Jednym zaklęciem

Cykl: Legendy Ethshar (tom 2) | Seria: Wielkie Serie Fantasy
Wydawnictwo: Amber
With a single spell
Omnikoron

Za morzem w dalekim Starym Ethshar znajdowały się smoki, z którymi można było walczyć, księżniczki i złoto do zdobycia, magiczne zamki i wiedźmy znające tajemnicę nieśmiertelności. Ale do takich osiągnięć czarnoksiężnik, który znał tylko jedno zaklęcie, nie mógł aspirować.

Tobas schował swoje aspiracje do pustego żołądka i wyruszył na poszukiwanie przygody...

źródło opisu: [Amber, 1991]

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Katerina | 2019-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Całkiem sympatyczna opowieść o młodym, nie do końca pełnym, czarnoksiężniku, który zostaje sam na świecie i musi sobie jakoś z tym poradzić. Sama jego postać jest wdzięczna i w sumie nie wiem czemu, ale bardzo ją polubiłam. Perypetie, przez które przechodzi wywołują czasem jednocześnie uśmiech na twarzy i współczucie ;)
Książka łatwa, wciągająca i przyjemna. Polecam!

MichałAniołKrk | 2019-03-03

Ksiażka z mojego dzieciństwa. Mając 10-11 lat przeczytałem - co mówię - połknąłem bez zatrzmywania, wciągnął mnie humor, dystans z jakim autor pisze, zabawe przygody. Mimo że dziś, z perspektywy lat, pewnie bym inaczej tą ksiazkę ocenił, ale dla nastolatków - to jest pozycja obowiązkowa, jeśli interesują się fantasy. Nie będzie rozczarowania. W moim odczuciu wznosi się ponad ksiązki ze swojej epoki akurat o tyle by zasłużyć na 7-8 w mojej ocenie.

sulibrat | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Ta książka to dla mnie powrót do przeszłości. czytałem ja kiedyś, dawno temu jako młodzieniec. Co nieco pamiętałem z fabuły - na szczęście nie zepsuło to przyjemności czytania. Pamiętam też, że wtedy bardzo mi się podobała. I dzisiaj po (chyba) niemal 20 latach sięgnąłem po nią raz jeszcze. I chociaż dzisiaj jestem zagorzałym miłośnikiem fantastyki naukowej - książka BARDZO mi się podobała. Książka podszyta jest subtelną humorystyką, nie bazuje na oklepanym i tandetnym patencie: ruszacie z punktu A do punktu B i macie po drodze przygody. Nie, Watt-Evans doskonale sobie to przemyślał. Oczywiście musiał pojawić się wątek podróży ale nie jest to klu fabuły. Doskonałe pomysły zostały bardzo zgrabnie opisane. Ba! Któż by nie chciał być na miejscu Tobasa? No, przynajmniej od połowy książki. Fabuła "wchodzi" gładko, nie ma zbędnego filozofowania, nużących, dłużących się fragmentów o niczym. A epilog jest majstersztykiem :) Całość nieodparcie kojarzy mi się z filmem komediowym z lat 80'...

hocum | 2018-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Przeczytane z kilkanaście lat temu.
Jedna z lżejszych i weselszych baśni jakie czytałem.
Uwielbiam sarkazm i przewrotność losu w tej serii.
Miło wracam do tej książki, szkoda tylko ze przetłumaczyli tylko 3tomy

hocum | 2018-10-13
Przeczytana: 1991 rok

Przeczytane z kilkanaście lat temu.
Jedna z lżejszych i weselszych baśni jakie czytałem.
Uwielbiam sarkazm i przewrotność losu w tej serii.
Miło wracam do tej książki, szkoda tylko ze przetłumaczyli tylko 3tomy

BookEater | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

Książkę czyta się baaardzo szybko. Łatwa lekka i przyjemna. W sam raz na wolną niedzielę :)

Swaróg | 2018-07-27

Miła oldschoolowa, nienachalna fantasy. Urzekająca atmosfera, trochę moralizowania w dobrym tonie. Książka nie dla wszystkich, ale warta przeczytania. Cena antykwaryczna rzędu kilku złotych to żaden wydatek, więc warto kupić, nawet przy okazji :)

Pshemo | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Książka przeczytana przez przypadek - po prostu leżała w moim domu na półce z książkami. Nie wiem skąd się tam wzięła, kto ją kupił, gdzie i kiedy. Sięgnąłem po nią mając ochotę na klasyczne fantasy. Nie miałem wysokich oczekiwań - spodziewałem się kolejnej chałupniczej opowiastki spod znaku high fantasy, jakich mnóstwo płodzono na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

Zostałem pozytywnie zaskoczony.

To naprawdę przyjemna książka. W stylu nieco młodzieżowym, ale historia jest ciekawa, język przystępny. Autor nie szczędzi humorystycznych akcentów w swojej powieści. Kilka rozwiązań fabularnych jest naprawdę interesujących i zaskakujących.
To zgrabnie napisana, ciekawa opowieść, która dostarcza dużej przyjemności z lektury. A o to właśnie chodzi w czytaniu, prawda?

czytamcałyczas | 2018-03-23

Perełka fantasty,świetna z humorem.Stara,ale nadal aktulana.
Moc,ognia.Śmok,królestwo.
Świetne.

Kokos | 2018-03-20
Przeczytana: 19 marca 2018

Sięgnęłam po tę książkę, bo miałam ochotę na typowe fantasy. Sprawiła się pod tym względem zupełnie dobrze.
Jest to historia Tobasa, który po śmierci swojego mistrza, czarnoksiężnika Roggita, zmuszony jest ruszyć w świat wyposażony tylko w jedną umiejętność, jedno zaklęcie. Typowy schemat od zera do bohatera jest tutaj wzbogacony o ciekawe motywy. Najbardziej intrygująca była historia Karanissimy, ale oprócz niej pojawiło się także kilka innych pobudzających wyobraźnię wątków. A mimo to książka niewiele wznosi się ponad przeciętną. Akcja jest trochę nijaka, niby coś się dzieje, niby szybko się to czyta, ale można odłożyć bez żalu. Chyba po prostu napisana jest zbyt skrótowo - poznajemy dokładnie główną historię, ale brakuje zniuansowania wątków pobocznych, które - jak wspomniałam - są ciekawe, ale w części z nich tylko prześlizgujemy się po powierzchni, bez zaglądania w interesujące wnętrze.
Powieść wystarczająco dobra, żebym uznała ją za wartą przeczytania, ale nie należy się...