Świnki morskie

Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo: Pan Slawista
Morčata

"Świnki morskie” to powieść niepokojąca, niejasna i genialna. Metaforyczna historia naiwnego praskiego bankiera hodującego świnki morskie oddaje atmosferę końca lat sześćdziesiątych wierniej niż reportaż czy prace historyczne. Świat robi się ciasny jak klatka dla świnek, a i człowiek zostaje zdegradowany do gryzonia - stworzenia, które aktywność przejawia jedynie w chwilach, kiedy trzeba walczyć o przetrwanie.

Historia dobrodusznego w gruncie rzeczy bankiera ze "Świnek morskich” jest historią człowieka, który chce kierować się swoimi ideałami i żyć w zgodzie z rodziną i naturą, jednak absurdalne uwarunkowania zewnętrze i liczne wewnętrzne sprzeczności kierują losy tego człowieka na tory zgoła odmienne.

WielkiBuk | 2016-11-25
Przeczytana: listopad 2016

"Świnki morskie" Ludvika Vaculika przerażają. To horror ukryty za pozorami opowiastki obyczajowej. To ludzka natura zamknięta w nieco prześmiewczej literackiej pigułce. Bestialska, owszem, ale jakże przez to dziwnie prawdziwa. To także gorzka metafora na dręczący jednostki reżim, który wymaga całkowitego podporządkowania. To sztuczny uśmiech zamknięty w masce okrucieństwa. Dziwne, że od niektórych fragmentów robi się niedobrze, że czytelnik czuje się jak w potrzasku, jak ta świnka, tfu, kawia, która nie ma dokąd uciec przed złowieszczym dotykiem swojego opiekuna.

I któż by pomyślał, że czeska literatura może być tak złowieszcza, że Edgar Allan Poe mrugnie to tu, to tam, że Franz Kafka będzie przypatrywał się rodzinie Vaszka w tym samym drastycznym uniesieniu, jak swojemu Gregorowi Samsie. I znowu na końcu odczujemy swojego rodzaju ulgę, że to koniec, że nie ma odwrotu. Horror. Horror.

Naia | 2013-04-12
Przeczytana: 05 marca 2013

Doskonałe, niepokojące studium ludzkiej natury ukryte pod niewinnym płaszczykiem „książeczki przyrodniczej” dla młodzieży (co wzmaga jeszcze jego grozę).

Można tę historię interpretować jako opowieść o realiach czasów komunizmu i mechanizmach znęcania się przez komunistów nad swymi ofiarami lub bardziej uniwersalnie – jako opis mrocznych pragnień drzemiących w człowieku i naszej bezsilności wobec nich. Porównanie do Kafki jest w każdym razie bardzo trafne – to ta sama dusząca, mroczna atmosfera, która jeży włosy na głowie i każe zacząć się podejrzliwie przyglądać swemu otoczeniu. W końcu nigdy nie wiadomo, w kim nagle obudzi się skłonna do eksperymentów bestia.

Ron | 2016-11-11

Doskonała książka o życiu świnek morskich. Sam mam świnkę morską i jest tam zawartych wiele celnych uwag. Są też tam inne ciekawe rzeczy, ale nie będę Was zanudzał. W każdym razie strzeżcie się bezdni Maelströmu!!!

asia_las | 2016-11-04

Czytasz sobie pogodną powiastkę i nagle orientujesz się, że pazury są obgryzione, a włos się jeży. Czesi chyba mają talent do takich historii, książka skojarzyła mi się luźno z "Palaczem zwłok", gdzie spokojna opowieść okazuje się nagle grozą w czystej postaci. Tutaj grozy nie ma, to za mocne słowo, ale niepokój uwiera mocno.

Ron | 2016-11-11

Beata | 2014-01-20

Połknięte. Książka-zagadka.

Suzi | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Książka o próbach uczynienia życia normalym, które skutkują wypełznięciem zła na wierzch. Czesi potrafią straszyć bez grożenia paluszkiem.

tomtol | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Zastanawiam się nad sensem oceniania książek.

Iza | 2016-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2016