Dom ze ślepą werandą

Tłumaczenie: Adela Skrentni-Olsen
Cykl: Tora (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Huset med den blinde glassveranda
wojna, Norwegia, dziecko, trauma

Choć od wojny minęło już wiele lat, mała Tora mieszkająca w rybackiej wiosce na Lofotach wiedziała, że jest tej wojny jakąś cząstką. Kiedyś, dawno temu, jej mamie obcięli włosy i zgolili głowę do samej skóry. Tora słyszała o tym z wielu ust i w różnych wersjach. Najbardziej wierzyła w historię, że stało się tak, bo ona, Tora, urodziła się w czasie wojny. A jej ojciec był Niemcem. Każdy kraj...

Każdy kraj ma w swojej historii strony z ciemnymi kartami, o których wszyscy woleliby zapomnieć albo udać, że to się nie wydarzyło. W Norwegii przez wiele lat wstydliwą i przemilczaną sprawą były dramatyczne losy takich dzieci jak Tora, główna bohaterka powieści Wassmo. Po kilku ciężkich latach okupacji istniało wiele nienawiści i rozgoryczenia. I za to wszystko ktoś przecież ponosił winę. Ktoś, kogo ludzie mogli dosięgnąć... Prześladowane i wytykane palcami, czujące się gorsze i winne, to właśnie matki ze „szwabskimi dziećmi” stały się kozłami ofiarnymi. Historie te zaczęły wychodzić na światło dzienne dopiero pod koniec lat 70. Czy komuś znany jest fakt, że członkini słynnej szwedzkiej grupy Abba, Annefrid Lyngstad (Frida) też była takim „wyklętym” dzieckiem? Jej życie dostarczyłoby materiału na niejedną książkę!

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Wicca | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Czuję ogromny smutek po odłożeniu DOMU ZE ŚLEPĄ WERANDĄ na półkę. Nie tylko dlatego, iż jest to klasyczna powieść norweska o które teraz ciężko w dobie szału na skandynawskie kryminały, ale dlatego, że dalsze losy Tory i małej społeczności zamieszkującej wyspę w północnej części Norwegii będą owiane mgiełką tajemnicy, przez którą przedrą się tylko Ci którzy znają język norweski. Tak, jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, to pozwolę sobie je rozwiać. Powieść o której mowa jest pierwszą częścią trylogii napisaną w 1983 roku przez norweską pisarkę Herbjorg Wassmo. Jako jedyna doczekała się publikacji i w Polsce i w USA. Warto wspomnieć, iż Autorka otrzymała za całość literacką nagrodę Rady Nordyckiej, co jest wielkim wyróżnieniem. Dlaczegóż jednak poprzestano na pierwszej części? pytanie na które chyba nigdy nie znajdę odpowiedzi.

Po zakończeniu mojej czytelniczej przygody z ową pozycją jestem pełna szacunku dla pisarki, która tak wiarygodnie potrafiła pokazać samotność i lęk dziecka...

mamaKa | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Sądzę, że na taką chwilę czekają wszyscy Czytelnicy. Po kilku latach poszukiwań udało mi się zdobyć książkę Pani Herbjørg Wassmo „Dom ze ślepą werandą”. Wiem, że to pierwsza część trylogii (jedyna wydana), ale ciągle mam nadzieję na pojawienie się całości na rynku księgarskim. To byłaby prawdziwa niespodzianka dla miłośników pisarki i literatury skandynawskiej.
Postanowiłam, że przed lekturą powieści nie przeczytam żadnej opinii lub recenzji, która mogłaby uprzedzić tematykę powieści. Pierwsze strony książki są wskazówką. Norwegia. Lofoty. Wieś rybacka na północy kraju. Dziewczynka i jej matka. Ojczym. Mieszkają w wielorodzinnym budynku. Dokucza im zimno i trudy dnia codziennego. Wspólnota znająca nawet najbardziej intymne dźwięki. Zakupy na kredyt. Nadużywanie alkoholu. Jest ubogo. Jednak nie to jest najgorsze. Tora jest dzieckiem, które doświadcza przemocy psychicznej i fizycznej. Zarówno ze strony innych dzieci, jak i dorosłych. Matka zajęta pracą. Pozostaje ojczym. Silny....

| 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Odkrycia
Przeczytana: 10 lipca 2014

Szybko przeczytałam,bo jak się już zacznie,to nie można skończyć aż do ostatniej strony.
Losy Tory,kilkunastoletniej dziewczynki,w brudnym,szarym norweskim miasteczku,śledziłam z zapartym tchem i empatią do jej osoby.Przyszło jej żyć w czasach powojennych,ludzie długo jeszcze leczyli rany,nie zawracając sobie głowy swoimi dziećmi i ich uczuciami.Na tym tle egzystuje Tora,dziecko niechciane,niezaplanowane,dziecko,którego ojcem jest okupant - Niemiec.
Autorka dotyka wielu problemów:przemocy w rodzinie,wykorzystywania seksualnego dzieci,strachu,braku akceptacji,ale cała historia tchnie jednak nadzieją na lepsze...Język doskonały,wyróżniający się prostotą,więc czyta się znakomicie.
To pierwszy tom tej przygnębiającej nieco trylogii,miejmy nadzieję,że niedługo ukażą się pozostałe tomy,być może w następstwie wydań dwóch innych powieści pani Wassmo.A zainteresowanych podobną tematyką odsyłam do książki "Półbrat"

pawba | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2014
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Smutek dziecka bijący z tej książki jest wprost namacalny. Książka pełna samotności, rozpaczy, biedy, małych radości i wielu mądrych przemyśleń dziewczynki wykorzystywanej seksualnie przez ojczyma. Zimny zakątek norweskiej wysepki w latach powojennych, gdzie ludziom żyje się bardzo ciężko a kobiety i dzieci są zdane niemal zawsze na łaskę mężczyzn. Ciemność i zło, które dziewczynka widzi i czuje dookoła siebie nie załamują jej jednak, a małe chwile radości są dla niej jak promyk ciepłego słonka. Książka wstrząsająca, przejmująca czytelnika do szpiku, no i wielki żal, że nie ma tłumaczenia dalszych części, bo losy małej Tory pozostają dla nas zagadką.

Szeherezada | 2016-08-15

Przygnębiająca bardzo książka.