Książę przypływów

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Prince of Tides

Wstrząsająca historia dorastającego rodzeństwa, naznaczonego piętnem okrutnych wydarzeń z dzieciństwa. Opowieść o przeszłości staje się drogą dotarcia do samego siebie, do prawdy, a jednocześnie drogą ocalenia. Na podstawie książki nakręcono film z Barbrą Streisand i Nikiem Nolte w rolach głównych.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

allison | 2014-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2014

Powieść bardzo poruszająca, zapadająca na zawsze w pamięć, na pewno jedna z najlepszych książek, jakie przczytałam.
Dramatyczne wydarzenia rodzinne poznajemy dzięki wspomnieniom jednego z braci. Jego opowieść stopniowo odkrywa skrywane latami tajemnice, skomplikowane rodzinne relacje, które położyły się cieniem na dorosłym życiu dzieci, wielki dramaty, które w imię specyficznie pojmowanego przez matkę dobra rodzinnego stały się koszmarami...
Dużo tu miejsca na niecodzienne pokazanie okresu dzieciństwa i dorastania. Drastyczne obrazy przeplatają się z liryzmem i oryginalnym spojrzeniem na świat. Zaskakującym dopełnieniem okazuje się humor.

Na uwage na pewno zasługuje bogaty, obrazowy jezyk.

książek: 1988
Ola | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Książkę "Książę przypływów" przeczytałam w miarę możliwości jednym tchem. Napisana jest pięknym językiem, dzięki czemu czyta się ją szybko i "gładko". Tematyka jest trudna, dotyczy traumy z dzieciństwa i jej konsekwencji, ale sposób narracji sprawia, że trudno się od niej oderwać. Ze względu na obszerność i inne obowiązki przeczytanie "Księcia..." zajęło mi trochę czasu, co z drugiej strony dało mi chwilę na zastanowienie się nad treścią jeszcze w trakcie czytania. Na początku mój zachwyt wywołała umiejętność opisywania przez autora strasznych, koszmarnych doświadczeń w sposób, który nie spowalnia czytania, wręcz przeciwnie. Mimo opisanych okrucieństw, które zwykle każą mi się na chwilę zatrzymać, nie mogłam się oderwać od lektury. Za to dla autora wielki plus. Stworzył on portrety kilku postaci, każdej innej i powiązał je razem w jedną spójną historię. Każda osoba opisana w książce miała przyczynę i skutek, każde zachowanie było wytłumaczalne, zgrane. Pięknie. Jednak po...

jjon | 2010-02-27
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2010

Podsumowując ponad 700 stron niesamowitej powieści, przedstawiłabym to tak:

Miejsce akcji - miasteczko Colleton w Karolinie Południowej.

Główni bohaterowie: rodzina Wingo - Henry (ojciec), Lilu (matka), ich dzieci - Luke i bliźnięta Savannah i Tom, psychoterapeuta - Susan Lowenstein.

- Piękny język. Porównania, symbole, skojarzenia.
- Cudowne opisy, które nie nudzą czytelnika i których nie chce się omijać.
- Zaglądanie w nieprzeniknioną głębię duszy człowieka.
- Docieranie w podświadomość, czyli tam, gdzie dotrzeć nie można.
- Bezsilność wobec przemocy.
- Siła oddziaływania wydarzeń z życia człowieka na jego dalsze życie i na psychikę.
- Siła ludzkiej pamięci, czyli jak trudno wyzwolić się od wspomnień, jak nie da się wymazać wydarzeń, zwłaszcza tych które nas ranią. Wszystkie wydarzenia z naszego życia - dobre i złe - czynią nas takimi, jacy jesteśmy.
- Siła prawdy, którą dusi się w środku i nie pozwala się jej ujrzeć światła dziennego, prawdy, która wyrywa się z...

kawa | 2018-10-10

Książka, która nas nokautuje. Opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie, w której rodzicie krzywdzili dzieci na wszystkie możliwe sposoby. A mimo tego istniała między nimi jakaś więź, której nie sposób było zerwać. Traumatyczne przeżycia spowodowały wyparcie pewnych wydarzeń.
Na tle opowieści jednego z rodzeństwa poznajemy wstrząsającą historię.
Piękny język, narracja, poczucie humoru sprawiają, że książki chyba nie można zapomnieć.

Ola | 2011-10-06
Przeczytana: 2000 rok

książka napisana jest niezwykle pięknym językiem, czytałam ją z wypiekami na twarzy. Autor porusza dosyć trudne tematy - bohater, bardzo wrażliwy człowiek, boryka się z losem, przeżywa dramaty, ale autor odpowiednią dawką subtelnego poczucia humoru potrafi rozładować napięcie, a nawet natchnąć nadzieją. Do tego niemęczące, sugestywne opisy przyrody, którą się czuje i przeżywa. Uwiódł mnie styl, język, dowcip i lotność umysłu autora.
Czasem trafia nam do ręki książka, która przedstawia historię zapierającą dech w piersiach, tak że chcemy zanurzyć się w niej po uszy i zapominamy o bożym świecie i mówimy - oto mistrz narracji; czasem trafia się pisarz, który z taką precyzją potrafi ubrać swoje myśli w słowa i co do jednego - każde słowo jest wyważone i znajduje się dokładnie na swoim miejscu - mówimy: to mistrz słowa; a czasem - chociaż naprawdę niezbyt często - zdarza się, że autor posiada obydwie umiejętności, jest erudytą, bierze na warsztat niebanalny temat, konstruuje intrygę,...

Kornelia | 2014-09-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Według mnie jest to jedna z najwybitniejszych książek klasyki światowej. Porusza tak wiele aspektów, tak wiele problemów, jest w niej miejsce na miłość i lojalność oraz przebaczenie ale także nienawiść, cierpienie, wstyd, zdradę, z przewagą jednak okrucieństwa: "Historia Wingo to humor, groteska i tragedia, ale dominuje tragedia."
Posępny nastrój przeważa w całej powieści. Chociaż pojawia się wiele pogodnych opowieści, przepięknym językiem wyczarowane opisy, to panujący ton jest generalnie ponury. Podstawowy charakter fabuły jest bardzo poważny - to opowieść o mężczyźnie, próbującym odnaleźć siebie, zajmując się swoją złamaną przeszłością. Conroy oferuje wiele długich i ociężałych fragmentów, w których Tom rozpatruje swoją przeszłość i teraźniejszość. Ten posępny ton nadaje bohaterowi i jego historii wiarygodności. Tom pozostaje przez cały czas w konflikcie ze społeczeństwem. Wpływ na ukształtowanie jego charakteru mają okrutne wydarzenia i wspomnienia z przeszłości. Zaznaje on...

Sylwia | 2013-07-01

Bardzo dobra książka opowiadająca o trudach życia z kwaśnym oddechem traumy z dzieciństwa na plecach.
Główny bohater lektury, aby pomóc siostrze, spotyka się z psychiatrą na sesjach terapeutycznych. Lekarka, poprzez opowieść brata, stara się dotrzeć do jądra problemów jej pacjentki, która dopiero co próbowała popełnić samobójstwo.
Częste wizyty i intymność, którą - chce czy nie - musi się dzielić mężczyzna z Panią Doktor sprawiają, że między tymi dwojga wybucha płomienny romans...
Lektura jest bardzo trudna, zaskakująca, a tajemnica, która wychodzi na jaw gdzieś pod koniec, dobrze ukryta, aczkolwiek straszna.
Mimo wszystko polecam, ale nie wtedy, kiedy Czytelnik pragnie się nakarmić dobrem, spokojem i humorem.

Izanagi | 2017-04-11
Przeczytana: kwiecień 2017

Jestem zaskoczona pięknym językiem, świetnymi dialogami, wartką akcją z czytelnymi retrospekcjami...czyli prawie wszystkim; być może dlatego że nie jest to mój ulubiony gatunek literacki.
Tragiczna historia rodziny Południowców, gdzie każdy z członków jest wyrazisty i ma coś ważnego do powiedzenia, niezależnie od przewinień jakie na nim spoczywają. Mimo ciężkiego kalibru powieść mnie wciągnęła i szybko się czytało. Mam wrażenie, że zawiera wszystko: filozofię, psychologię, kryminał, thriller, poezję, nie ma tylko fantasy, może dlatego nie dałam wszystkich gwiazdek..;) A tak serio, kawał dobrej lektury.

Paolina | 2017-01-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Piątek trzynastego stanie się moim dobrym dniem. Otóż skończyłam "Księcia przypływów". Powieść niezwykła. Cudowny amerykański styl lat 80. Pomiędzy Steinbeckiem a Irvingiem. Niesamowicie ciężko wystawić jej krótką, zwięzłą opinię. Bogactwo emocji, historii i przeżyć bohaterów napawa zdumieniem, zachwytem i rozpaczą. Oczarował mnie styl, opowieść o cholernie trudnych losach rodziny Wingo i niezłomna walka bohaterów o własne "ja". Mroczna atmosfera, która towarzyszy podczas całej podróży z Tomem, przytłacza znacznie bardziej niż niejeden thriller czy powieść grozy. Na pewno ląduje w mojej pamięci na wieki wieków, ale i pierwszej piątce przeczytanych książek, tuż obok wspomnianego wcześniej autora "Na wschód od Edenu".

trojkowicz | 2018-08-31

Kolejna książka o destrukcji, jaką na własnych dzieciach dokonują rodzice. Pokaleczona psychika to dzieło rodziców.
Będąc samemu rodzicem zacząłem zdawać sobie sprawę że waga moich własnych błędów wychowawczych jest ogromna ....
Książka o problemach faceta ( przede wszystkim ). Bohater o sobie :
całe życie przeszło mi na oczekiwaniu odmiany losu, tak jakby szczęście było jakąś wyśnioną falą , która pewnego dnia sama przypłynie ...
Da się znaleźć więcej wartościowych myśl i warto się przemęczyć, ale lektura ogólnie przygnębiająca z uwagi na nieszczęścia bohaterów.