Czarna topiel

Wydawnictwo: Rebis
Black Water
83-7120-221-0
fossa

Grayling Island u wybrzeży Maine. Podczas plażowego przyjęcia z okazji Dnia Niepodległości młoda kobieta poznaje obiekt swych fascynacji, senatora Stanów Zjednoczonych. Z przyjęcia wracają razem, jednak to nie romans czeka Kelly, lecz... Ta znakomita powieść wywołała swego czasu sensację, gdyż nawiązuje do słynnego wypadku samochodowego senatora Edwarda Kennedy'ego, wypadku, który złamał jego...

Ta znakomita powieść wywołała swego czasu sensację, gdyż nawiązuje do słynnego wypadku samochodowego senatora Edwarda Kennedy'ego, wypadku, który złamał jego błyskotliwą karierę polityczną.

wiech | 2016-10-26
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2016

Szokujący opis powolnego umierania dziewczyny w czarnej, cuchnącej wodzie.
Na faktach. Zakończenie nie było więc tajemnicą. Skandal związany z wypadkiem senatora był znany. Senator lubił balować na imprezach, nie stronił od alkoholu.
Czy dziennikarka była aż tak naiwna wsiadając do samochodu z pijanym politykiem? Czy liczyła na karierę przez łóżko? Czy chciała tylko przeżyć przygodę?
Wstrząsające wrażenie robi powtarzający się szept tonącej: "Czy ja umrę? Właśnie tak?" – Dziewczyna ciągle wierzy w ratunek. Wyobraża sobie ten ratunek. Czeka.
Próbuję zrozumieć sens pisania takiej książki… o powolnym umieraniu… w dodatku na faktach.
Szokująca. Oryginalna… Czy potrzebna?

Ania | 2016-08-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Doskonała obserwacja rzeczywistości, człowieka, a przede wszystkim kobiety. Wyśmienicie zamieniona w słowo i przelana na papier.
Wszystko toczy się wokół jednego tragicznego wydarzenia, które ucina wszystko. Młodość, nowy początek, chęci, pragnienia. Czarna topiel jest bezlitosna.
Oates trafia w punkt, skupia uwagę i gra na emocjach. Czułam się jak pasażer kolejki górskiej.
Byłam naocznym świadkiem wypadku, ale nie od razu poznałam całość wydarzeń. Autorka dociera do pewnego punktu, żeby przerwać i przejść do wspomnień, przemyśleń i pragnień bohaterki. Potem znowu powraca do wypadku i znowu przerywa. I tak w kółko, aż do tragicznego finału. Piorunujące wrażenie.
Ta historia na długo zostanie w mojej pamięci.

Dona | 2012-06-20
Przeczytana: styczeń 2012

Smutna i poruszająca historia życia Kelly Kelleher, a także jej śmierci a racze umierania , kiedy to całe życie staje przed oczami. Szybko się czyta i więcej stron nie byłoby potrzebne. Jest to bardzo udana książka tej autorki i polecam ją wszystkim .

3welinka | 2013-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Ta autorka potrafi w kilku zdaniach zbudować klimat i za to chylę czoła. Niektórym to nie wychodzi i na 300 stronach.. Choć historia krótka, fabuła jako tako nie powala to czyta się bardzo przyjemnie. Cieszę się, że sięgnęłam po tą pozycję, choć lepiej czyta mi się obszerniejsze książki Oates.

Pola | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Niezły pomysł, jeżeli oceniać go w kontekście wypadku samochodowego Teda Kennedy'ego z końca lat 60. Poruszająca jest jednak nie tyle sama dramatyczna historia, co konstrukcja postaci, które wręcz przesadnie wpisują się w typowo amerykańskie role społeczne. A ich wzajemna korelacja doprowadza do tragedii. Popularny, otwarty i czarujący senator, podstarzały mistrz squash'a okazuje się tchórzem z przerośniętym ego. Oraz zafascynowana nim bardzo współczesna, wykształcona, świadoma politycznie i samodzielna młoda kobieta, która nie do końca umie uwolnić się spod wpływu oczekiwań - rodziny, otoczenia koleżanek, a w końcu męskiej dominacji.

Zastanowiła mnie okładka książki przypominające zdjęcie dowodów znalezionych na miejscu przestępstwa. Ta niezbyt gruba na pozór książeczka na swoich stronach ma zapisany obraz ludzkiej tragedii..
Bywa, że parę minut w samochodzie może być TYMI najważniejszymi chwilami w życiu. Kelly umarła, ale wsiadając do samochodu senatora ona już nie żyła. Ta powieść uświadamia jak bezcenne jest życie, które kruche jak szkło. Czarna topiel sprawia, że stłuczone "szkło" pochłania najbardziej żywotne osobistości.

Joanna | 2011-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2011

Tytuł: związany z treścią
Autor: to 6 książka tej autorki jaką przeczytałam. Recenzje pozostałych:
Opis na okładce: zapowiada ciekawą treść i zgodnie z tym co jest tam napisane nie jest to romans Kelly (głównej bohaterki) z senatorem.
Ilość stron: 133 – bardzo mało. Godzina wystarczy żeby to przeczytać.
Cena: nie znalazłam ceny tej książki. Została wydana w 1995 i produkt w większości księgarni niedostępny.
Okładka: pasuje do treści
Treść: jak wspomniałam nie jest to romans, a smutna historia życia Kelly Kelleher, a także jej śmierci. Szybko się to czyta i więcej stron nie byłoby potrzebne. Uważam, że jest to bardzo udana książka tej autorki i polecam ją wszystkim

muszka-pietruszka | 2015-07-18
Przeczytana: 2002 rok

Klaustrofobiczna, bardzo realistyczna historia, inspirowana prawdziwym wydarzeniem. Oates tworzy doskonale atmosferę grozy, sprawia, że czujemy zwierzęcy strach i nadzieję głównej bohaterki.
Od czasu, kiedy przeczytałam tę książkę, minęło wiele lat, ale wciąż o niej myślę przejeżdżając przez most albo biorąc ostry zakręt nad rzeką. A także wtedy, kiedy słyszę w TV coś o rodzinie Kennedych.

Elodie | 2012-09-20
Przeczytana: 20 września 2012

Książka bardzo wymowna, krótka, ale jakaż prawdziwa. Na tych stronach zawarte jest wiele ... więcej nie trzeba, bo wszystko jasne ...

Aurelia | 2012-11-15
Przeczytana: sierpień 2007

Krótka, fajna, ciekawa książka.