Przypadkowy turysta

Wydawnictwo: Książnica
Accidental tourist

Subtelna opowieść o mężczyźnie, który mimo osobistej tragedii odnajduje sens życia. Najpierw ginie jego syn, potem odchodzi żona aby zabić rozpacz i wypełnić pustkę, Macan postanawia się zająć pisaniem poradników turystycznych dla bogatych biznesmenów. I uświadamia sobie w końcu, że do tej pory, podobnie jak adresaci jego książek, był tylko przypadkowym turystą w życiu. Książka doczekała się ekranizacji z Geeną Davis, Williamem Hurtem i Kathleen Turner w rolach głównych.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2005

źródło okładki: http://publicat.pl/

Sakeena | 2016-03-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2002

Będąc na Święta u rodziców w biblioteczce znalazłam tę książkę. Przeczytałam ją lata temu chyba ze 4 razy. Trafiła przypadkiem w moje ręce, ale przyniosła wiele radości z czytania.
Tematyka dość ciężka - małżeństwo z 20-letnim stażem przeżywa śmierć jedynego syna. Tragedia zamiast zbliżyć, tylko ich od siebie oddala. Macon - nudny perfekcjonista w każdym calu, pisarz przewodników turystycznych dla takich osób jak on sam, osób dla których podróże to ingerencja w stabilny tryb życia - zaczyna irytować Sarę. Jego specyficzne cechy zaczynają ją denerwować, dostrzega w nim coraz więcej wad. On po rozstaniu nie może sobie poradzić. Gdy nieszczęśliwie łamie sobie nogę postanawia przenieść się do domu swoich dziadków, w którym mieszka trójka jego rodzeństwa. I pewnego dnia poznaje Muriel - samotną matkę, treserkę psów, kobietę przedziwną, która w dziwny sposób wpływa na jego życia i je zmienia... Nawet pojednanie z Sarą jest możliwe...
Książka jest naprawdę ciepła i optymistyczna, mimo że...

Tinkerbelle | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Przeczytałam z przyjemnością. Nie zgadzam się z wyborami głównego bohatera, ale takie jest życie, dokonujemy wyborów czasem i dla nas samych zaskakujących.
Nie powiedziałabym, że jest to literatura ambitna. Dobra książka jakich wiele na rynku.

Literalny | 2015-09-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2015

Magdalena | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Macon, główny bohater, jest absolutnym perfekcjonistą, wszystko w życiu ma poukładane, zaplanowane, unika opalania bo szkodzi jego skórze, dba o dobrą dietę, pisze przewodniki dla biznesmenów i nagle wszystko wymyka mu się spod kontroli. Jego 8letni syn zostaje zamordowany podczas obozu letniego a potem opuszcza go żona. Aby nie utknąć w miejscu musi zmienić swoje życie, otworzyć się na ludzi. Wtedy na jego drodze staje, moim zdaniem szalona, wręcz stuknięta Muriel.
Bardzo ciepła i prawdziwa opowieść o trudnościach związanych z naruszeniem rutyny, ze zmianą stylu życia. Świetna kreacja bohatera, z jego skomplikowaną psychiką, nawykami a nawet pracą - pisze przewodniki dla ludzi nienawidzących podróży; jest to człowiek taki jak my - ze słabościami, zaletami, rytuałami. Co równie ważne, mimo nieco egzystencjonalnej tematyki znajdziemy tu sporo humoru - można płakać i śmiać się równocześnie :)

Anna | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

W mojej opinii „Przypadkowy turysta” to jedynie wyższej klasy Harlequin. Książka jest na wskroś przewidywalna, a ewolucja głównego bohatera chaotyczna i powierzchowna. Lektura lekka, niezobowiązująca.

Stefania Hernik | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Książka o życiu z niebanalnymi postaciami. Wciąga. Czas na film:)

Angelika | 2012-04-04
Przeczytana: 12 lipca 2012

Niestety, ale zawiodłam się. Książka byłaby o połowę krótsza gdyby autorka nie opisywała każdego szczegółu, który nie prowadził do niczego. Sama końcówka książki okazała się dla mnie co najmiej dziwna, miałam nadzieje na takie zakończenie, ale opisane chociaż minimalnie...

Maria_B | 2012-11-13
Przeczytana: 2012 rok

opowieść o mężczyźnie, który mimo osobistej tragedii(śmierć szyna, odejście żony) odnajduje sens życia.Zawdzięcza to kobiecie, tak samo jak on zagubionej.

Saskia10 | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Nudna, po prostu nudna

annikap | 2016-10-28
Przeczytana: październik 2007
Nowa interpretacja Szekspirowskiego „Poskromienia złośnicy”

Anne Tyler, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, stworzyła świeżą i pomysłową wersję jednej z najpopularniejszych komedii Szekspira. Powieść ukazała się w czerwcu w ramach Projektu SZEKSPIR.