Polowanie na Rommla

Killing Rommel
978-83-7510-182-9
Erwin Romml, wojna, polowanie, Afryka
historyczna

W 1942 roku III Rzesza odnosi sukcesy na wszystkich frontach. Przyparci do muru Brytyjczycy, którym grozi klęska w Afryce, przygotowują zasadzkę na feldmarszałka Erwina Rommla. Elitarna jednostka zwiadu Pustynnego Dalekiego zasięgu ma zadać cios, który nie tylko unieszkodliwi genialnego dowódcę Afrika Korps, ale także odbierze niemieckim oddziałom ducha walki. Rozpoczyna się polowanie na legendarnego Lisa Pustyni...Do oddziału komandosów dołącza młody porucznik R. Lawrence aChapa Chapman. Trafia w sam środek wojny, jakiej nie toczono już nigdzie indziej: zażartej, rozgrywającej się w ekstremalnych warunkach pustyni, a jednocześnie prowadzonej niemal według rycerskiego kodeksu. Morderczy pościg kończy się dla aChapaa stanięciem twarzą w twarz z Lisem Pustyni. To jednak nie będzie koniec tej historii... Polowanie na Rommla to napisana w formie wspomnień angielskiego oficera porywająca powieść wojenna. Doskonale osadzona w realiach historycznych, zawiera mnóstwo nieznanych polskiemu czytelnikowi informacji o broni pancernej, wyposażeniu i taktyce jednostek specjalnych oraz o samym Erwinie Rommlu. Steven Pressfield był copywriterem, nauczycielem i scenarzystą. Jego książki historyczne, m.in. Ogniste wrota, odniosły sukces w USA i Europie. REBIS wydał jego Kampanię afgańską oraz fikcyjną autobiografię Aleksander Wielki

Nitager | 2016-03-15

Powieść napisana z niewątpliwą znajomością tematu. Przybliża czytelnikowi nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim codzienne zmagania z prozą wojennego życia. Bez niepotrzebnego patosu, ograniczonego do wyrażenia podziwu dla ludzkiej determinacji w dążeniu do wykonania zadania. Reporterski styl dodaje wiarygodności. Opis codziennych problemów, z jakimi musi zmagać się żołnierz na pustyni, znakomicie podkreśla cichy heroizm walk na Saharze i jego podziwu godną zaradność w trudnej sytuacji. A sytuacja żołnierza to przede wszystkim setki awarii sprzętu, niedociągnięcia zaopatrzenia, nieprzemyślane rozkazy przełożonych, ciągła improwizacja, aby załatać wciąż pojawiające się dziury. Jakże rzadko spotyka się to w literaturze.

QueenOfSparrows | 2013-09-07
Przeczytana: 2009 rok

Zastanawiam się, dlaczego tak znakomita książka jest tak mało popularna. Kiedy ją czytałam miałam bardzo blade pojęcie na temat wydarzeń, o których opowiada, a mimo to czytanie jej było czystą przyjemnością. Przede wszystkim cudowni są w niej ludzie: z krwi i kości, wyraziści, niepolukrowani - bo prawdziwi. Świetna. Polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Książkę czyta się nieźle, choć stosunkowo łatwo było pokonać Rommla, mając taką przewagę. Generalnie Rommel był o niebo lepszym dowódcą i strategiem niż Montgomery.

pizmak | 2011-07-16

Ciekawa powieść opisująca działania patroli LRDG oraz SAS podczas II Wojny Światowej w Afryce Północnej (mój ulubiony rejon działań). Dla lubiących podobne tematy książka jak znalazł, a ja szukam innych o podobnym temacie wiec jak ktoś zna to niech podaje tytuły.

Angelika_S | 2015-04-09

Trafiłam na tę książkę przypadkiem, a jest naprawdę warta przeczytania - dotyczy działań w Afryce w trakcie II wojny światoweji odkrywa nieco inne oblicze wojny niż książki, które czytałam do tej pory. Polecam.

swhite | 2016-03-14
A_R_O | 2015-11-19