Czarna topiel

Rebis
1995-01-01
1995-01-01
83-7120-221-0

ta książka próbuje za bardzo.

ta książka próbuje za bardzo.

Świetna. Zaskakująca.

Świetna. Zaskakująca.

Książkę czyta się błyskawicznie, i to nie tylko ze względu na objętość (nieco ponad 100 stron). A przeczytać warto.

Nie za bardzo wiem, co właśnie przeczytałem. Jest tu niby jakaś refleksja nad losem anonimowych maluczkich przy boku władców świata, tudzież błędów popełnianych przez młode kobiety w zetknięciu z mężczyznami posiadającymi władzę (które to błędy można złośliwie nazwać hipergamią),tylko wszystko podane jakby od niechcenia, jakby autorka miała zamiar coś przekazać, ale od niechcenia, byle szybko oddać cokolwiek do druku.
Fabuła sprowadza się do wspomnień z życia tonącej dziewczyny, ani to ciekawe, ani specjalnie odkrywcze, ot była sobie dziewczyna i jej ni ma, następny proszę.

"Czarna topiel" to minipowieść o tonącej dziewczynie, a także historia o ofiarach patriarchalnej władzy. Oates przywołuje bardzo konkretny typ młodej kobiety i usiłuje odsłonić mechanizm psychologiczny zaszczepiony jej przez społeczeństwo, który uniemożliwia odmowę i pcha ją ku zgubie. Kontrastuje ten archetyp ze stereotypowym śliskim politykiem, którego portret nie wypada szczególnie ciekawie, bo w przeciwieństwie do głównej bohaterki traktowany jest mniej jak człowiek, a bardziej jak symbol milczącej opresji. Przedstawiona sytuacja jest okrutnie banalna i w swej przyziemności dość niepokojąca, jednak w moim odczuciu Oates udało się przedobrzyć - niechronologiczna narracja, celowe powtarzanie informacji i nachalne opisy co chwila wybijały mnie z nastroju. Omawiana tu problematyka jest niezwykle istotna i daleki jestem od twierdzenia, że "Czarna topiel" to książka niepotrzebna, ale przesadziłbym mówiąc, że Oates podjęła temat z nadzwyczajną gracją.

Książka wydała mi się trochę mdła, tak jakby nic nie wniosła. Potem jednak poczytałam więcej na temat tego wypadku-skandalu, który Joyce tu opisała i zmieniłam zdanie. Jest to paskudny przykład tego, jak członkom elit może ujść absolutnie wszystko i to bez wielkiego wysiłku, by uniknąć odpowiedzialności. A propos elit, czytanie książki interesująco zbiegło się u mnie z obejrzeniem "Funny Games" Hanekego...więc polecam poeksperymentować z taką konfiguracją ; )
(Przy czym, w przeciwieństwie do książki film to arcydzieło)

Szokujący opis powolnego umierania dziewczyny w czarnej, cuchnącej wodzie.
Na faktach. Zakończenie nie było więc tajemnicą. Skandal związany z wypadkiem senatora był znany. Senator lubił balować na imprezach, nie stronił od alkoholu.
Czy dziennikarka była aż tak naiwna wsiadając do samochodu z pijanym politykiem? Czy liczyła na karierę przez łóżko? Czy chciała tylko przeżyć przygodę?
Wstrząsające wrażenie robi powtarzający się szept tonącej: "Czy ja umrę? Właśnie tak?" – Dziewczyna ciągle wierzy w ratunek. Wyobraża sobie ten ratunek. Czeka.
Próbuję zrozumieć sens pisania takiej książki… o powolnym umieraniu… w dodatku na faktach.
Szokująca. Oryginalna… Czy potrzebna?

Szokujący opis powolnego umierania dziewczyny w czarnej, cuchnącej wodzie.

Doskonała obserwacja rzeczywistości, człowieka, a przede wszystkim kobiety. Wyśmienicie zamieniona w słowo i przelana na papier.
Wszystko toczy się wokół jednego tragicznego wydarzenia, które ucina wszystko. Młodość, nowy początek, chęci, pragnienia. Czarna topiel jest bezlitosna.
Oates trafia w punkt, skupia uwagę i gra na emocjach. Czułam się jak pasażer kolejki górskiej.
Byłam naocznym świadkiem wypadku, ale nie od razu poznałam całość wydarzeń. Autorka dociera do pewnego punktu, żeby przerwać i przejść do wspomnień, przemyśleń i pragnień bohaterki. Potem znowu powraca do wypadku i znowu przerywa. I tak w kółko, aż do tragicznego finału. Piorunujące wrażenie.
Ta historia na długo zostanie w mojej pamięci.

Klaustrofobiczna, bardzo realistyczna historia, inspirowana prawdziwym wydarzeniem. Oates tworzy doskonale atmosferę grozy, sprawia, że czujemy zwierzęcy strach i nadzieję głównej bohaterki.
Od czasu, kiedy przeczytałam tę książkę, minęło wiele lat, ale wciąż o niej myślę przejeżdżając przez most albo biorąc ostry zakręt nad rzeką. A także wtedy, kiedy słyszę w TV coś o rodzinie Kennedych.

• Literatura amerykańska
  • 2011