Westerplatte. W obronie prawdy

Seria: Nieznane oblicza historii
Wydawnictwo: Alma-Press
9788370203818
historyczna

Książka ujawnia wiele nieznanych faktów z przebiegu walk, lecz przede wszystkim przedstawia kulisy dowodzenia obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 roku. Rzetelnie opracowane dokumenty i relacje pokazują, że to nie major Henryk Sucharski lecz kapitan Franciszek Dąbrowski był rzeczywistym dowódcą obrony. Po latach przemilczeń i zafałszowań po raz pierwszy dowiadujemy się o prawdziwym przebiegu wydarzeń. Publikacja przedstawia opis polskiego piekła - jak to dyletanci oraz cwaniacy zawłaszczali sobie przeszłość, przemilczając niewygodną prawdę. Książka bogato ilustrowana, poprawiona i uzupełniona.

książek: 1950
Anna | 2013-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2013

Mariusz Borowiak urodził się w 1964 roku, napisał 16 książek historycznych, współtworzy hasła do encyklopedii. Ten tytuł został wydany po raz czwarty, niedawno w kinach pojawił się film "Tajemnica Westerplatte", który powstał na podstawie tej książki.

Jest to książka wzbudzająca mnóstwo kontrowersji, ponieważ podważa to, czego uczyłam się w szkole, stąd też początkowo nie miałam zaufania i podchodziłam do tej pozycji sceptycznie. Nie byłam w związku z tym zdziwiona, że ludzie byli nieufni słysząc i czytając na temat tego, że było zupełnie inaczej, niż wpajano im przez tyle lat! Autor uważa bowiem, i ma ku temu powody, które przedstawia nam bardzo skrupulatnie i dokładnie, że nasz bohaterski major Henryk Sucharski w rzeczywistości przypisywał sobie zasługi, które nie były jego udziałem.

" W ciągu tych kilku dramatycznych dni ujawniły się słabość psychiczna Sucharskiego i niezachwiana wiara Dąbrowskiego w kontynuowanie walki."

Czytamy w tej książce o faktach, których wcześniej nie...

Artur | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Z racji miejsca zamieszkania, własnych zainteresowań oraz służby harcerskiej - Westerplatte to taki skrawek lądu, który jest po prostu ważny. Dlatego i ta książka jest ważnym i liczącym się źródłem wiedzy. Jest pełna informacji, listów i świadectw Westerplatczyków. Oczywiście tłem jest konflikt Sucharski - Dąbrowski. Jak z nim było naprawdę? To właśnie autor stara się przedstawić. Ocenę czy mu się udało, jak i na ile - pozostawiam kolejnym czytelnikom...

hcrzeznik | 2012-01-30

Warto przeczytać, szczegółowo opisuje przebieg walk na Westerplatte, kulisy dowodzenia obroną(konflikt Sucharski-Dąbrowski). Ciekawym aspektem książki jest opis powojennych losów obrońców strażnicy, ukrywanie i lekceważenie prawdy przez władzę PRL.

wositelec | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Wreszcie dowiedziałem się prawdy o Westerplatte, która była niechętnie przekazywana za czasów mojej nauki w szkole podstawowej, gimnazjum i w szkole średniej. II wojna światowa oraz PRL były tym okresem, który był traktowany bardzo wybiórczo i skrótowo, a o wiele więcej czasu poświęcało się na starożytność i średniowiecze. W związku z tym historia kończyła się na początku XX wieku. Co do Westerplatte - prawda niewygodna, faktycznie to kapitan Franciszek Dąbrowski dowodził obroną składnicy, natomiast major Henryk Sucharski załamał się jako pierwszy i już 2 września 1939 r. pragnął kapitulacji. Smutne, ale prawdziwe. Nie znaczy to jednak, by w jakikolwiek sposób uchybiło to jego pamięci.

Adm_Lütjens | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Jak zwykle rewelacyjnie napisana książka Mariusza Borowiaka.
Trzeba przyznać, że jest w niej sporo informacji, które mnie zaskoczyły: epilepsja majora H. Sucharskiego czy przejęcie dowodzenia przez kapitana Franciszka Dąbrowskiego już 2 września 1939 roku.
Jednego nie potrafię zrozumieć: jak osoba z epilepsją może zostać przyjęta do wojska!!! - to jest wręcz nie do pomyślenia żeby coś takiego wydarzyło się w obecnych czasach.
Kiedyś zawsze mi się wydawało, że mjr H. Sucharski był waleczną osobą - do głowy by mi nie przyszło, że kazał wywiesić białą flagę już 2 dnia obrony!!! Smutne lecz prawdziwe.
Książka jak najbardziej warta przeczytania!

Moja ocena: 8.0

Albercik | 2015-01-12

Ciekawa i kontrowersyjna książka. Podważa naszą wiedzę o tym co działo się na Westerplatte w 1939 r.Autor zebrał sporo ważnego materiału i tylko od nas, czytelników, zależy jak do niego podejdziemy. Obecnie mamy czasy, w których pluje się na bohaterów, ale... co jeśli oddajemy cześć niewłaściwym osobom?

Pio | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013