Trollringen
powieść norweska, Norwegia

"Zaklęty krąg" powieścią historyczno-obyczajową, której akcja toczy się na początku XIX stulecia na wsi norweskiej. Dzieło to jest też zarazem doskonałym odzwierciedleniem kultury tamtych czasów, żywym obrazem stosunków panujących na początku XIX wieku w Norwegii.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gapcio | 2018-01-25

Bardzo wciągająca opowieść przepełniona bogatą symboliką i mistrzowsko balansująca na granicy bezlitosnego realizmu oraz romantycznej poetyki. Z równą wprawą sławi Hoel piękno nordyckiej przyrody i dowodzi siły ludzkiej zawiści oraz skrywanego pod płaszczykiem tradycji bezwładu.
Szczególnym smaczkiem są tu elementy norweskich podań i legend. Przede wszystkim jest jednak „Zaklęty krąg” zgrabną przypowieścią o tym, że zwyciężanie zła samym dobrem okazuje się całkowicie chybioną strategią przetrwania.

mamaKa | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Ostatnie książki, które przeczytałam napisano niedawno. Postanowiłam więc sięgnąć po powieść historyczno-obyczajową Sigurda Hoela napisaną w 1958 roku. "Zaklęty krąg" opisuje losy młodego człowieka, który pojawia się w niewielkiej osadzie i próbuje zmienić odwieczny porządek istniejący w tym miejscu. Zmienić, by pomóc innym żyć lepiej. Poświęca swój czas i pieniądze, a w pewien sposób miłość. Ludzie są jednak niezmienni w swoich poglądach. Widzimy ich słabości i mocne strony. Powieść jest na pozór nieskomplikowana, ale przez to realna i okrutna. Wydaje się, że mimo upływu lat nic się w nas nie zmieniło. Jesteśmy po prostu dobrzy i źli. Ta norweska społeczność stanowi swoisty "zaklęty krąg", w którym my również istniejemy. Świat w pigułce. Ludzie nie zapominają.....

Raven | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Świetna książka, od pierwszej strony wciąga tak bardzo, że ciężko się od niej oderwać. Ciekawa i zaskakująca, aż do samego końca.

ZakochanaWeMgle | 2014-09-13
Przeczytana: 14 października 2014

Stachura w swoich dziennikach pisal o tej ksiazce. wspominal ze zaskoczylo go zakonczenie. moim zdaniem bylo dosc oczywiste. obcy zawsze zostanie obcym aa ludzie traktuja "innych" tak jak glownego bohatera... bardzo smutne zakonczenie...

Pawerka100 | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017