Świt 2250

Tłumaczenie: Grzegorz Woźniak
Wydawnictwo: Versus
Star Man's Son, 2250 A.D.
83-85150-08-0
Dąbrówka

"Świt 2250" jest powieściowym debiutem Andre Norton. Ukazał się on w samym środku ery zimnej wojny. Jego akcja toczy się kilkaset lat po wojnie atomowej, a bohaterem jest młody chłopak, mutant, o zapędach reformatorskich, który nie znajdując zrozumienia wśród swoich najbliższych, wyrusza na niebezpieczną wędrówkę przez opustoszałe tereny dawnych Stanów Zjednoczonych.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mandriell | 2013-05-09
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Świat, jaki znamy przestał istnieć. Zaakceptuj to.
Przez głupotę i butność naszej rasy ludzkość stanęła na krawędzi zagłady.
Wszelkie dzisiejsze udogodnienia straciły szansę bytu, miasta i metropolie zniknęły z powierzchni zniszczonej, napromieniowanej ziemi. Wszystko to za sprawą wojny i kilku decyzji, które zmieniły losy naszej planety. A teraz zaakceptuj, że debiutancka powieść Andre Norton jest umiejscowiona na setki lat po wielkiej wojnie atomowej.

Poznasz Forsa, młodego człowieka, który na skutek mutacji ma niezwykle wyostrzony wzrok, przez co doskonale widzi w ciemnościach oraz śnieżnobiałe włosy, przez które odsuwany jest od społeczności, w której przyszło mu żyć, mimo tego, że jego ojciec zajmował w klanie Gwiaździstych wysoką pozycję. Fors latami czeka na decyzję Rady o przyjęciu go do zacnego grona poszukiwaczy artefaktów po dawnej cywilizacji. Nic takiego jednak się nie dzieje i spotykamy naszego bohatera w przełomowym momencie jego życia. Fors bowiem decyduje się...

Łełek | 2013-12-10

Debiutancka powieść amerykańskiej pisarki.

Świat przedstawiony jest prosty. Delikatnie nakreślony przez autorkę. Co stanowi plus pozostawiając swobodę dla wyobraźni czytelnika.
Na tle wyniszczonej wojną Ziemi przebijają się na pierwszy plan dwa zagadnienia: skłonności człowieka do samozagłady oraz otwartości na inność a będąc dokładnym - jej brak.
Podróżujemy z mutantem Fors'em, który wyobcowany w swoim plemieniu narusza zasady prawa i wybiera się na wyprawę wzorem ojca. Towarzyszy mu kocica Lura. Mamy przegląd krajobrazu: góry, lasy, równiny, miasto. Napotykamy przedstawicieli trzech plemion: górskiego, koczowniczego, czarnoskórych oraz bestie zamieszkujące zniszczone miasta.
W końcu na pierwszy plan wyłania się odwieczna skaza towarzysząca ludziom - skłonności do samozagłady. Czy tym razem nauczeni historią, przezwyciężą różnice kulturowe, pochodzenia i podejmą próbę zjednoczenia czy "wzorem" wielu poprzedników przeleją krew nielicznych pozostałych na Ziemi ? Warto przeczytać.

Mary14 | 2013-08-27
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Książka opisuje podróż niechcianego w społeczeństwie chłopaka - mutanta imieniem Fors. Ma on śnieżnobiałe włosy i niezwykle wyostrzony wzrok. Marzy o tym, by zostać przyjętym do klanu Gwiaździstych. W podróży towarzyszy mu wierna i zmutowana kotka Lura. Po drodze spotyka czarnoskórego łowcę imieniem Arskane i razem z nim walczy z Bestiami.
Dosyć ciekawa książka, momentami była nieco nużąca, ale poza tym może być, szczególnie dla miłośników science fikcion.

Danek | 2013-10-26

Tekstu jest relatywnie mało, książka jest dość cienka, choć historia bohatera jest mocno zagmatwana. Początek, z racji na dużą ilość opisów w stosunku do dialogów, wydawał mi się nieco nużący. Po jakimś czasie opowiadanie zaczęło się robić tajemnicze, co pomogło mi przebrnąć przez kolejne strony. Historia pokazana jest w taki sposób, że czasem moglibyśmy wzorować się na niej próbując przejść przez zniszczony postapokaliptyczną wojną świat. Co jak co, ale opisy Pani Norton ma bardzo dobre. Mało jednak było wartkiej akcji z prawdziwego zdarzenia, krótkich dialogów, szybkich wydarzeń, no ale to kwestia gustu.
Postapokaliptyczny świat jest nieźle skonstruowany, mamy zniszczone miasto, strefę wybuchu atomowego, lotnisko wojskowe czy wreszcie osady ludzi, którzy za wszelką cenę próbują przetrwać w tym niegościnnym dla nich środowisku.
Książkę jako całość oceniłbym na 7/10.

zrywoslaw | 2015-07-22
Na półkach: Post-apo, Przeczytane

Warto czasem sprawdzić jak zaczynali znani i szanowani autorzy.
Autorka niestety zbyt nachalnie próbowała wpleść w tekst walory edukacyjno/moralizatorskie. Zaczynając od aspektu odrzuceniu i akceptacji jednostki,a kończąc na nadziei na odbudowę społeczeństwa w tonie pacyfistycznych lekkoduchów. Wyszło słabo, przez co patetycznie i fragmentami powieść przypomina bardziej tęczowy podręcznik niż rasową przygodówkę.
ps. Mimo, że powieść została napisana w 1952 r. czyli grubo przed Martinem Luther Kingiem, to próżno szukać w niej określenia "murzyn". Choć występuje w niej całe plemię "czarnoskórych", a i jeden z głównych bohaterów jest z pochodzenia "afroamerykaninem". Autorkę można uważać więc za prekursorkę "poprawności politycznej" w literaturze popularnej ;-)

Bartosz Oszczęda | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

W ubiegłym wieku książka ta mogła być czymś nowym i ciekawym patrząc na rok jej wydania(1952). Dzisiaj, gdy tematyka post-apokaliptyczna jest bardzo bogata i rozwinięta, "Świt 2250" nie nasycił mojego głodu czytelnika :D Jedynie kilka zasad moralnych na końcu książki było wartych zapamiętania.

P.S.Myślę, że Fors to protoplasta Wiedźmina Geralta z Rivii. Andrzej Sapkowski mógł inspirować się nim podczas pisania "Wiedźmina". Białowłosy mutant walczący mieczem, który potrafi widzieć w ciemności, a wielki kot jest jego najlepszym przyjacielem? Ciekawe...

Lemur80 | 2016-04-15

Mamy rok 2016, nie 1952 i nie widzę powodu by przykładać do tej książki miarę z lat '50 XX wieku. Poza tym, jak miałbym to zrobić?

Chciałbym jakoś obronić "Świt 2250", ale naprawdę trudno jest mi znaleźć jakiekolwiek jej zalety. To jest tania "pulpa", nic więcej. Jasne, być może inspirowali się tą książką twórcy Fallouta, być może główny bohater "Świtu.." jest protoplastą postaci Geralta z Rivii, być może...

Więc znów jest to prawdopodobnie źródło "inspiracji detalicznej", czyli jedna z wielu złych książek, z których ktoś przemycił jakieś drobne elementy i zmiksował z innymi, lepszymi pomysłami. W tym sensie "Świt.." jest coś wart, natomiast w sensie warsztatowym jest to raczej nieporozumienie.

Nie ma sensu zawracać sobie tą książeczką głowy, no chyba, że ktoś postawił sobie za punkt honoru przeczytanie wszystkiego co pachnie postapokalipsą.

NINa | 2012-08-27

Książki o tematyce eksploracji zniszczonych terenów mogę czytać przez cały rok na okrągło.

Adam | 2010-09-21
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Opowieść o młodym chłopaku na progu odorosłości, który nie będąc docienionym przez starszyznę swego plemienia wyrusza wraz ze swą wierną towarzyszką kotowatą "Luną" na przygodę swego życia poprzez postapokaliptyczny świat by udowodnić sobie i innym swą wartość. Ciekawa książka przygodowa, z mrożącymi czasem krew w żyłach wątkami. Polecam! :)

MinorNight | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Nuda. 80% całej książki jest bez dialogów ze słabo, nudno opisaną akcją. Opisy otoczenia tak skąpe, że trudno sobie cokolwiek wyobrazić. Nie polecam.