Wielki Santini

Tłumaczenie: Andrzej Chajewski
Wydawnictwo: Amber
The Great Santini

Bull Meecham, bezduszny, apodyktyczny perfekcjonista, oficer Marynarki Wojennej, stworzył swej rodzinie prawdziwe piekło na ziemi. Prymitywna wojskowa dyscyplina, którą narzucił swym dzieciom, najbardziej niszczy Bena, najstarszego syna, tęskniącego za ojcowską miłością i męską przyjaźnią. W atmosferze bezwzględnej dyktatury i ciągłych konfliktów nie ma miejsca na subtelniejsze uczucia. Skoszarowany mikroświat rozdzierają dramatyczne starcia pełne rozpaczliwego gniewu i bezsensownej nienawiści.

Sławka | 2011-06-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Czasami zastanawiam się czy osoby piszące opisy na okładkach książek czytały te książki, tak jest z "Wielkim Santinim".
To nie tylko, jak sugeruje opis' książka o tyranie, despocie, prymitywie
bezmózgim marines ale o wielkim uczuciu którego nie umieją okazać sobie nawzajem członkowie rodziny.Ale jest tam miłość i troska.

To świetna (w/g mnie) książka.

Karolina-i-Karol | 2010-06-01

... czytam tą książkę po raz kolejny i nadal nie mogę się oderwać, Conroy to dla mnie jeden z najbardziej plastycznie opisujących rzeczywistość autor, po prostu nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza że te historie nie są wcale takie proste ...

polecam

jerusalem | 2010-10-01
Przeczytana: 2008 rok

Wielki Santini naprawdę jest WIELKI! Książka rozkłada na łopatki, wali szczeną o podłogę, a kolana ugina, a wręcz łamie. MOC!

Agata_Adelajda | 2013-02-04

Utwory Pata Conroya oscylują zasadniczo wokół jednego tematu: trudne dorastanie w rodzinie oficera marines. Amerykańscy marines to niemal grupa społeczna, z własnymi osiedlami, zasadami. Życie z głową rodziny, która przenosi wojskowy dryl na grunt rodzinny jest trudne, obfituje w akty przemocy fizycznej i psychicznej. Synów wychowuje się (bardziej pasuje słowo: trenuje) na dobrych marines, a córki na dobre żony marines. Od syna, szczególnie pierworodnego wymaga się, by prześcignął ojca, ale paradoksalnie, kiedy syn da się poznać jako silny mężczyzna, zaczyna się swoista walka kogutów. Conroy wychował się jako najstarszy z siedmiorga dzieci pułkownika Piechoty Morskiej. Większość tego, co przeżył jako dziecko i nastolatek, całą tę traumę opisał w takich utworach, jak Wielki Santini, czy Władcy dyscypliny. Nie sposób pisać o jego powieściach pomijając życiorys.
Wielki Santini to przydomek używany przez Byka Meechama, starzejącego się Marine, ojca czworga dzieci i męża pięknej Lilian....

Przeczytana: 03 sierpnia 2014

myslę, że film na podstawie ksiązki jest lepszy, chociaz nie oglądałam, ale książka jest wprost napisana do ekranizacji, rozdziały kończą się jak urywany kadr

butrus | 2016-11-28
Na półkach: 2014, Przeczytane