Rozdroża Czasu

Okładka książki Rozdroża Czasu Paul S. Kemp
Okładka książki Rozdroża Czasu
Paul S. Kemp Wydawnictwo: Amber Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Star Wars: Gwiezdne wojny
2010-01-26
Anna Hikiert-Bereza
Star Wars Gwiezdne Wojny fantastyka proza

1966

Eksperyment łączący kilka wydarzeń, wątków i bawiący się nawiązaniami, ale jednak przesada, by połowę książki stanowił wstęp. Redaktor nie spisał się - powinno być to przeredagowane, by miało ręce i nogi. Ale bardzo mi się spodobał pomysł i realizacja podróży w czasie jako nieudanego skoku.

Czytając opinie innych czytelników można wyciągnąć wiele wspólnych wad i zalet tej lektury i opinia wyrobiona w ten sposób będzie moim zdaniem w 100% trafna. Rozdroża Czasów są dość nierówne i to w zupełności jest fakt i dość spory problem tej opowieści. Momentami masz ochotę zasnąć, ale jak się coś dzieje to leci strona za stroną. Postacie dość płaskie i jednowymiarowe, aczkolwiek podobał mi się wątek wewnętrznego konfliktu Relina między obraną ścieżką a jej faktycznym stanem i wewnętrznym poczuciem. To mocno na plus. Jako, że nie czytałem komiksów powiązanych z tą książką moje odczucia co do wątku klonów były niepełne czegoś mi brakowało, ale zapewne więcej znajdziemy w ów komiksach. Jako całość spotkanie dwóch Jedi z różnych epok nie specjalnie nam coś wnosi, zmienia. Jest to raczej mocno średnia przygoda, osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen i tyle. Można sięgnąć po coś lepszego, ale nie jest to też taki dramat żeby omijać łukiem. Można skonsumować.

1931

Zjawy z przeszłości. W wyniku nieudanego skoku w nadprzestrzeń do teraźniejszości (41 lat po wydarzeniach z „Nowej Nadziei”) trafia statek Sithów sprzed kilku tysięcy lat. W ten sam rejon galaktyki dociera również współczesny rycerz jedi Jaden Korr, którego przyzywa na pobliską planetę tajemnicza wizja.

Dosyć ciężko czytało mi się tę książkę, ze względu na uczynienie jej protagonistą postaci zupełnie mi nieznanej. Jest to bohater gry wideo „Star Wars – Jedi Knight – Jedi Academy”, Jaden Korr. Jest on na tyle nijaki, że zupełnie mnie nie obchodził i niemal zapomniałem o nim po zakończeniu lektury. Dobrze, że chociaż dostaje dwójkę bardziej barwnych pomocników, którzy w sumie też nie są specjalnie oryginalni. Interesujący jest za to ścigający go łowca – Anzata o dosyć typowej dla tego gatunku motywacji.

Ciekawiej za to zapowiadała się sama fabuła – konfrontacja ze starożytnym zagrożeniem, a także intrygująca tajemnica. Ciekawie wypada zestawienie tego jak zmieniła się technologia, a także pojawiają się pewna nawiązania do pierwszych komiksów z serii „Opowieści jedi”. Szkoda jednak, że nowe postacie, zarówno pozytywne, jak i negatywne okazują się bardzo sztampowe i nieciekawe, a także najprawdopodobniej nie zostaną już w żaden sposób rozwinięte. Bardzo ciekawa jest jednak ostatnia część książki zmierzająca dosyć nieoczekiwanie w stronę opowieści grozy. Miałem aż ciarki na plecach i naprawdę się zainteresowałem.

Podsumowując, dosyć przeciętna książka z ciekawą ostatnią częścią.

Dosyć ciężko czytało mi się tę książkę, ze względu na uczynienie jej...

Książka "spoiwo". Łączy wątki książek z serii "Przeznaczenie Jedi", "Zaginione plemię Sithów" i komiksów "Dziedzictwo". Wogóle jest tu bardzo dużo nawiązań do innych książek i komiksów świata Star Wars. Dla fanów to fajna sprawa, ale ktoś kto nie zna uniwersum gwiezdnych wojen, czytając często nie będzie wiedział o co chodzi.
Książka należy do gatunku książek akcji. Od początku do końca są strzelaniny, pojedynki na miecze świetlne, pojedynki myśliwców itp. Opisy różnych rodzajów walk to prawie cała zawartość "Rozdroży czasu".

Książka należy do gatunku książek akcji. Od...

Strasznie nierówny tytuł. O ile początek wypada świetnie, przeskoki w akcji są ciekawe i mają sens o tyle im głębiej w Nieznane Rejony tym napięcie siada, a zazębiające się wątki przestają być wiarygode. Mam wrażenie, że materiału starczyłoby na dwie całkiem porządne jak na Starwarsowe realia książki, a otrzymaliśmy takie nie do końca wiadomo co. Dla mnie zawód.

Przekombinowana za bardzo.

Przekombinowana za bardzo.

Niewykorzystany pomysł i potencjał.

Książka była genialna pod dwoma względami: łączyła mnóstwo okresów w chronologii Star Wars spajając je w jednym miejscu i przypominając, że to wszystko stanowi jedną całość. Nie mówię tylko o okresie 5000 lat BBY, ale też o wspomnianym Locie Pozagalaktycznym, o miejscu akcji połowy książki czyli bazy Imperialnej z czasów Thrawna, wystąpieniu ukrywających się Sithów którzy pojawią się w komiksowym Legacy czy wspomnianych różnych postaciach i wydarzeniach.

No i poza tym pojawiły się postaci nowe, a głównym rozgrywającym nie byli nudni już Luke Skywalker i Han Solo z żoną - to na plus jako powiew świeżości.

Ale wracam do niewykorzystanego potencjału: oczekiwałem pokazania różnic technologicznych czy kulturowych. Te 5 tysięcy lat to OGROMNY szmat czasu! Wyobraźcie sobie jak żyli ludzie w Polsce taki kawał czasu temu, a w Odległej Galaktyce prawie nic się nie zmieniło!

Powinno być to bardziej uwypuklone, a jedyną różnicą było to, że kapsuła ratunkowa miała drobne problemy z zacumowaniem do "współczesnego" statku, a blaster rzekomo "wyglądał inaczej". No i miecze świetlne na kablu. Ale co poza tym? Statki mają pola ochronne, droidy są tak samo inteligentne 5 tys. lat temu jak współcześnie, a myśliwce nawet szybsze.

A Jedi mający 5 tysięcy lat wiedział czym jest promień ściągający i nie zapytał nawet jak to działa, a w "Labiryncie Zła" jest to coś nowego i dopiero po Wojnach Klonów zaczęto takie urządzenia montować w Niszczycielach...

A przykładowo technologia protez: w Nowej Trylogii nie potrafiono chyba tworzyć idealnych replik dłoni co było możliwe w TESB - taki skok technologiczny w te kilkanaście lat, a przez 5 tysięcy nic się nie zmieniło?
Oczekiwałem, że wreszcie zostanie jakoś rozróżniony poziom technologiczny tych okresów - zawiodłem się.

Fabularnie dobrze i ciekawie, chociaż Jedi-klony i sam motyw tego, że Jaden leciał tam "po coś", bo go "wołała wizja" i jakiś "wyższy cel" - spalony.
Tak samo motyw Anzaty - wciśnięty na siłę. Gdyby chociaż w jakiś sposób wpłynął na przygodę, a nie był niepotrzebnym połączeniem książki z Kraytem i serią komiksową Legacy...

Cóż, książkę dobrze się czytało, a wątek Saesa i jego byłego mistrza był udany, to te różne bzdury i niewykorzystany potencjał mocno szkodzi serii.

Niewykorzystany pomysł i potencjał.

• Star Wars - powieści
  • Science Fiction