Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni

Tolkien and C.S. Lewis: The Gift of Friendship
978-83-7595-037-3
Tolkien, C.S. Lewis, biografia
Kaamosaika

Tolkien i Lewis - znani są na całym świecie jako literackie supergwiazdy - twórcy Śródziemia i Narnii. Obydwaj odgrywali pierwszoplanową rolę w nieformalnej literackiej grupie działającej w Oxfordzie - The Inklings. Jakie były ich relacje? Co umacniało burzliwą przyjaźń tych znakomitych pisarzy? Książka Durieza zgłębia ich wspólne losy, odkrywając przed czytelnikiem niezwykły świat wielkich...

Książka Durieza zgłębia ich wspólne losy, odkrywając przed czytelnikiem niezwykły świat wielkich pisarzy, których przyjaźń trwała, przeżywając wzloty i upadki, aż do śmierci Lewisa w 1963 roku.

źródło opisu: nota wydawcy

Feanor | 2011-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2011

Jako tolkienofila bardziej ciekawiło mnie, co też nowego dowiem się o Mistrzu, ale niespodziewanie,myśl Lewisa także mnie zainteresowała. Na tyle, że będę szukał jego książek filozoficzno-teologicznych.
Fani/fanatycy obu Panów nie znajdą tutaj wiele nowego, ale autor sprawnie ukazał ich wzjemne wpływy w twórczości. Bez Tolkiena nie ujrzelibyśmy Narni, a bez Lewisa, nie wyszedłby drukiem "Władca pierścieni". Okraszone całkiem przyjemnymi ciekawostkami.
Bardzo ciekawy ostatni rozdział, gdzie Duriez pokazał swój warsztat badawczy.
Ogólnie: warto, ale nie trzeba.

AnnaM | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Książka trudna w odbiorze, zdecydowanie trzeba mieć dużą wiedzę o twórczości Tolkiena i Lewisa. Mam wrażenie, że autor bardziej skupia się na omówieniu treści dzieł i ukazaniu filozofii obu autorów, niż na pokazaniu ich przyjaźni. Trochę za dużo tu dat i skomplikowanych analiz filozoficzno-teologicznych. Dlatego wystawiam samej książce 4+

Tolkiem i Lewis spotkali się na Uniwersytecie w Oksfordzie i przyjaźnili wiele lat. Tolkiem czytał swoje dzieła Lewisowi, który wspierał przyjaciela i ten skończył pisać swoją powieść. Natomiast Lewis czerpał garściami z filozofii Tolkiena, dzięki niemu nawrócił się na chrześcijaństwo i stworzył Narnie... Historia i filozofia, zarówno Tolkiena jak i Lewisa, zainspirowała mnie dziś do wspomnień z dzieciństwa.

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Lewisa w podstawówce. Czytałam wtedy "Listy starego diabła do młodego". Tolkien to już studia i "Władca Pierścieni"... Ale nie o samych książkach chciałam pisać. O tym jeszcze kiedyś opowiem. Dziś...

| 2014-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2014

Minusy:
- "Władca Pierścieni" nie jest trylogią, jak twierdzi pan Duriez;
- pominięcie okresu w życiu Lewisa po śmierci Helen;
- zbytnie streszczanie książek i skupianie się na cudzych poglądach, niekiedy nie miało to żadnego znaczącego z tematem przyjaźni obu panów;
- jeśli ktoś nie czytał dzieł Lewisa i Tolkiena, o których wspomina autor i nie lubi spojlerów w postaci informacji o zakończeniu książki- niech je najpierw przeczyta.

Plusy:
- ładny i czytelny układ tekstu;
- zastosowanie zasady porównwnywania;
- wskazanie podobieństw obu autorów i ich ogólna charakterystyka;
- poruszenie wątku Inklingów i innych klubów literackich, do których należeli obaj panowie;
- anagdotki;
- dodatki do książki, m.inn. chronologiczny spis wszystkich dzieł;
- ładny, prosty język.

Agakakaka | 2012-03-07

Doskonała pozycja, historia przyjaźni okraszona ciekawymi faktami, dość surowo podanymi, dlatego wymagająca skupienia podczas czytania. Jednakże przejrzyście podsumowana w ostatnich rozdziałach. Pomocna w zrozumieniu twórczości Tolkiena i Lewisa.

InezStanley | 2016-11-05
rememberthenight | 2016-06-22