postacie nie są tu może jakoś wybitnie zarysowane, ale dzięki temu skupiamy się na wydarzeniach, których jest tu sporo. Jeśli chodzi o zakończenie, to dwa razy zostałam nieźle zaskoczona. Autor wywodzi czytelnika w pole jeśli chodzi o postać zamachowca praktycznie do samego końca. Pozytywnie czułam się zrobiona w trąbę:P

co-przeczytalam.blogspot.com

Hmmm jest to bardzo intrygująca książka. Początkowo gdy się ją czyta zapowiada się bardzo ciekawie, potem jest spadek emocji i przez moment zaczęła mnie nudzić, ale potem nagle nieoczekiwany zwrot akcji i książka staje się równie zaskakująca i podejrzana jak na początku! Powiem szczerze, że wczułam się w fabułę i mocno się zdziwiłam zakończeniem. Myślałam, że będzie zupełnie inne. Historia sama w sobie ciekawa nie spotkałam dotąd takiego wątku. Myślę, że książka warta przeczytania.

Książka cały czas trzyma w napięciu, naprawdę szybko się czyta, ale po części również dlatego, że wiele sytuacji jest dosyć pobieżnie przedstawionych, bez szczegółowych opisów i emocji, które dla mnie na przykład stanowią możliwość lepszego "wczucia się" w fabułę ;)

2034

Sięgacie czasem po kryminalną serię Soni Dragi? Ja czytałam już chyba piątą książkę - i każda była naprawdę niezła. Tym razem w moje ręce wpadła powieść Davida Rosenfelta "Na ostatnią chwilę" - z tym autorem miałam już styczność przy książce "Nie mów nikomu". Podoba mi się jego styl pisania i pomysły na fabułę.

Okładka książki bardzo trafnie nawiązuje do treści, mamy do czynienia z ciągiem wybuchowych akcji, w iście terrorystycznym stylu. Ale po kolei....
Główny bohater powieści to dziennikarz "Bergen News", Chris Turley, który całe życie spędził w cieniu ojca, wielkiego dziennikarza śledczego, Edwarda. Chris marzy o zdobyciu, takiej pozycji, jaką miał jego ojciec, ale póki co stara się "robić swoje". Pracuje w lokalnej gazecie prowadzonej przez przyjaciela ojca. Któregoś dnia odbiera telefon od informatora, który wywraca jego życie do góry nogami. Mężczyzna proponuje mu spotkanie, aby podzielić się informacjami o ważnej sprawie korupcyjnej - kiedy Chris przybywa na miejsce spotkania, zostaje świadkiem wybuchu w budynku pobliskiej przychodni. Z miejsca rusza na pomoc poszkodowanym, spotkanie z informatorem nie dochodzi do skutku. Dziennikarz pisze artykuł, bezpośrednią relację z miejsca zdarzenia, i zostaje okrzyknięty bohaterem.
Kolejny telefon od informatora - to informacja o spotkaniu seksualnym burmistrza. Chris dzieli się informacjami z policją, co skutkuje akcją aresztowania burmistrza i kolejnym świetnym artykułem - dziennikarz jest "na fali" - prasa go cytuje, a telewizja zaprasza na wywiady.
Jednak nie tylko pozytywy ma ta sytuacja - kolejne telefony, to kolejne akcje kończące się wybuchami, zaczynają ginąć niewinni ludzie, miasto opanowuje strach.... a celem jest Chris. Okazuje się, że ma to powiązanie z jego nieżyjącym ojcem - ktoś chce zemścić się za przeszłość.
Jaki koniec będzie miała ta historia? Przeczytajcie! Mocne wrażenia - gwarantowane.

"Na ostatnią chwilę" to trzymający w napięciu i intrygujący thriller. Lekko napisany, pełen dialogów i zwrotów akcji, sprawia, że czyta się go błyskawicznie. Przemyślany i intrygujący pomysł na fabułę, może nie jest oryginalny, bo zamachy bombowe to często używany temat, tutaj jednak został ciekawie połączony z dziennikarstwem śledczym i zagrożeniami, które niesie ten zawód. Z jednej strony, dziennikarze dążą do pokazania prawdy, z drugiej - narażają swoje życie, ale równie często, mimowolnie, rujnują czyjeś życie. Zakończenie jest zaskakujące, choć już parę rozdziałów wcześniej można się domyślić, w którą stronę pójdzie fabuła. Niemniej - czytało mi się ją świetnie, z dużą ciekawością i zaintrygowaniem.
Polecam serię kryminalną Soni Dragi, może nie jest skandynawska jak Czarna Seria, ale wcale nie jest gorsza. Sięgnijcie po "Obietnicę mroku" ( recenzja tutaj) czy też "Niebezpiecznego chłopaka" (recenzja tutaj) - zadowolą nawet wybrednych wielbicieli thrillerów i kryminałów, i przekonajcie się sami!

Okładka książki bardzo trafnie nawiązuje do treści, mamy do...

Intrygująca historia zawarta w tej książce wciągnęła mnie od samego początku kiedy zacząłem ją czytać. Polecam osobom które lubią być zaskakiwane i którzy lubią nagłe zwroty akcji.

Jak na ten gatunek nieco nudna książka z uwagi na działania głównego bohatera i złoczyńcy, którego poszukuje.

• Przeczytane w 2013
  • Kryminaly