Stare diabły

Wydawnictwo: Rebis
The Old Devils
83-7120-327-6
Filifionka

Grupa starych przyjaciół spotyka się codziennie w walijskim pubie, aby pić i narzekać. Wszyscy mają poczucie nieudaczności, tak własnej, jak i świata, w którym żyją; szczególnie irytują ich sukcesy innych ludzi. Niezadowolenie osiąga punkt kulminacyjny, kiedy jeden z walijskich "przyjaciół" - znany z telewizji specjalista od Walii i poezji - postanawia, po latach życia w Londynie, wrócić na stałe w rodzinne strony.
Za książkę Stare diabły Amis dostał w 1986 roku Booker Prize.

utracjusz | 2015-05-04

Ta powieść przynosi odpowiedzi na wiele pytań.
Ile trzeba wypić, by zacząć się czuć przynajmniej znośnie?
Na czym polega kwintesencja walijskości?
Jak rzadko ludzie mówią to, co myślą?
Dlaczego małżeństwo to pomysł co najmniej chybiony?
Dlaczego kobiety są przerażające?
Dlaczego mężczyźni są straszni?
Czy upokarzające jest bycie starym człowiekiem, czy po prostu bycie człowiekiem?
Są tu inteligentne dialogi, utrafiające w punkt obserwacje, a przede wszystkim niewyczerpane pokłady zjadliwego humoru.
Dojrzała proza. Jak to mawiają kibice - dla kumatych.

Ferula | 2016-11-21

Jakie tam stare diabły. Stare pierdziele z loży malkontentów, którzy swoje codzienne utyskiwania i szukanie igły w stogu siana zakrapiają od rana solidnym alkoholem. Zbawcy świata, protoplaści "brexitowców" i amatorzy cudzych żon w rozmowach o tym, "co by było gdyby...". No tak, żartobliwe, czasem żałosne, ale niestety przeterminowane, a nagrodzone "Bookerem" chyba przez przypadek. I megalomanię walijsko-angielską.

Filifionka | 2010-03-15

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Iskrząca się humorem, z wspaniale zarysowanymi, pełnymi życia postaciami. Zasłużony Booker. Polecam.

olgaolga | 2016-03-22
Przeczytana: 01 marca 2016

Nie moja bajka, książka mnie nie wciągnęła, czytałam ją, aby dotrzeć do końca ...

VVisienna | 2012-03-25

kinzetka | 2013-10-05
Przeczytana: 1998 rok
Voudini | 2013-09-15
Dobrze wyjść z pisarzem: Amis & Amis

Często zdarza się, że profesja zostaje w rodzinie. Dzieci prawników nierzadko również zostają prawnikami, dzieci aktorów w ślad za swoimi rodzicami wchodzą na scenę. Takie tendencje widać też – rzadziej czy równie często? - wśród pisarzy. Kingsley Amis i Martin Amis to chyba najoczywistszy przykład piszącego ojca i syna.

Syn swojego ojca

Brytyjski autor, Martin Amis, syn pisarza i poety Kingsleya Amisa, wyznał niedawno, iż znane nazwisko szkodziło jego literackiej karierze i było ciężarem w nie tylko zawodowym życiu. W wywiadzie dla brytyjskiej stacji radiowej, stwierdził, że życzyłby sobie większego dystansu między sobą a ojcem.