Świnki morskie

2009-01-01
2009-01-01
Mirosław Śmigielski
metafora historia człowiek zależność

Okładka książki Dekada Literacka nr 23 (28)/1991 Stanisław Barańczak, Andrzej Braun, Aleš Debeljak, Leszek Elektorowicz, Agnieszka Fulińska, Eva Kantůrková, Irena Lasota, Jan Miziński, Ewa Najwer, Aleksander Nelicki, Bogdan Rogatko, Antonina Sebesta, Florian Śmieja, Leszek Szaruga, Witold Turdza, Ludvík Vaculík, Teresa Walas
Dekada Literac... Stanisław Barańczak...
Okładka książki Dekada Literacka nr 22 (27)/1991 Bernardo Atxaga, Grażyna Dobreńko-Falecka, Krzysztof Dybciak, Leszek Elektorowicz, Lesław Falecki, Wacław Iwaniuk, Agnieszka Kosińska, Krzysztof Lisowski, Kinga Olewicz, Eugenia Prokop-Janiec, Marek Skwarnicki, Stanisław Stabro, Teresa Truszkowska, Witold Turdza, Ludvík Vaculík, Alois Woldan, Marta Wyka, Bogusław Żurakowski
Dekada Literac... Bernardo Atxaga, Gr...

Istotnie jest to powieść. I istotnie, traktuje o świnkach morskich. Wszystkie obietnice autora zostały spełnione, więc nie mam żadnych zarzutów.

Dawno żadna książka mnie tak nie zirytowała. Z jednej strony forma wskazuje na zręczność pióra autora i ciekawe przemyślenia, z drugiej jednak okazała się na tyle specyficzna, że dla mnie nieznośna i uprzykrzająca odbiór lektury. Tępota, brak empatii i styl narracji głównego bohatera kompletnie do mnie nie przemówiły. Do Czechów mam stosunek ambiwalentny, z reguły albo ich kocham, albo nienawidzę. Obok Vaculíka również nie przeszłam obojętnie... Trójka za zgrabny język od czasu do czasu i w gruncie rzeczy niegłupie przesłanie.

Rozumiem co chciał przekazać autor, ale sposób przekazu nie przypadł mi do gustu.

Dotarłam mniej więcej do połowy, i mimo szczerych chęci dobrnięcia do końca aby dowiedzieć się jak kończy się ta opowieść - nie dałam rady.
Spodziewałam się czegoś w stylu "Folwarku zwierzęcego", ale bardzo się zawiodłam. Prawdopodobnie opowieść jest metaforą podobnie jak "Folwark...", ale albo ja jestem za głupia i jej nie rozumiem, albo autor za bardzo odpłynął ;)
Podziwiam jeśli ktoś przebrnął.

Spodziewałam się czegoś w stylu "Folwarku zwierzęcego", ale bardzo się zawiodłam. Prawdopodobnie opowieść jest metaforą podobnie jak "Folwark...", ale albo ja jestem za głupia i jej nie rozumiem, albo autor za bardzo odpłynął...

Nie jest to książka dla dzieci i nie jest to książka o "zwierzątkach". Nie jest to też książka o świnkach morskich ani o pracowniku pewnego banku. To książka o systemie. Każdym.

Jestem zaskoczona, że ta książka ma tak wiele średnich lub słabych ocen i że w recenzjach przewijają się tak mocne oskarżenia, że powieść momentami jest obrzydliwa, że opowiada o dręczeniu zwierząt i dzieci (co ciekawe, zarzuty o to drugie pojawiają się chyba rzadziej niż o pierwsze) itp. Dziwne, że tak wiele osób nie zwróciło uwagi na to, jaki za tym kryje się przekaz. Przecież to książka o nas. System, w jakim funkcjonujemy, tworzymy sobie sami, ustalając niepisane reguły lub godząc się na te, które ustalił ktoś inny, uczestniczymy w nim tak czy inaczej. Często paraliżuje nas strach i to do tego stopnia, że w sytuacji ekstremalnej zamiast szukać rozwiązania, karnie godzimy się na to, jak jest i czekamy, aż sytuacja sama się zmieni, a czyjaś niewidzialna ręka wyciągnie nas z opresji. Jesteśmy bierni. Innym razem szukamy sobie kozła ofiarnego, co w gruncie rzeczy jest tylko bardziej agresywną formą naszej bierności. Czując się czyimś poddanym, szukamy sobie kogoś, kto będzie naszym i trochę złagodzi wyrzuty sumienia w stosunku do samego siebie. Błędne koło toczy się w ten sposób od wieków. Oczywiście zdarza się, że naprawdę jesteśmy w sytuacji, kiedy niewiele możemy zrobić i wówczas bywa nawet, że w ostatnim akcie bohaterstwa decydujemy się na to, by zrobić cokolwiek, jednak czeka nas walka z wiatrakami, jest za późno. I tak - w tej książce jest coś pesymistycznego, choć na swój sposób bywa zabawna. W całej tej momentami bardzo groteskowej wizji autor balansuje na krawędzi smutnej prawdy i śmieszności sytuacji, która przy całej swojej otoczce codziennego życia jest absurdalne.

Bardzo polecam tę książkę. Tylko proszę nie brać tak wszystkiego, jak zostało to napisane i czytać między wierszami.

Praski bankier kupuje synowi na Boże Narodzenie świnkę morską. Okazuje się, że tak małe zwierzątko może mieć ogromny wpływ na życie całej rodziny.

Książkę przesłuchałam i realizacja 10/10 - gorąco polecam. Tak samo gorąco polecam również lekturę. Jakie to było dobre!

Zaskoczyła mnie ta historia. Zupełnie nie spodziewałam się czegoś takiego! To jest mocne, obrzydliwe, trochę przerażające, absurdalne, groteskowe, zniesmaczające i wybitnie dobre.

„Świnki morskie” to swojego rodzaju oblicze człowieka, w którym czai się zło i nie do końca da się je wyplenić.

Nie chcę więcej pisać, bo trudno czegoś nie zdradzić, a to po prostu trzeba przeczytać. Zaskoczyły mnie niskie oceny na LC. Dla mnie to jest jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Polecam!

W miarę wciągające, ale niektórych wątków, dla mnie zbyt surrealistycznych nie zrozumiałam.

Niekiedy momentami obrzydliwa pozostaje niesmak po przeczytaniu. Tą książkę ratuje tylko sporadyczny czeski humor.

Sarkastyczna i realistyczna, ale nie dla dzieci. Wymaga myślenia. Nie jest o zwierzątkach zwierzęcych czyli świnkach morskich. Owszem jest o dręczeniu, a raczej dolach i niedolach ludzkich zwierzątek próbujących odnaleźć się w Systemie..

Wyjątkowo mi się ta książka podobała. Pozornie banalna fabuła ukrywa głębsze przemyślenia o naszym systemie i o nas samych.
Myślę że niska cena wynika z tego, że czytelnicy spodziewają się lektury dla dzieci poświęconej zwierzętom itp.

• Literatura czeska
  • Ebooki