Świnki morskie

Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo: Pan Slawista
Morčata

"Świnki morskie” to powieść niepokojąca, niejasna i genialna. Metaforyczna historia naiwnego praskiego bankiera hodującego świnki morskie oddaje atmosferę końca lat sześćdziesiątych wierniej niż reportaż czy prace historyczne. Świat robi się ciasny jak klatka dla świnek, a i człowiek zostaje zdegradowany do gryzonia - stworzenia, które aktywność przejawia jedynie w chwilach, kiedy trzeba walczyć o przetrwanie.

Historia dobrodusznego w gruncie rzeczy bankiera ze "Świnek morskich” jest historią człowieka, który chce kierować się swoimi ideałami i żyć w zgodzie z rodziną i naturą, jednak absurdalne uwarunkowania zewnętrze i liczne wewnętrzne sprzeczności kierują losy tego człowieka na tory zgoła odmienne.

SeVIIen | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Ten, kto jest na samym dole jest smutny, ponieważ jest poddany wszystkim, a nikt nie jest poddany jemu. Jeśli jednak ma pod sobą choć jedno stworzenie, jego świat się zmienia.”

Co może być najlepszym prezentem dla syna na Boże Narodzenie? Świnka morska! Taki właśnie prezent sprawia swojemu dziecku praski bankier. Świnka otrzymuje imię Albinosek i szybko staje się obiektem zainteresowania wszystkich domowników… Bankier zaczyna dzielić swój czas pomiędzy pracę a świnki morskie… Jak taki prezent może wpłynąć na człowieka? Jakie tajemnice skrywa Bank Narodowy?

Brzmi jak zapowiedź książeczki dla dzieci, która traktuje o świnkach morskich i ich hodowli. Ale nic bardziej mylnego! Niech nikt nie da nabrać się na to, że autor zwraca się do czytelników „drogie dzieci”! Tutaj kryje się coś znacznie więcej… Bankier zafascynowany świnkami próbuje poznać ich świat, robi z nimi różne rzeczy, przez które cierpią, a ich los zależy właśnie od niego. Błaha opowieść zmienia się w zapis...

DomowaKsięgarnia | 2017-03-14

Świnki morskie wyszły spod pióra czeskiego pisarza lata temu, ale po ich lekturze mam wrażenie, że powinny być obowiązkową lekturą dla wszystkich. Szczególnie w obecnych czasach.

Ludvík Vaculík, pod płaszczykiem lekkiej opowieści, zbliżonej nieco językiem do historii da dzieci, stworzył fabułę, która jest dla mnie wielkim ostrzeżeniem przeciw nadużyciom władzy. Nadużyciom dokonywanym przez jednostkę mającą się za istotę wyższą nad istotami dla niego niższej rangi. Brzmi znajomo?

Chcesz przeczytać więcej? Wejdź na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Anna | 2017-06-18
Przeczytana: 2017 rok

Bezduszna natura człowieka i wykorzystywanie możliwości, jakie daje władza nad słabszymi, ukazane w kontekście pozornie lekkiej opowiastki z punktu widzenia "głowy" rodziny. Groza w abstrakcyjnym wydaniu.

WielkiBuk | 2016-11-25
Przeczytana: listopad 2016

"Świnki morskie" Ludvika Vaculika przerażają. To horror ukryty za pozorami opowiastki obyczajowej. To ludzka natura zamknięta w nieco prześmiewczej literackiej pigułce. Bestialska, owszem, ale jakże przez to dziwnie prawdziwa. To także gorzka metafora na dręczący jednostki reżim, który wymaga całkowitego podporządkowania. To sztuczny uśmiech zamknięty w masce okrucieństwa. Dziwne, że od niektórych fragmentów robi się niedobrze, że czytelnik czuje się jak w potrzasku, jak ta świnka, tfu, kawia, która nie ma dokąd uciec przed złowieszczym dotykiem swojego opiekuna.

I któż by pomyślał, że czeska literatura może być tak złowieszcza, że Edgar Allan Poe mrugnie to tu, to tam, że Franz Kafka będzie przypatrywał się rodzinie Vaszka w tym samym drastycznym uniesieniu, jak swojemu Gregorowi Samsie. I znowu na końcu odczujemy swojego rodzaju ulgę, że to koniec, że nie ma odwrotu. Horror. Horror.

BetiFiore | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Zaczynam odkrywać czeską literaturę z coraz większą przyjemnością. "Świnki morskie" to dla mnie coś nowego, świeżego. Z powieści wieje niepokój, który z czasem przeradza się w strach. Zgadzam się z przeczytaną tu wcześniej recenzją, że historia ta może ostrzegać przed nadużywaniem władzy w stosunku do istot mniejszych, słabszych, położonych niżej w hierarchii ważności. Do przemyślenia.

Radosław Gabinek | 2016-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Kiedy przeczytałem recenzję tej książki na blogu cocteauandco.pl to byłem przekonany, że ta książka jest zdecydowanie dla mnie. Zagadnienia związane z wolnością i ograniczającą tą wolność władzą, źródła zła i przemocy, kontrola to kwestie które od zawsze chyba należą do moich zainteresowań. Kiedy do tego dodamy jeszcze autora czeskiego i stworzony przez niego sos absurdu, którym przybrał swoją opowieść to otrzymujemy must-read dla osinskipoldzku.

Książka Ludvika Vaculika już od samego początku zwraca uwagę językiem jakim została napisana. Jest to rodzaj opowiastki i można odnieść wrażenie jakby autor opowiadał bajkę dzieciom. Tak zresztą zwraca się do nas w pierwszej osobie : "Drogie dzieci". W tonie jego opowieści są jednakże wyczuwalne nuty ironii że zdania na zdanie wzrasta niepokój i dziwny rodzaj znajomego napięcia. Zaczyna się jednakże bardzo niewinnie, bo od zakupu świnki morskiej przez pewnego ( z pozoru tylko) sympatycznego bankiera dla jednego z synów. Świnka ma być...

joan_stark | 2017-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Niby zwykła opowiastka o rodzinie i świnkach morskich... a pod tą pierzynką pozornie lekkiej akcji, dzieją się rzeczy straszne, nieoczywiście przerażające, podszyte czeskim humorem. Pierwszy raz spotykam się z tego rodzaju literaturą, ale klimat grozy w takim wydaniu do mnie przemawia. Polecam!

Ron | 2016-11-11

Doskonała książka o życiu świnek morskich. Sam mam świnkę morską i jest tam zawartych wiele celnych uwag. Są też tam inne ciekawe rzeczy, ale nie będę Was zanudzał. W każdym razie strzeżcie się bezdni Maelströmu!!!

Mazi | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Wow! Dawno nie czytałem takiej książki. Widać fascynację autora twórczością Poe, Kafki, Kundery. Nie jest to bajka dla dzieci, jak może sugerować opis.
Polecam każdemu.

Naia | 2013-04-12
Przeczytana: 05 marca 2013

Doskonałe, niepokojące studium ludzkiej natury ukryte pod niewinnym płaszczykiem „książeczki przyrodniczej” dla młodzieży (co wzmaga jeszcze jego grozę).

Można tę historię interpretować jako opowieść o realiach czasów komunizmu i mechanizmach znęcania się przez komunistów nad swymi ofiarami lub bardziej uniwersalnie – jako opis mrocznych pragnień drzemiących w człowieku i naszej bezsilności wobec nich. Porównanie do Kafki jest w każdym razie bardzo trafne – to ta sama dusząca, mroczna atmosfera, która jeży włosy na głowie i każe zacząć się podejrzliwie przyglądać swemu otoczeniu. W końcu nigdy nie wiadomo, w kim nagle obudzi się skłonna do eksperymentów bestia.