Maska kłamstw

Okładka książki Maska kłamstw James Luceno
Okładka książki Maska kłamstw
James Luceno Wydawnictwo: Amber Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Star Wars: Gwiezdne wojny
Cloak of Deception
Amber
2002-01-01
2002-01-01
Katarzyna Laszkiewicz
Star Wars

Okładka książki Star Wars. Lokacje Jason Fry, James Luceno
Star Wars. Lok... Jason Fry, James Lu...
Okładka książki The Rise of the Empire: Star Wars: Featuring the novels Star Wars: Tarkin, Star Wars: A New Dawn, and 3 all-new short stories Jason Fry, James Luceno, John Jackson Miller, Melissa Scott
The Rise of th... Jason Fry, James Lu...

„Maska kłamstw” to intrygująca i wciągająca powieść, która stanowi prequel do wydarzeń przedstawionych w filmie „Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne widmo”. Książka odkrywa przed czytelnikami kulisy działania organizacji Front Mgławicy, odpowiedzialnej za ataki na okręty Federacji Handlowej. Podczas jednego z napadów zostaje skradziona wartościowa ruda, tajnie transportowana przez statek Federacji. W obliczu tej sytuacji, Federacja Handlowa zwraca się o pomoc do Republiki, co prowadzi do zwołania szczytu na planecie Eriadu – miejscu, które jest jednocześnie siedzibą ugrupowania terrorystycznego.
Mistrz Jedi Qui-Gon Jinn oraz jego uczeń Obi-Wan Kenobi zostają wysłani na Eriadu, aby zabezpieczyć spotkanie. Szybko jednak okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje, a zza kulis wydarzeniami manipuluje tajemnicza postać. We wszechświecie narasta potęga Ciemnej Strony Mocy, przygotowując grunt pod przyszłe wydarzenia.
Powieść wyróżnia się szczegółowym przedstawieniem politycznych intryg oraz korupcji w Senacie Republiki. Autor doskonale ukazuje zepsucie i moralny upadek instytucji, które mają kluczowy wpływ na losy galaktyki. Dla czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uniwersum „Gwiezdnych Wojen”, „Maska kłamstw” stanowi znakomite wprowadzenie do pierwszego epizodu sagi oraz układów sił, które kształtują tę rzeczywistość.
Choć w mojej opinii ta część jest nieco słabsza od Trylogii o Darth Bane, to z pewnością przewyższa jakością cykl „Uczeń Jedi”. Książka jest napisana lekko, co sprawia, że czyta się ją szybko i z przyjemnością. Zdecydowanie polecam ją wszystkim fanom „Gwiezdnych Wojen”, którzy chcą zgłębić tajemnice i zrozumieć skomplikowane zależności w świecie tej kultowej serii.

Zdecydowanie różni się od poprzednich tomów. Dla mnie trochę za dużo tu polityki. Rozpuszczona sieć i subtelne spiski Sithów zaczynają zmieniać Republikę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nadaje więcej sensu prequelom - pokazuje, w jaki sposób Palpatine sterował wszystkimi stronami, by rozpętać konflikt, w jaki sposób interwencjonizm i podatki służą złym celom, dlaczego rząd nie powinien mieć możliwości ingerowania poza obroną.

Jest jednak tak tragicznie napisana, że odbiera to większość frajdy. Opisy jak dla półgłówków, dialogi jak w jasełkach, wszystko bardzo źle napisane.

Parę lat później Luceno napisał Dartha Plagueisa - inny fabularnie, ale dotykający tej samej problematyki, wygląda jak dorobiona wersja Maski Kłamstw i jest o wiele lepsza. Również pogłębia prequela ukazując machinacje, ale jest świetnie napisana. Nie to co Maska Klamstw.

George Lucas, tworząc Prequele Star Wars, wpadł na wiele bardzo ciekawych pomysłów rozwijających uniwersum Gwiezdnych Wojen i dodających mu niesamowitej głębi pod względem warstwy polityczno-filozoficznej. Ale pomysły to nie wszystko a wykonanie tych filmów było takie, jakie było i cały ten niesamowity potencjał tych pomysłów został niesamowicie zaprzepaszczony.
No i potem pojawia się James Luceno ze swoją twórczością, jak choćby właśnie Maska Kłamstw, w których naprawia to, co nie wyszło w Prequelach.

Jest to bardzo sprawnie napisany thriller polityczny wspaniale rozwijający sytuację geopolityczną (czy raczej kosmo/astropolityczną, jak to właściwie nazwać?) galaktyki Gwiezdnych Wojen w jednym z najciekawszych momentów w jej historii. Luceno świetnie zarysowuje tu atmosferę niepokoju i powszechnej beznadziei w Republice Galaktycznej przeżartej przez korupcje, galopujący ultrakapitalizm i kolonializm elit Republiki.
A także przedstawia nam konflikty targające Republikę w tych czasach, wyjaśniając tym, co doprowadziło do wybuchu Wojen Klonów. I również kreuje to, co według mnie jest najważniejszym motywem Gwiezdnych Wojen, czyli konflikt między Centrum Politycznym i Politycznymi Peryferiami, łączący się ściśle z konfliktem klasowym i rasowym.

No i...

to mój pierwszy luceno na półce i mam mieszane odczucia.
z jednej strony mam politykę star warsowom którą uwielbiam(wątek
wszelkich machinacji palpatina i jego manipulacji uważam za najciekawszy i najlepszy wątek preqeli) i inne fajne wątki ale nie było
tak jak w innych książkach uczucia że chce czytać strona za stroną
żeby się dowiedzieć co będzie dalej.fajna ale nie perfekcyjna.

to mój pierwszy luceno na półce i mam mieszane odczucia.
z jednej strony mam politykę star warsowom którą uwielbiam(wątek
tak jak w innych książkach uczucia że chce czytać strona za stroną
żeby się dowiedzieć co będzie dalej.fajna ale nie...

Maska kłamstw Jamesa Luceno (wraz z powieścią Darth Maul. Łowca z mroku) jest dobrym wprowadzeniem do pierwszego epizodu gwiezdnej sagi. Film z powodu ograniczonego czasu musiał pewne zagadnienia przedstawić bardzo skrótowo, tutaj są one już znacznie lepiej zarysowane. Widzimy więc jak bardzo zepsuty i nieskuteczny był Galaktyczny Senat, a zamęt i wszechobecna korupcja oraz wpływy silnych korporacji coraz bardziej destabilizowały Republikę i antagonizowały wobec siebie światy Jądra i Odległych Rubieży.

Jeśli chodzi o główny wątek związany z terrorystyczną organizacją Frontu Mgławicy to jest on poprowadzony przyzwoicie. Wyraźnie ciekawsze były jednak dla mnie machinacje polityczne Palpatine’a/Sidiousa, który starał się wprowadzić chaos w Republice i pogrążyć kanclerza Valoruma, który przecież uważał senatora z Naboo za swojego przyjaciela i nie spodziewał się z jego strony zdrady.

Na pewno na plus ocenię liczne, nienachalne nawiązania do innych dzieł z Expanded Universe, pojawia się tutaj cała masa postaci, które w przyszłości odegrają istotną rolę w dziejach Galaktyki.

W trakcie lektury bawiłem się całkiem nieźle. Wydaje mi się jednak, że osoby bez znajomości Expanded Universe z tego okresu mogą w trakcie lektury być lekko zagubione. Jest tu sporo polityki, co nie każdemu będzie pasować. Jeśli lubicie prequele to warto po tą książkę sięgnąć, w przeciwnym razie raczej nie polecam. Ode mnie 7/10.

Książka dla fanów polityki i całego okresu prequeli. Dobrze łączy się z innymi książkami w podobnej linii czasowej, ale to chyba koniec jej zalet. Przygotowując do wielkich wydarzeń, które mają nastąpić, opowiada swoją mini-historię, która jednak jest dosyć przeciętna. Są lubiani bohaterowie, także ci znani bardziej z komiksów i książek, aniżeli filmów, ale całość to raczej średniawka.

Próba pokazania nieco większej ilości politycznego tła w SW z czasów Mrocznego Widma. Całkiem udana, do tego miło było zobaczyć znowu Qui Gona.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny przeczytany przeze mnie wstęp do "Mrocznego Widma". Jest to też kolejna powieść Jamesa Luceno, w której więcej polityki niż akcji. Nie przeszkadzało mi to, a nawet przypadło do gustu.

Polityka na pierwszym planie. Nużąca historia. Nie polecam

Polityka na pierwszym planie. Nużąca historia. Nie polecam