demony

Więzy krwi to zbiór intrygujących, pełnokrwistych opowiadań. Ich wspólnym mianownikiem jest mroczny klimat zagłady, beznadziei i śmierci. Autorka prezentuje przewrotne pomysły fabularne i świat, który nie jest piękną krainą magii, ale często smutną i demoniczną rzeczywistością. Tu nic nie istnieje bez powodu: pojawienie się zwykłej muchy ma sens, choć bohater jednego z opowiadań wolałby owej...

Autorka prezentuje przewrotne pomysły fabularne i świat, który nie jest piękną krainą magii, ale często smutną i demoniczną rzeczywistością. Tu nic nie istnieje bez powodu: pojawienie się zwykłej muchy ma sens, choć bohater jednego z opowiadań wolałby owej muchy nigdy nie zobaczyć, widmowy demon grasujący w dżungli wyciąga mordercze ręce po kolejną ofiarę, a zwykłe zakupy mogą urosnąć do rangi święta. Ba, pojawiają się nawet Zakony Handlowe, a wierni urządzają coroczne pielgrzymki do świątyń handlowych! Zapach rdzy, wanilii i gorzkich migdałów zwiastuje natomiast pojawienie się Anioła Śmierci.

Wśród opowiadań jest też mikropowieść. Autorka kreuje w niej świat po drugiej stronie lustra, którym rządzi Lud Luster, prowadzone są niejasne interesy, a w powietrzu czuć zapach krwi i zemsty.

"Chichot stworów brzmiał jak pieśń z piekieł."

Ten zbiór opowiadań Kossakowskiej czytam już po raz trzeci - i za każdym razem wywołuje we mnie tak samo silne, prawie miażdżące odczucia... Silny niepokój, dyskomfort, fascynację, ale przede wszystkim ogromny smutek. Można znaleźć tutaj grozę we wszelkiej postaci, okrucieństwo, brutalność, krew i śmierć. Momentami autorka zahacza nawet o horror - ale to horror z klimatem.

Nie znajdziemy tutaj prymitywnych, oklepanych motywów - każdy tekst jest niezwykle oryginalny, pomysłowy i przyciągający uwagę nie tylko treścią, ale i znakomitym stylem. Ja jednak cenię ten zbiór właśnie za te silne emocje, jakie we mnie budzi. Bohaterowie nie tylko zabijają i budzą grozę, ale też kochają, cierpią po utracie miłości, przeżywają stratę bliskich, brak chęci do życia, pragnienie zemsty za doznane krzywdy. Czują i cierpią, nawet jeśli nie zawsze - lub nie do końca - są ludźmi.

Zachwyca mnie też różnorodność istot tu występujących. Są tu...

Alicja | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

„Ludzie potrzebują fikcji i potrzebują opowieści.” – pisze do nas autorka na początku tego oto zbioru.
Nie są to opowieści, które opowiada się przy ognisku, ale są to historie stawiające świat i światopogląd (szczególnie wiarę) w innym świetle.

Nie zgadzam się z opiniami „książka nie dla ludzi z negatywnym podejściem do świata czy depresją” jak i z wyjątkowym podejściem do „Hektatomby”, która przedstawia wiarę w Boga w bardzo mrocznym i krwawym wymiarze.
Wątpię, że ktoś w fatalnym nastroju chwytałby fantasy przesiąknięte horrorem i trzeba być naprawdę zdrowym na umyśle żeby brać fantastykę na poważnie...
Bardziej bym ostrzegała przed nadmiarem żądzy krwi i samej krwi. Czasami ma się wrażenie, że strony są nią przesiąknięte. Ktoś wrażliwszy może nie zasnąć po lekturze obawiając się ujrzenia ruchu w lustrze albo wychodzącego ducha ze ściany. O spacerze po zmroku zapomni ;)

Inni, którzy nie obawiają się powyższych skutków, z umiejętnością przymykania oka na dość przewidywalne fabuły...

Robert | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Pani Kossakowska w trochę innym niż zwykle wydaniu. Tym razem zbiór dłuższych i krótszych opowiadań zamiast bardziej obszernej powieści. Na dodatek tematyka może i pozostająca w kategorii fantasy/fantastyki ale już mająca mało wspólnego z mitologią („Ruda Sfora”) czy ze skrzydlatą ekipą i całą tą anielską ‘mistyką’ (cykl anielski). No i dobrze. To świetna okazja na bliższą znajomość z pisarką.

„Więzy krwi” to zbiór opowiadań, różnorodnych, całkowicie niezwiązanych ze sobą i głębokich jak porządna studnia. Opowiadań jest łącznie dziewięć, w tym jedno dużo dłuższe nazwane nawet mikropowieścią. Nie łączy ich żadna cecha-klucz różniąc się pod tym i jeszcze kilkoma względami od drugiego zbioru pt. „Żarna niebios”. Patrząc na dotychczasowe publikacje książkowe pani Kossakowskiej można odnieść wrażenie, że lepiej jej idzie z powieściami (chociaż to może wina wydawców), gdzie dopiero naprawdę rozwija skrzydła. Mając takie porównanie, mam wrażenie, że opowiadania są zabójczo szybkie i...

Monika | 2015-05-12
Przeczytana: 23 maja 2015

Nie moja bajka.

Edith | 2010-09-24
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2010

Lektura „Więzów Krwi” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Mai Kossakowskiej. Muszę przyznać, że bardzo udane, choć początkowo obawiałam się takiego nadmiaru fantastyki.

„Prawdziwa przygoda pachnie morzem, dymem cygar, skóra, drewnem i aromatem roślin, które nigdy nie wyrosną na twoim podwórku.” (s. 345)

„Więzy Krwi” to zbiór opowiadań o tematyce fantastycznej, choć tematy opowiadań bardzo różnią się między sobą. Na całość składa się 9 tekstów, bardziej i mniej obszernych, w tym mini powieść „Zwierciadło”. Ciężko napisać coś o nich bez zagłębiania się w szczegóły treści. Pierwszym i dla mnie najlepszym opowiadaniem jest „Mucha”, króciutka opowieść o bardzo mocnym nagromadzeniu emocjonalnym i bardzo świetnym pomyśle prowadzącym. Jej kontynuacją, choć jeszcze bardziej nierzeczywistą jest „Diorama”. Sama autorka pisze o niej jako, opowieści o marzeniach. Ja od siebie muszę dodać, że niestety niektóre marzenia powinny zostać marzeniami, a dążenie do nich na siłę może kogoś...

Agnessa | 2011-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2011

Opowiadania nie należą do moich ulubionego gatunku literackiego, właściwie za nimi nie przepadam. Po burzliwej, zakończonej hektolitrami łez lekturze "Rudej Sfory", obiecałam sobie zapoznać się z twórczością Mai Lidii Kossakowskiej. Jako, że w portfelu pusto - pozostają zasoby biblioteki. Kiedy dostrzegłam zbiór opowiadań, początkowo kręciłam nosem. Po chwili przywołałam siebie do porządku: "Nie grymaś, bierz co jest." Nie pamiętam, kiedy z taką przyjemnością zaczytywałam się w opowiadania. To było uzależniające, skłaniające do refleksji, dostarczające niemałych emocji. Kossakowska nie bez powodu została okrzyknięta jedną z najważniejszych twórczyń polskiej fantastyki.

Poza tytułowymi "Więzami krwi", książka zawiera 7 innych opowiadań i jedną mikropowieść. Wszystkie ułożone w porządku chronologicznym, poprzedzone krótką adnotacją na temat utworu i okoliczności jego powstania. Zbiór opowiadań otwiera debiut autorki, opowiadanie "Mucha", które po raz pierwszy ukazało się w 1997...

Paweł Rejdak | 2013-12-29

"Królowa Polskiej Fantastyki" - tym mianem zacząłem określać autorkę, zaraz po przeczytaniu tegoż zbioru.
Niewiele książek robi na mnie takie wrażenie, a tej się udało.
Nostalgiczny, refleksyjny i mroczny klimat antologii jest nie do przebicia.
Bardzo sprawnie naszkicowane, różnorodne sylwetki bohaterów, bogate słownictwo, duża dbałość o szczegół.
Na szczególną uwagę zasługują opisy, które wyszły spod pióra autorki. Są jak wiry, zasysające wyobraźnię do innej rzeczywistości. Każda kolejna strona lepi się do czytelnika niczym klej, nie pozwalając mu oderwać się od lektury.
Mało jest tak wciągających opowieści.

Akurat jestem fanem opowiadań, dużo mniejszym afektem traktującym powieści, co miało zapewne dodatkowy wpływ na tę ocenę.
10/10 i bardzo mocne propsy.

Aleksandra | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Narracja pani Kossakowskiej jest po prostu mistrzowska i nawet tylko dlatego jej książki przyjemnie się czyta. "Więzy Krwi" to zbiór opowiadań, powiedziałabym, nie dla wszystkich. Niektórych może zrazić ponura, majestatyczna aura każdego tekstu, brutalne opisy, wszechobecna krew i ból.

Moje ulubieńce to "Hekatomba" (która według co poniektórych może stanowić 'atak na chrześcijaństwo'... nie rozumiem tego podejścia, jestem chrześcijanką i "Hekatombę" czytało mi się wyjątkowo dobrze) oraz "Smutek".

Polecam twórczość pani Kossakowskiej. To prawdziwa mistrzyni metaforycznego, głębokiego opisu.

AśkaKaśka | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

"Więzy krwi" zbór krwawych, ponurych i dających do myślenia opowiadań naszej rodaczki Kossakowskiej.
W tych opowiadaniach możemy się spotkać z tematem śmierci, herezji, aniołami przemocy, terrarium Boga, demonami, kolonizacją, obcymi istotami, duchami.
Każdy znajdzie coś dla siebie.
Mi najbardziej do gustu przypadły "Diorama", "Hekatomba", "Smutek" i "Spokój Szarej Wody", co nie znaczy, że inne są złe. Warto sięgnąć do tej książki, jak się lubi fantastykę, coś innego, mrocznego.

Aga | 2010-04-18
Przeczytana: 28 marca 2010

Nie polecam tej książki osobom, które i tak mają już negatywny stosunek do świata i ludzi, bo wtedy może ona zabić ;) Jest dokładnie tak jak w opisie: opowiadania są mroczne, nieraz przygnębiające, jest mnóstwo śmierci, smutku i beznadziei. Są opowiadania mniej i bardziej wciągające, mocniej i słabiej oddziałujące na wyobraźnię, wreszcie mniej i bardziej zapadające w pamięć i zmuszające do myślenia. Polecam, ale z umiarem :)