Przygody Toma Bombadila

Okładka książki Przygody Toma Bombadila J.R.R. Tolkien
Okładka książki Przygody Toma Bombadila
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Amber Seria: Dzieła tolkienowskie fantasy, science fiction
Dzieła tolkienowskie
837169492X
Aleksandra Jagiełowicz
Fantasy Hobbit Śródziemie Opowiadania

Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Dzieci Húrina Christopher John Re...
Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...

W żadnym innym utworze Tolkiena tak dobrze nie widać, że autorowi "Władca Pierścieni" bliżej do literatury pięknej niż typowego fantasy (szczególnie we współczesnym ujęciu). Już w "Hobbicie" mogliśmy znaleźć wiele pieśni kompani Thorina, ale dopiero w "Przygodach Toma Bombadila" Tolkien w pełni pokazał swój poetycki kunszt. Swoją drogą tytułowy bohater to jedna z najbardziej enigmatycznych postaci w Śródziemiu, zapytany o jego genezę Tolkien odparł, że każdy dobrze wykreowany świat powinien mieć swoje tajemnice i sekrety.

7,5/10 - za treść
8,5/10 - za wiersz

7,5/10 - za treść
8,5/10 - za wiersz

Zabawna, utrzymana w lekkim tonie książeczka, w której czytamy o przygodach Toma Bombadila.

Bardzo lubię poezję,ale niestety, Tolkien według mnie powinien był trzymać się prozy. "Przygody Toma Bombadila" to zbiór szesnastu wierszy, przy czym tytułowy bohater znajduje się tylko w trzech z nich. Muszę przyznać,że wiersze te są dosyć nudne, nie przedstawiają żadnej ciekawej historii, takie masło maślane.Są niemalże o niczym. Drażniący jest również ich rytm. Czytając, łatwo się zgubić i zapomnieć o czym czytało się dwa wersy wcześniej. Totalny chaos. Jestem trochę zawiedziony,bo spodziewałem się zupełnie czegoś innego.

Być może, a nawet jestem tego bardziej niż pewna, moja niska ocena tej książki wynika z zupełnie innych co do niej oczekiwań. Po "Władcy" pozostał we mnie spory niedosyt, więc naturalną koleją rzeczy sięgnęłam po "Silmarillon". Odpowiedział on niemalże na wszystkie moje pytania, ale zabrakło mi tam w dalszym ciągu historii Toma. Miałam nadzieję, że ta książka przybliży mi jego postać, ale spotkało mnie rozczarowanie. Myślę, że nie sama książka jest słaba, bo od razu widać, że jest skierowana do odbiorców młodszych, po prostu tytuł zdecydowanie nie trafiony.

Jak dorobię się kiedyś dziecka, to właśnie takie książki będę mu czytała na dobranoc. Od małego niech wie co to dobra literatura.

Dziś będzie komentarz zamiast typowej recenzji. Dziwi mnie trochę ocena, jaką czytelnicy na LubimyCzytac wystawiają tej książce. Przyznaję, że chyba nie rozumiem tego, jak opowieści Tolkiena mogą się komuś nie podobać. Wydaje mi się, że ktoś, kto czyta je i rozumie, nie jest w stanie przejść obok nich obojętnie.

Z drugiej strony, wydaje mi się, że taka, a nie inna ocena tej książki wydana przez użytkowników portalu wiąże się najprawdopodobniej z oczekiwaniami, które postawili lekturze zanim zaczęli ją czytać. Opowieści Tolkiena są zazwyczaj bardzo poważne i dość trudne, w tym przypadku oczywiście jest troszkę inaczej, ponieważ jest to książka skierowana przede wszystkim dla małych czytelników, a niekoniecznie dla dorosłych.

Jako książka dla dzieci, jest jak najbardziej interesująca i godna polecenia. Przecież nie zawsze musi być tak zupełnie poważnie, żeby było całkiem interesująco.

www.czytamirecenzuje.blogspot.com

Z drugiej strony, wydaje mi się, że taka, a nie inna ocena...

Świetne wiersze spod pióra genialnego Tolkiena. Długo czekałam na tę książkę i jestem bardzo zadowolona, że wreszcie miałam szansę ją przeczytać. Polecam

Nawet spoko książka.

Nawet spoko książka.

Książka dla dzieci. Osoby dorosłe, mogą się przy niej nudzić. Przedział wiekowy 10-. Nie dotyczy freak`ów od Tolkiena ;)

• Tolkien
  • J.R.R. Tolkien