The Namesake
978-83-7469-587-9
Pavel

"Imiennik" to kameralna, subtelna i na wskroś uniwersalna powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Krytyka doceniła jej autorkę za lekkość, przenikliwość i empatię oraz sprawność w operowaniu detalem, obrazującym bogaty świat uczuć. Lahiri przedstawia doświadczenia imigranta, zderzenie kultur, konflikty rodzące się w procesie asymilacji, a przede wszystkim pogmatwane relacje międzypokoleniowe. Towarzyszymy hinduskiej rodzinie pochodzącej z Kalkuty podczas trudnej przemiany w Amerykanów. Gogol Ganguli niepewnie kroczy ścieżką, którą pokonują przedstawiciele pierwszego pokolenia imigrantów; często czuje się wewnętrznie rozdarty, nie może znaleźć szczęścia w miłości ani swojego miejsca w świecie.

Monika | 2015-07-25
Przeczytana: 08 lipca 2015

To jest naprawdę dobra i ciekawa książka, w której czytelnika zabija ślimacze tempo opowieści i opowiadanie w kółko o tym samym. Gdyby zredukować książkę do 1/4 objętości stałaby się niemal wyśmienita :)

BookLoaf | 2014-09-10
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Bardzo polubiłam.

„Imiennik” nie należy do grupy tak lubianych przez czytelników powieści obfitujących w elektryzujące zwroty akcji, ze skomplikowaną fabułą. Jest to prosta opowieść o wielopokoleniowej rodzinie z tradycjami, żyjącej na dwóch kontynentach, jednocześnie należącej i nienależącej do obydwu tych tak znacznie różniących się od siebie światów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest piękna i czyta się ją niezwykle przyjemnie.

Mimo to, zdecydowanie nie nadaje się ona do odpoczynku, dlatego nie polecam jej na typowe „odmóżdżenie” po ciężkim tygodniu. Mimo małej objętości (zaledwie 240 stron) mieści w sobie tyle treści i ma tak silny przekaz, że każde niemal zdanie daje nam do myślenia. Przeliczyłam się, myśląc, że załatwię ją w jedno popołudnie. Spędziłam z nią trzy dni i za każdym razem, kiedy odkładałam tą książkę, czułam się zadowolona, ale też bardzo wyczerpana psychicznie. Historia wcale nie jest cukierkowa, choć miłość odgrywa w niej bardzo dużą rolę.

Książka zaczyna...

macieklew | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Pięknie napisana historia poszukiwania swojego miejsca. Trzeba tylko przebrnąć przez ciężki okres przedmałżeński i porodowy, po których autorka nabiera właściwego (wspaniałego!) rytmu. Im dalej w życie, tym trudniej, ale coraz ładniej opowiedziane.

Dla mnie to jedna z lepszych książek o ludziach wyrwanych, przeniesionych i posadzonych w nowym-obcym miejscu. I o tych, którzy chociaż są u siebie, to pozostają zagubieni i przestraszeni.
___
*Czytałem w oryginale, nie wiem jak rytm i piękno języka wypada w przekładzie.

tople | 2015-01-13
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książka na pewno warta przeczytania, ale oczekiwania miałem dużo większe. Gogol, Indie, poszukiwanie tożsamości... Niby to wszystko jest, jednak jako całość, powieść nie do końca satysfakcjonująca.

olape | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

podobała mi się! pochłonęłam

Gregory | 2014-09-08
Przeczytana: 07 września 2014

Książka nie powiedział bym iż należy do najlepszych, spodziewałem się po niej trochę więcej. Akcja jest zbyt monotonna, co momentami powodowało usypianie, pod koniec dopiero wciąga wraz z jednym wydarzeniem i trzyma prawie do końca w napięciu.

Fallen_Angel | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013