Polska osamotniona. Dlaczego Wielka Brytania zdradziła swojego najwierniejszego sojusznika

Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Wydawnictwo: Znak
Poland Alone. Britain, SOE and the Collapse of the Polish Resistance, 1944
978-83-240-1301-2
historia
historyczna
Wiedenka

„Zabieraj Pan swoje dywizje. Już ich nie potrzebujemy!” Winston Churchill do gen. Władysława Andersa Alianci nie mieli wierniejszego sojusznika. Polacy przelewali krew od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Brali udział we wszystkich większych bitwach. Mieli swój wkład w niezwykłe sukcesy alianckiego wywiadu. I czynnie stawiali opór nazistom w okupowanym kraju. A jednak Polska, ta czwarta...

„Zabieraj Pan swoje dywizje. Już ich nie potrzebujemy!”
Winston Churchill do gen. Władysława Andersa

A jednak Polska, ta czwarta aliancka siła, w dniu zwycięstwa nad Hitlerem leżała u stóp totalitarnego zbrodniarza i dyktatora - Stalina. Określenie zdradzony sojusznik samo ciśnie się na usta.
Czy jednak rzeczywiście była to zdrada? Czy Churchill i jego ulubione tajne służby - SOE - mogły zrobić coś więcej, by pomóc Polsce? Czy polski ruch oporu mógłby odegrać rolę na tyle istotną, że nawet Stalin musiałby się z naszym krajem liczyć? A przede wszystkim, czy można było wesprzeć bohatersko walczącą Warszawę? Odpowiedzi na te pytania w swojej najnowszej książce - Polska osamotniona próbuje udzielić Jonathan Walker.
To głęboko osobiste, poruszające, ale i nowatorskie spojrzenie brytyjskiego historyka na tragedię Polski, bezsilność Aliantów i tryumf Stalina.

tom5210 | 2012-08-17
Przeczytana: 2011 rok

Poprawna książka, zawiera parę ciekawostek z tamtego okresu. Nie jest to bestseller ale warto przeczytać i pogłębić swoją wiedzę w temacie II Wojny Światowej.

AgnieszkaKK | 2016-12-05
irman | 2016-10-15