Przygody Toma Bombadila

Wydawnictwo: Amber
The Adventures of Tom Bombadil
837169492X
Arek

"Na przedstawiony tu wybór składają się utwory, które wiążą się przede wszystkim z legendami i anegdotami z Shire schyłku Trzeciej Ery. Wiersze, jak się zdaje, zostały napisane przez hobbitów", napisał w przedmowie do "Przygód Toma Bombadila" J.R.R. Tolkien, który występuje tu w roli badacza opracowującego hobbicki tekst. Te oryginalne wiersze przeznaczone są przede wszystkim dla młodszych czytelników. Ale warto pamiętać o tym, co powiedział o nich sam autor: "Utwory te są, przynajmniej z pozoru, lekkie i swawolne, choć czasami trudno oprzeć się wrażeniu, że kryje się w nich znacznie więcej, niż można się powierzchownie dosłuchać".
[Amber, 2002]
[Amber, 2002]

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 2003 rok

Ciekawe i lekkie opowiadania o Tomie Bombadilu

Monika Zielińska | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

Dziś będzie komentarz zamiast typowej recenzji. Dziwi mnie trochę ocena, jaką czytelnicy na LubimyCzytac wystawiają tej książce. Przyznaję, że chyba nie rozumiem tego, jak opowieści Tolkiena mogą się komuś nie podobać. Wydaje mi się, że ktoś, kto czyta je i rozumie, nie jest w stanie przejść obok nich obojętnie.

Z drugiej strony, wydaje mi się, że taka, a nie inna ocena tej książki wydana przez użytkowników portalu wiąże się najprawdopodobniej z oczekiwaniami, które postawili lekturze zanim zaczęli ją czytać. Opowieści Tolkiena są zazwyczaj bardzo poważne i dość trudne, w tym przypadku oczywiście jest troszkę inaczej, ponieważ jest to książka skierowana przede wszystkim dla małych czytelników, a niekoniecznie dla dorosłych.

Jako książka dla dzieci, jest jak najbardziej interesująca i godna polecenia. Przecież nie zawsze musi być tak zupełnie poważnie, żeby było całkiem interesująco.

www.czytamirecenzuje.blogspot.com

Mononoke | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, E-book
Przeczytana: 13 czerwca 2014

"czasami trudno oprzeć się wrażeniu, że kryje się w nich znacznie więcej, niż można się powierzchownie dosłuchać"
Cóż... mnie znudziły na tyle, że nie chciałam nawet szukać dodatkowego sensu.

Nawet jeśli było skierowane do najmłodszych, ani słownictwem/rymami nie powala (co może być kwestią tłumaczenia), ani historią. Może ze dwie historyjki nadawałyby się, by dziecku je przeczytać, a jedna, krótka brzmiała jak wiersz, który realnie mi się spodobał, ale reszta naciągana i na siłę.

Andrzej Akowacz | 2012-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Kiedyś dawno przeczytałem Tolkiena. Zarówno Hobbita jak i Władcę Pierścieni. Na długo przed tym jak pomyślano o ekranizacji. We Władcy pierścieni jest cały rozdział poświęcony Tomowi Bombadilowi. Próżno by szukać tej postaci w filmie. Teraz trafiłem na cieniutką książeczkę jemu poświęconą. Również napisaną przez Tolkiena. Jednakże przygód Toma tam w zasadzie brak. To taki zbiór prostych, niemalże dziecinnych wierszy ze Śródziemia. Szkoda, bo postać Toma była dość wyjątkowa.

jimmy | 2013-02-27

Naprawdę szkoda , że Tolkien poświęcił Bombadilowi zaledwie klika stron.Był przecież on jedyną istotą w śródziemiu , nad którą nie miał władzy pierścień!Ale mimo wszystko "książeczkę" miło się czyta.

BookAndBeautiful | 2013-11-05

Dla fanów Śródziemia i historyjek wierszowanych.
Opinia z bloga The Book and The Beautiful:

"Kto by się spodziewał, że „Przygody Toma Bombadila” okażą się zbiorem wierszowanych opowiastek? Z pewnością nie Nina. Miała nadzieję na rozbudowaną historię jednej z epizodycznych postaci z „Władcy pierścieni”. Chciała móc zakwalifikować książkę do przygodowych, ale sprawa się „rypła”.

Z szesnastu wierszy, które znajdują się w tym zbiorze, tylko trzy traktują o Tomie Bombadilu. Warto jednak sięgnąć po tę książkę, chociaż dla samych tych trzech utworów. Ninie najbardziej podobał się pierwszy, czyli – uwaga zaskoczę Was – „Przygody Toma Bombadila”. Dwa pozostałe: „Tom Bombadil płynie w świat”, „Kamienny Troll” też są świetne. Ale właściwie należałoby wyjaśnić, na czym ta świetność polega. Głównie chodzi o to, że są zabawne, lekko napisane i w sumie bardziej kojarzą się z bajkami niż z wierszami. Czytając je Nina przypominała sobie takie utwory jak: „Lokomotywa”, „Pan...

Aśka Nowska | 2016-02-12
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2016

Być może, a nawet jestem tego bardziej niż pewna, moja niska ocena tej książki wynika z zupełnie innych co do niej oczekiwań. Po "Władcy" pozostał we mnie spory niedosyt, więc naturalną koleją rzeczy sięgnęłam po "Silmarillon". Odpowiedział on niemalże na wszystkie moje pytania, ale zabrakło mi tam w dalszym ciągu historii Toma. Miałam nadzieję, że ta książka przybliży mi jego postać, ale spotkało mnie rozczarowanie. Myślę, że nie sama książka jest słaba, bo od razu widać, że jest skierowana do odbiorców młodszych, po prostu tytuł zdecydowanie nie trafiony.

Karolina | 2012-12-20
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Zbiór wierszy(?) raczej dla koneserów i kolekcjonerów. Jeśli więc chcesz się zagłębiać w historiach tolkienowskiego świata, przeczytaj. Jednak jako samodzielna pozycja jest jak dla mnie za mało porywająca.

Kura | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Jak dorobię się kiedyś dziecka, to właśnie takie książki będę mu czytała na dobranoc. Od małego niech wie co to dobra literatura.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2013 rok