Tysiąc akrów

Tłumaczenie: Tomasz Lem
Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
A Thousand Acres

Wśród bezkresnych równin stanu Iowa, na rozległej farmie o powierzchni tysiąca akrów, mieszka rodzina Cooków. Sędziwy Laurence, zmęczony kilkudziesięcioletnią pracą na roli, postanawia podzielić posiadłość pomiędzy trzy dorosłe córki. Jednak najmłodsza z nich, rozpoczynająca karierę prawniczą Caroline, przyjmuje z rezerwą ojcowską propozycję. Opór dziewczyny wyzwala tłumione przez lata pretensje, żale i wzajemną niechęć. Odżywa wstydliwie skrywana straszliwa tajemnica. Spokojne życie zmienia się w prawdziwe piekło...

talia44 | 2016-02-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2016

Powieść Jane Smiley "Tysiąc akrów" została uhonorowana prestiżową nagrodą Pulitzera w 1991 roku.Nie jest to powieść lekka,łatwa i przyjemna a czytanie jej sprawiło mi bardzo dużo radości.
Larry Cook jest właścicielem olbrzymiej farmy i despotycznym ojcem trzech córek Ginny,Rose i Carolin,które samotnie wychowywał po przedwczesnej śmierci żony.
Pewnego dnia Lary postanawia przekazać córkom farmę w formie darowizny.
Podzielona ziemia staje się zarzewiem konfliktu i zaczyna dzielić rodzinę.Na jaw wychodzą skrywane do tej pory mroczne i wstydliwe tajemnice.Pogłębia się rywalizacja między siostrami,rośnie wzajemna nienawiść.Wszystko to prowadzi do całkowitego rozpadu rodziny.
Mimo,że akcja powieści toczy się niespiesznie,gdyż autorka skupia się na sferze duchowej bohaterów,ksiażka bardzo wciąga i trudno się od niej oderwać.
Polecam

lusia | 2016-11-03