Próba Jedi

Wydawnictwo: Amber
Jedi Trial
8324120599
Grimgor

Separatyści zajmują strategiczne Centrum Łączności Intergalaktycznej. Gotowi na wszystko żołnierze Republiki muszą stawić czoło ich potężnym siłom i ich ultimatum. Jeżeli się nie podporządkują, niewinnych zakładników czeka masakra. Ale szala zwycięstwa nie przechyliła się jeszcze na stronę wroga. Anakin Skywalker ma plan awaryjny...

Woocash | 2014-10-09
Przeczytana: 09 października 2014

Moim zdaniem zmarnowany potencjał. Owszem, czyta się szybko, jest dość sporo akcji, pojawiają się ciekawi bohaterowie, tacy jak kapitan Slayke, czy mistrz Halcyon, jednak historia tytułowej próby Anakina została napisana po prostu kiepsko, a jest to przecież symboliczny moment w życiu bohatera. Lekturę mogę polecić jedynie jako ciekawostkę fanom sagi, których interesują okoliczności pasowania Anakina na rycerza Jedi.

Tak jak się powierzchownie obeznałem to panowie Dan Cragg i David Sherman piszą z reguły powieści wojenne. I z powodzeniem spróbowali swych sił w świecie Gwiezdnych Wojen. Książka ta znacznie poszerza uniwersum i sprawia wrażenie, że jednak niewiele wiemy o całej Wojnie Klonów i o strukturach armii. Emocjonująca bitwa przez dłuższą część książki trzymała mnie w napięciu. Jedi Anakin Skywalker i Nejaa Halcyon są do siebie pod pewnym względem bardzo podobni, a sam Anakin wyczynia prawdziwe cuda na polu walki. Ponadto oprócz sklonowanych żołnierzy republiki w Bitwie o Praesitlyn biorą udział zwykli ludzie z formacji "Córy i Synowie Wolności" i to wydaje się właśnie oni odegrali znaczącą w bitwie role.
Panowie odwalili kawał dobrej roboty, a dzięki nim poszerzyłem horyzont spoglądania na Odległą Galaktykę przez co nie jest już tak schematyczna, przynajmniej w moim oczach.

Michał | 2014-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z winy polskiego wydawcy prawdopodobnie dostajemy książkę, w której Anakin Skywalker jest znowu padawanem... Trochę dziwnie przez to mi się to czytało. Dodatkowym powodem w sumie niskiej oceny jest to, że brakuje tej książce bardziej rozwiniętej akcji. Niby giną dobre postacie, ale historia jest tak krótka, że ciężko się do nich przyzwyczaić. Bardziej pasuje tutaj stwierdzenie, że jest to opowiadanie, które bardzo szybko zmierza do szczęśliwego końca. Nawet problem Anakina na końcu książki, jest zrobiony jakby na siłę. Zdecydowanie najsłabsza ze wszystkich do tej pory przeczytanych przeze mnie książek z serii Star Wars.

noname | 2015-04-04
Na półkach: Star Wars, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Bitwa o Praesitlyn. Akcja umiejscowiona jest pomiędzy wydarzeniami z filmów "Atak klonów" i "Zemsta Sithów". Wojska Separatystów walczą z Wojskami Republiki o centrum łączności intergalaktycznej. Autorzy starają skupiać się na aspektach militarno-taktycznych kampanii wojskowej. Książka jest "lekko" wojenna, w tym kierunku dążyli pisarze; nie chcieli chyba robić kolejnej zwykłej przygodowki i wzbogacili fabułę o opisy "głębiej" militarne. Udana pozycja ze świata star wars.

Piotrek | 2012-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2012

Dziwne, im więcej autorów danej książki tym jest krótsza. Ale to dobrze, przynajmniej całkiem niezła akcja jest w tym tomie. Jeśli chodzi o chronologię Wojen Klonów, ta opowieść jest ciekawsza od dwóch poprzednich, więc warto sobie ją przeczytać.

Daniel | 2013-07-13

Bardzo ciekawa historia Anakina Skywalkera połączona ogólnie z całością sagi. Początki negatywnej strony Anakina. Polecam każdemu.

woytass89 | 2016-02-28
Przeczytana: 25 lutego 2016

W końcu stary dobry Amber. Po przeczytaniu książek z nowego kanonu a następnie sięgnięciu po "Próbę Jedi" nasuwa mi się tylko jedna refleksja: Dlaczego?
Po męczarniach związanych z Koniec i Początek czy Kompanią Zmierzch, tę książkę przeczytałem niemalże jednym tchem. Kilka ciekawych wątków i postaci, z którymi przez te dwieście parę stron zdarzyłem się "zaprzyjaźnić". Nie będę pisać spoilerów co do fabuły ale trzeba przyznać, że książka jest niezwykle przyjemna w czytaniu. Bardzo dużo w niej wojskowości no ale w końcu to okres wojen klonów. Anakin i jego postępowanie, całkiem fajnie ukazane.
Koniec końców nie jest to może dzieło wybitne w EU ale muszę przyznać, że dobrze było wrócić do starego EU po męczarniach z tym Disney'owskim.

dask | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Książka chronologicznie powinna być zaraz po "Ataku Klonów", ponieważ Anakin, jest jeszcze padawanem i przed nim proba jedi i mianowanie na rycerza.

Książka opowiada o próbie odbicia Centrum Łączności Intergalaktycznej zajętej przez Separatystów. Książka nie jest obszerna, do przeczytania w jeden wieczór. Dobrze się czyta.

Dominik | 2012-08-09

Jestem wielkim fanem 'Gwiezdnych Wojen', uwielbiam cały świat stworzony przez Lucasa. Książki pochłaniam, uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i jeszcze bardziej odkrywać Galaktykę.

Araushnee | 2016-06-09
Na półkach: Star Wars, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Najgorzej napisana książka uniwersum...