Tysiąc akrów

Okładka książki Tysiąc akrów Jane Smiley
Okładka książki Tysiąc akrów
Jane Smiley Wydawnictwo: Amber Ekranizacje: Tysiąc akrów (1997) Seria: Złota Seria literatura piękna
Złota Seria
A Thousand Acres
Amber
1996-01-01
1996-01-01
Tomasz Lem
Ekranizacje:
Tysiąc akrów (1997)
życie tajemnica rodzina spadek Iowa literatura amerykańska proza współczesna

Nie powiem, ta książka mnie zaskoczyła - jej sielski początek i klimat amerykańskiej wsi w ogóle nie zapowiadały wątków i rozwoju wydarzeń, które znalazłam na kolejnych jej stronach. Ta intrygująca powieść doskonale obrazuje destrukcyjną siłę rodzinnych tajemnic i gier pozorów, za którymi kryją się chowane przez lata urazy i krzywdy wyrządzane najbliższym za cichym przyzwoleniem społeczeństwa; udowadnia też, że prawda skryta jest zawsze pod warstwą wersji i opinii poszczególnych osób, a rodzinnych waśni nie powinno się oceniać z perspektywy postronnych obserwatorów.

Książka Jane Smiley pod pewnymi względami przypomina mi "Pieśń o poranku" Paulliny Simons (jeśli chodzi o niespodziewane zwroty akcji w pozornie prostej historii) i "The Good Apprentice" Iris Murdoch (jeśli chodzi o refleksyjny ton) i choć nie jest lekturą do końca w moim stylu (być może wtedy moja ocena byłaby jeszcze wyższa),to cieszę się, że miałam okazję po nią sięgnąć, bo powieść ta jest niezwykle ciekawa pod względem psychologicznym.

Powieść Jane Smiley "Tysiąc akrów" została uhonorowana prestiżową nagrodą Pulitzera w 1991 roku.Nie jest to powieść lekka,łatwa i przyjemna a czytanie jej sprawiło mi bardzo dużo radości.
Larry Cook jest właścicielem olbrzymiej farmy i despotycznym ojcem trzech córek Ginny,Rose i Carolin,które samotnie wychowywał po przedwczesnej śmierci żony.
Pewnego dnia Lary postanawia przekazać córkom farmę w formie darowizny.
Podzielona ziemia staje się zarzewiem konfliktu i zaczyna dzielić rodzinę.Na jaw wychodzą skrywane do tej pory mroczne i wstydliwe tajemnice.Pogłębia się rywalizacja między siostrami,rośnie wzajemna nienawiść.Wszystko to prowadzi do całkowitego rozpadu rodziny.
Mimo,że akcja powieści toczy się niespiesznie,gdyż autorka skupia się na sferze duchowej bohaterów,ksiażka bardzo wciąga i trudno się od niej oderwać.
Polecam

Pewnego dnia Lary postanawia...

• Pulitzer
  • Literatura amerykańska
  • Adaptacje filmowe
  • Nagroda Pulitzera
  • Pulitzerki
  • ஐ LongTime Ago ஐ

Dodaj cytat z książki Tysiąc akrów