Książę przypływów

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Prince of Tides

Wstrząsająca historia dorastającego rodzeństwa, naznaczonego piętnem okrutnych wydarzeń z dzieciństwa. Opowieść o przeszłości staje się drogą dotarcia do samego siebie, do prawdy, a jednocześnie drogą ocalenia. Na podstawie książki nakręcono film z Barbrą Streisand i Nikiem Nolte w rolach głównych.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

allison | 2014-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2014

Powieść bardzo poruszająca, zapadająca na zawsze w pamięć, na pewno jedna z najlepszych książek, jakie przczytałam.
Dramatyczne wydarzenia rodzinne poznajemy dzięki wspomnieniom jednego z braci. Jego opowieść stopniowo odkrywa skrywane latami tajemnice, skomplikowane rodzinne relacje, które położyły się cieniem na dorosłym życiu dzieci, wielki dramaty, które w imię specyficznie pojmowanego przez matkę dobra rodzinnego stały się koszmarami...
Dużo tu miejsca na niecodzienne pokazanie okresu dzieciństwa i dorastania. Drastyczne obrazy przeplatają się z liryzmem i oryginalnym spojrzeniem na świat. Zaskakującym dopełnieniem okazuje się humor.

Na uwage na pewno zasługuje bogaty, obrazowy jezyk.

Ola | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Książkę "Książę przypływów" przeczytałam w miarę możliwości jednym tchem. Napisana jest pięknym językiem, dzięki czemu czyta się ją szybko i "gładko". Tematyka jest trudna, dotyczy traumy z dzieciństwa i jej konsekwencji, ale sposób narracji sprawia, że trudno się od niej oderwać. Ze względu na obszerność i inne obowiązki przeczytanie "Księcia..." zajęło mi trochę czasu, co z drugiej strony dało mi chwilę na zastanowienie się nad treścią jeszcze w trakcie czytania. Na początku mój zachwyt wywołała umiejętność opisywania przez autora strasznych, koszmarnych doświadczeń w sposób, który nie spowalnia czytania, wręcz przeciwnie. Mimo opisanych okrucieństw, które zwykle każą mi się na chwilę zatrzymać, nie mogłam się oderwać od lektury. Za to dla autora wielki plus. Stworzył on portrety kilku postaci, każdej innej i powiązał je razem w jedną spójną historię. Każda osoba opisana w książce miała przyczynę i skutek, każde zachowanie było wytłumaczalne, zgrane. Pięknie. Jednak po...

jjon | 2010-02-27
Przeczytana: marzec 2010

Podsumowując ponad 700 stron niesamowitej powieści, przedstawiłabym to tak:

Miejsce akcji - miasteczko Colleton w Karolinie Południowej.

Główni bohaterowie: rodzina Wingo - Henry (ojciec), Lilu (matka), ich dzieci - Luke i bliźnięta Savannah i Tom, psychoterapeuta - Susan Lowenstein.

- Piękny język. Porównania, symbole, skojarzenia.
- Cudowne opisy, które nie nudzą czytelnika i których nie chce się omijać.
- Zaglądanie w nieprzeniknioną głębię duszy człowieka.
- Docieranie w podświadomość, czyli tam, gdzie dotrzeć nie można.
- Bezsilność wobec przemocy.
- Siła oddziaływania wydarzeń z życia człowieka na jego dalsze życie i na psychikę.
- Siła ludzkiej pamięci, czyli jak trudno wyzwolić się od wspomnień, jak nie da się wymazać wydarzeń, zwłaszcza tych które nas ranią. Wszystkie wydarzenia z naszego życia - dobre i złe - czynią nas takimi, jacy jesteśmy.
- Siła prawdy, którą dusi się w środku i nie pozwala się jej ujrzeć światła dziennego, prawdy, która wyrywa się z...

Ola | 2011-10-06
Przeczytana: 2000 rok

książka napisana jest niezwykle pięknym językiem, czytałam ją z wypiekami na twarzy. Autor porusza dosyć trudne tematy - bohater, bardzo wrażliwy człowiek, boryka się z losem, przeżywa dramaty, ale autor odpowiednią dawką subtelnego poczucia humoru potrafi rozładować napięcie, a nawet natchnąć nadzieją. Do tego niemęczące, sugestywne opisy przyrody, którą się czuje i przeżywa. Uwiódł mnie styl, język, dowcip i lotność umysłu autora.
Czasem trafia nam do ręki książka, która przedstawia historię zapierającą dech w piersiach, tak że chcemy zanurzyć się w niej po uszy i zapominamy o bożym świecie i mówimy - oto mistrz narracji; czasem trafia się pisarz, który z taką precyzją potrafi ubrać swoje myśli w słowa i co do jednego - każde słowo jest wyważone i znajduje się dokładnie na swoim miejscu - mówimy: to mistrz słowa; a czasem - chociaż naprawdę niezbyt często - zdarza się, że autor posiada obydwie umiejętności, jest erudytą, bierze na warsztat niebanalny temat, konstruuje intrygę,...

Kornelia | 2014-09-06
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2014

Według mnie jest to jedna z najwybitniejszych książek klasyki światowej. Porusza tak wiele aspektów, tak wiele problemów, jest w niej miejsce na miłość i lojalność oraz przebaczenie ale także nienawiść, cierpienie, wstyd, zdradę, z przewagą jednak okrucieństwa: "Historia Wingo to humor, groteska i tragedia, ale dominuje tragedia."
Posępny nastrój przeważa w całej powieści. Chociaż pojawia się wiele pogodnych opowieści, przepięknym językiem wyczarowane opisy, to panujący ton jest generalnie ponury. Podstawowy charakter fabuły jest bardzo poważny - to opowieść o mężczyźnie, próbującym odnaleźć siebie, zajmując się swoją złamaną przeszłością. Conroy oferuje wiele długich i ociężałych fragmentów, w których Tom rozpatruje swoją przeszłość i teraźniejszość. Ten posępny ton nadaje bohaterowi i jego historii wiarygodności. Tom pozostaje przez cały czas w konflikcie ze społeczeństwem. Wpływ na ukształtowanie jego charakteru mają okrutne wydarzenia i wspomnienia z przeszłości. Zaznaje on...

Sylwia | 2013-07-01

Bardzo dobra książka opowiadająca o trudach życia z kwaśnym oddechem traumy z dzieciństwa na plecach.
Główny bohater lektury, aby pomóc siostrze, spotyka się z psychiatrą na sesjach terapeutycznych. Lekarka, poprzez opowieść brata, stara się dotrzeć do jądra problemów jej pacjentki, która dopiero co próbowała popełnić samobójstwo.
Częste wizyty i intymność, którą - chce czy nie - musi się dzielić mężczyzna z Panią Doktor sprawiają, że między tymi dwojga wybucha płomienny romans...
Lektura jest bardzo trudna, zaskakująca, a tajemnica, która wychodzi na jaw gdzieś pod koniec, dobrze ukryta, aczkolwiek straszna.
Mimo wszystko polecam, ale nie wtedy, kiedy Czytelnik pragnie się nakarmić dobrem, spokojem i humorem.

Lunami | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Przede wszystkim urzekł mnie w tej opowieści piękny język. Opisy, których jest tak wiele wcale się nie dłużyły. Niezwykłe jest to, że nawet ciekawa i zawiła historia zmalała gdzieś pod naporem poetyckich wynurzeń autora. To dla nich doczytałam do końca tę powieść. Uniesienia chwilą i zamroczenia niezwykłym doborem słów... To wszystko, co najbardziej utkwiło mi w pamięci. Choć naturalnie nie mogę odmówić autorowi umiejętności mnożenia wydarzeń z historii rodziny Wingo i pomysłowości przy ich konstruowaniu. Spodobał mi się również specyficzny humor, którym okraszone zostały wypowiedzi Toma Wingo. Mistrzostwo!

macieklew | 2017-02-01
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Momentami (życie na Południu, w Nowym Jorku i - przed wszystkim - początkowe - jeszcze przed mdłym romansem - relacje, polegające głównie na intelektualnej walce, pomiędzy Tomem a Susan) lektura bardzo dobra i dobra.

Mój główny zarzut to wrzucenie przez autora do jednej książki zbyt wielu powieści (co najmniej dwóch) i stylistyk. No i niepotrzebna choroba psychiczna Savannah (wystarczyłaby depresja spowodowana trudnym dzieciństwem) oraz całkiem niewiadomo skąd i po co scena gwałtu na rodzinie.

Oszczędniej napisana mogłaby być rewelacją.

Malyn | 2013-11-13

Przeważnie piszę opinie o książkach po to, aby ten kto ich nie przeczytał miał jakieś pojęcie, jak ja odbieram daną powieść, co do mnie przemawia, a co nie lub po to, by po jej przeczytaniu można było odnieść swoje wrażenia do wrażeń kogoś jeszcze, porównać je. Wszak ile ludzi, tyle gustów. Jednak napisanie o "Księciu przypływów" nie jest łatwe, jest bardzo trudne, gdyż dla mnie osobiście ta książka jest arcydziełem, czytałam ją kilka razy, za każdym razem uderzała we mnie niesamowitość opisów, fabuła, która bawi do łez, bezgranicznie wzrusza,która wywołuje złość, a jednocześnie uczy. Uczy tego, że nic nie jest jednoznaczne, nawet nienawiść, że najgorsze krzywdy można wybaczyć , gdy się kogoś kocha oraz że gdy dorastamy przychodzi zrozumienie wielu aspektów życia. Napisać, że powieść pokazuje jak ważna jest rodzina jest nieporozumieniem. Pokazuje bowiem jak ważne i wartościowe są więzi między ludźmi, nie tylko członkami rodziny, ale także przyjaciółmi czy "obcymi". Jest to opowieść...

Paolina | 2017-01-13
Na półkach: 2017, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Piątek trzynastego stanie się moim dobrym dniem. Otóż skończyłam "Księcia przypływów". Powieść niezwykła. Cudowny amerykański styl lat 80. Pomiędzy Steinbeckiem a Irvingiem. Niesamowicie ciężko wystawić jej krótką, zwięzłą opinię. Bogactwo emocji, historii i przeżyć bohaterów napawa zdumieniem, zachwytem i rozpaczą. Oczarował mnie styl, opowieść o cholernie trudnych losach rodziny Wingo i niezłomna walka bohaterów o własne "ja". Mroczna atmosfera, która towarzyszy podczas całej podróży z Tomem, przytłacza znacznie bardziej niż niejeden thriller czy powieść grozy. Na pewno ląduje w mojej pamięci na wieki wieków, ale i pierwszej piątce przeczytanych książek, tuż obok wspomnianego wcześniej autora "Na wschód od Edenu".