Rytuał ostatniej nocy

Seria: Seria z kobrą
Wydawnictwo: Videograf II
Ритуал последней брачной ночи
literatura rosyjska

Bohaterką powieści jest dziewczyna imieniem Waria, która pracuje w agencji towarzyskiej. Pewnego ranka stwierdza, że jej klient Olew, z którym spędziła noc w luksusowym hotelu, leży martwy, z zabytkowym nożem wbitym w pierś. Ostatnie zlecenie od początku wydawało się jej podejrzane. By uwieść Olewa, światowej sławy wiolonczelistę, który przybył na tournée do Petersburga, musiała ucharakteryzować się na jego zmarłą żonę. Plan okazał się łatwy do zrealizowania - muzyk, zahipnotyzowany pojawieniem się tajemniczej kobiety, proponuje jej wspólny wieczór. Tak rozpoczyna się krótka znajomość, która kończy się tragicznego poranka. Waria ucieka z hotelu i jedzie do swojego zleceniodawcy. Ten jednak również nie żyje. Dziewczyna staje się główną podejrzaną i musi się ukrywać. Jedyne, co jej przychodzi do głowy, to podjęcie śledztwa na własną rękę i odnalezienie prawdziwych zabójców. Zmieniając kolejne kryjówki, stopniowo odkrywa tajemnice Olewa i ludzi z nim związanych.

Wiktoria Płatowa jest nową gwiazdą rosyjskiego kryminału. Ukończyła Instytut Filmowy w Moskwie i pracowała jako scenarzystka dla różnych wytwórni filmowych. Jej powieści sprzedały się w nakładzie ponad 10 mln egzemplarzy, a niektóre z nich zostały sfilmowane na potrzeby telewizji. Aktualnie mieszka w Petersburgu.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2009

źródło okładki: Wydawca

Tomek | 2010-10-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moim przekleństwem jest to, że kiedy coś zacznę czytać lub oglądać, nie przestanę, dopóki nie dobrnę do końca. Rytuał ostatniej nocy, wpadł w moje ręce przypadkiem, gdyż, otrzymałem tę książkę, jako nagrodę w wygranym konkursie. Tak więc to, że zacząłem ją czytać, sprawił przypadek. Z takich przypadków zbudowana jest cała fabuła powieści. Ale może cos więcej o tej fabule. Główną bohaterką jest wykwalifikowana, ekskluzywna rosyjska prostytutka Warwara. Waria to kobieta, u której znalezienie w głowie szarych komórek zajęłoby wieki. Sama się do tego przyznaje i wcale się tego nie wstydzi. Wykonując najstarszy zawód świata często wspomina o członkach, stosunkach i innych przeżyciach związanych ze swoim zawodem. Jednak zdenerwowana Waria, potrafi zdumieć chyba każdego czytelnika. Jak to przystało na prostytutkę i do tego Rosjankę, używa niecenzuralnych słów. Najcięższy gatunek tego słownictwa, jaki udało mi się odnaleźć w tekście, to „kurka wodna”, do tego serwowana w języku estońskim....

Jolantino | 2011-04-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Mój pierwszy kryminał, który sprawił, że chyba się przekonałam do tego gatunku.

Tajemnica towarzysząca do końca książki tak mnie denerwowała ,a jednocześnie uwielbiałam te uczucie niedosytu. Za każdym razem, gdy byłam już pewna, kto jest mordercą, Wiktoria Płatowa rozwiewała moje podejrzenia, ... i za to ją kocham. ;)

majster_sztyk | 2011-09-17
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane

Nie polecę ani nie odradzę czytania tej książki. Wyjaśnię jedynie, dlaczego sam nie mogłem jej doczytać do końca.

Główną bohaterką jest kobieta i przez nią prowadzona jest też narracja. Wydawało mi się, że nie będzie stanowiło to najmniejszego problemu, aczkolwiek zdałem sobie sprawę przed rozpoczęciem lektury, że faktycznie, taki stan rzeczy należy do rzadkości. Niemniej podjąłem się czytania po rekomendacji koleżanki.

Okazało się, i to już po kilku stronach, że jednak kobieta (w dodatku piękna, pewna siebie, przebojowa i - lekkich obyczajów zarazem) jako narratorka to jednak duży problem. Jej spostrzeżenia na temat otaczającego świata kompletnie do mnie nie przemawiają i nie potrafię ich zrozumieć. Już pomijam nawet fakt, że nazwy kolorów, którymi się posługuje, nic mi nie mówią! Po krótkim opisie elementu ubioru (a tych w powieści jest całkiem sporo) kompletnie nie wiem, o czym była mowa i nie potrafię go sobie wyobrazić. Dalej. Zachowania mężczyzn odbiera ona w sposób dla...

bookpositive | 2013-02-04
Przeczytana: 2010 rok

Kryminał ciekawy, wciągający. Szybko się go czyta, chociaż w natłoku rosyjskich imion, można pomylić postaci. Czasem musiałam się wracać o kilka kartek, żeby się połapać. Mimo to książka warta przeczytania.

An-Nah | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Przyzwoity kawałek kryminału. Co prawda bohaterka mocno mnie irytowała (Mieszanina głupoty i cynizmu jest dla mnie niezbyt strawna... choć w wypadku postaci prostytutki jak najbardziej na miejscu), a sposób postrzegania kultur orientalnych przez autorkę wyjęty żywcem z XIX-wiecznych stereotypów (Buddyzm w Indiach od wielu wieków jest mniejszością. Buddyzm i krwawe ofiary? Doprawdy?), ale intryga sprawnie skonstruowana i całość czytało się przyjemnie.

Iwona | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Super książka, trzymająca w napięciu od pierwszej strony do ostatniej. Czytając ją można pomyśleć, ze czyta się Agathe Chriestie. Po przeczytaniu jej zabieram się za drugą książkę tej autorki.

melafefon | 2011-11-02

Lubię rosyjskie kryminały - za lekkość, pomysł i pokazywanie Rosji między wierszami. Rytuał jest pierwszą książka Płatowej, po którą sięgnęłam i nie zawiodłam się. Wiadomo, nie jest to literatura najwyższych lotów, ale nie tego w kryminale szukam :). Pomysł, aby bohaterką uczynić pannę lekkich obyczajów świetny. Poza tym uwielbiam znajdować w książkach tzw. ukryte dno, a w kryminałach rosyjskich świetnie widać mentalność Rosjanek ( jeśli to kobiety są autorkami). Te zachwyty nad kieckami znanych kreatorów mody, perfumy, marki, stroje... zauważcie, że to nie pierwsza powieść kryminał, gdzie bohaterki wymieniają w co są ubrane. Wystarczy pojechać do Rosji, aby przekonać się, że takie właśnie - eleganckie, zadbane są kobiety szczególnie w dużych miastach.

elka333 | 2013-05-26

Przyjemnie się czyta. Zaskakujące motywy morderstw.

catunga | 2012-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2012

Beznadziejna. Poddałam się po około 50 stronach. Zdecydowanie pozostanę fanką Doncowej,Polakowej i Marininy. Żadna inna autorka rosyjskich kryminałów, moim skromnym zdaniem nie sięga tym paniom do pięt.

Volumen | 2016-09-17