Planeta życia

Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Rougue Planet
Tomek Kolenda

Tajemnicza planeta Zonama Sekot, gdzie produkowane są najszybsze statki gwiezdne w galaktyce, stoi w obliczu ataku Federacji Handlowej. Rada Jedi wysyła tam Obi-Wana Kenobiego i jego ucznia, dwunastoletniego Anakina Skywalkera. Mają odnaleźć innego rycerza Jedi, który zniknął przed rokiem, wypełniając swoją misję. Planeta kryje jednak inną jeszcze zagadkę, która każe Anakinowi stanąć twarzą w twarz z jego mrocznym przeznaczeniem...

Dlaczego taka wysoka ocena? Urzekła mnie ta książka w pewien sposób. Polecam przeczytać, żeby dowiedzieć się co znaczy tytuł "Planeta Życia". Polecam dla fanów Tarkina, nie polecam dla fanów walk. Niektórzy mogą uznać, że trochę wieje nudą, ale jak dla mnie przedstawia to jak powinno wyglądać życie jedi. Książka ma pewien urok. Nie jest bezsensowną siekaniną. Żałuję, że nie wiadomo co stało się dalej z..... Powinna być kolejna część.

Piotrek | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Nuda potrafi zabić. A ta cześć serii to istny kat na mój wolny czas. Chyba pierwsza książka prezentująca życie w kosmosie, w sensie sagi Gwiezdnych Wojen. Tutaj więcej fantazji poświecono planetom i życiu toczących się na nich, niż konfliktowi między dobrem a złem. Już wiemy dlaczego choć ułamek tej książki nie został zekranizowany. Niczego nie wnosi do sagi, pomimo że dotyczy rozwoju Anakina Skywalkera jako młodego Jedi. Liczba moich ziewnięć przekoczowała niestety liczbę stron.

Moogwai89 | 2014-08-25
Przeczytana: 2014 rok

Zdecydowanie najgorsza książka z cyklu gwiezdnych wojen, którą miałem okazję czytać. Jest przeraźliwie nudna. Poszukiwania zaginionej padawanki są nieciekawe, brak im dynamiki i akcji. Oprócz tego, są tutaj bodaj najsłabiej napisane sceny walki. Opisy świata, zwyczajów i tradycji miejscowej ludności są odstręczające i wypełniają połowę książki. Najchętniej bym je wszystkie ominął, tyle że wtedy nic już więcej nie pozostanie. Fabuła jest prosta jak konstrukcja cepa, bohaterowie przewidywalni, a intrygi brak.
Relacje pomiędzy dwoma głównymi protagonistami są infantylne i nie ratują tej pozycji w żadnej mierze. Zamiast współpracować ze sobą, ryją pod sobą i każdy próbuje udowodnić drugiemu swoje racje.
Absurd goni kolejny absurd. Nieścisłości fabularnych jest cała masa i nie ratują ich nawet krótkie wzmianki o Gwieździe Śmierci.
Problem jest taki, że czytając tą książkę, nie ma się wrażenie że jest to pozycja ze świata Gwiezdnych wojen. Dlatego też odradzam lekturę. Dawno mi się...

Dreddenoth | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fajne pomysły bardzo podobali mi się jadalni krewni (Moja pierwsza reakcja bezecna i jeszcze raz czytałem cały akapit ) Cahrza kwin bardzo fajna postać. Zonama Sekot świetna, bardzo podobał mi pomysł "żywych maszyn". Sama rozmowa Anakina z Sekotem była no cóż świetna,a gdy się okazało że Magister.... do tego dochodzą tajemniczy obcy których "moc nie zna a oni nie znają mocy", ciekawe co się stanie z Vergere. Sienar jest postacią której potencjał przepadł mógł zrobić więcej ni był przecież byle kim. Tarkin zachowuje się jak idiota przecież plan Sienara był mu bardzo na rękę, atak bez rozpoznania nie-pasuje mi do genialnego stratega imperium. Odfruniecie planety - no cóż to książka dla dzieci w klimacie sci-fi. Sam krwawy rzeźbiarz ciekawa postać zmarnowana jak Sienar... strasznie te książkę męczyłem mimo kilku dobrych momentów jest nudna

Napiór | 2013-07-13

Fakt, że książkę męczyłem przez chyba miesiąc mówi wszystko. To najgorsza książka w SW. Jest nudna, opowiada o niczym i nie wykorzystuje potencjału. Może gdyby więcej było o zachowaniu Anakina albo o nowej roli Obi Wana byłoby lepiej. A tak mamy nudę o żywych statkach, których nie mogłem ogarnąć swoim rozumem. W mojej głowie krążyło jedynie pytanie "Co autor miał namyśli?". Finał też bardzo słaby. Jeżeli nie możesz spać i nie chcesz truć się lekami nasennymi polecam tę książkę. Do niczego innego się nie nadaje.

Kalegar | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Najsłabsza książka z uniwersum GW, jaką przyszło mi czytać. Bohaterowie są słabo zarysowani, tajemniczość fabuły bardziej irytuje niż wciąga, a napięcie jest trochę powyżej zera. Momentami, przez obszerność opisów, czyta się jak Nad Niemnem.

Jedyną rzeczą wartą uwagi jest próba na rycerza Jedi Anakina - resztę bardzo szybko i skutecznie zapomnę.

Dominik Aziewicz | 2010-08-30

Najgorsza Star Warsowa książka ever.

Jest to kolejna książka, którą oceniam po dwukrotnym przeczytaniu. Tym razem Greg Bear, człowiek który wyobraźnie ma...no cóż. Jak to ująć? Trudno wyrażalną. Bardzo hejcili tą knigę na bastionie, jednak wyniosłem wrażenie, że tam są dziwaczni kónserwatyści co nawet konserwy hejtują. A więc zakończmy temat Bastionu i zamknijmy go w czeluściach nie pamięci.
Jak wiadomo Żywa Planeta powinna się rządzić pewnymi prawami co jest tu przedstawione. Cały umysł Sekot jest także wspaniały,inspirujący i dziwnie fascynujący. Co ciekawsze po lekturze hermetyczneg-starożytnego-mistycznego pisma Poimandres cały Sekot z Z*onamy wydawał się Doń dziwacznie podobny. Na początku to hejciłem, gdyż nie byłem otwarty na nowości a moja wyobraźnia nie potrafiła wyrazić egzystencji Planety Władającej Mocą, a w swej zarozumiałości to co niezrozumne dla mnie odrzuciłem jako idiotyczne. Ale po drugim przeczytaniu urzekła mnie ta historia. A wątek Tarkina i Sienara dał mi kilka chwil rozmyślań nad przyszłością...

DarthDreamer | 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

Spośród wielu książek z serii STAR WARS ta ma zadziwiająco niską ocenę. Przyznam się, że z obawami zakupiłem i zabrałem się za ten tytuł. Na szczęście rozczarowałem się pozytywnie. Faktycznie w książce niewiele jest znanych z innych części pojedynków czy też bardzo wartkiej akcji ( z wyjątkiem ostatnich kilkudziesięciu stron) ale czyta się ją całkiem dobrze. Jest zdecydowanie lepsza od Mrocznego Widma, którego co tu dużo pisać - podobnie jak wersji filmowej - nie lubię i nieźle mnie zmęczyło. Dość ciekawie pokazane były relacje między Anakinem a Obi-wanem. Jest kilka smaczków jak na przykład obecność na drugim planie przyszłego moffy Tarkina, nawiązanie do Gwiazdy Śmierci. Niestety jest też kilka dziwnych pomysłów jak np. Jadalni Krewni, które mi jakoś nie pasowały do tego Uniwersum. Pozycja godna polecenia, chociaż ma pewne mankamenty, ja np. lubię wątki polityczne i intrygi Sithów, czego tutaj w zasadzie nie uświadczymy i m. in., dlatego trochę niższa ocena.

Grisznak | 2015-01-02

Zdecydowanie jedna ze słabszych książek w cyklu. Nudna i strasznie przegadana. Prezentuje poziom nawet gorszy od "Mrocznego widma".