Strzał w serce

Shot in the Heart
83-7311-250-2
kara śmierci,
Błażej

Problem kary śmierci pojmowanej jako zbrodnia. Gary Gilmore zasłynął jako jeden z antybohaterów Ameryki. 17 stycznia 1977 roku stanął przed plutonem egzekucyjnym za podwójne morderstwo. Działo się to w stanie Utah, wiernym mormońskiej tradycji Zadośćuczynienia Krwi, i wyjątkowość sytuacji polegała na tym, że skazaniec sam się domagał wykonania wyroku. Lecz Strzał w serce jest przede...

Problem kary śmierci pojmowanej jako zbrodnia.
Lecz Strzał w serce jest przede wszystkim fascynującą, choć niezwykle bolesną podróżą w mroki rodzinnej przeszłości, do źródeł tragedii.

Leena | 2013-04-10
Na półkach: Ekranizacje, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Opowieść o człowieku (Gary Gilmore), który był pierwszą straconą osobą po przywróceniu w USA kary śmierci. Książka zawiera wiele szczegółów z życia rodziny - począwszy od historii dorastania matki po późniejsze jej problemy z mężem Frankiem i dziećmi. Z początku może drażnić ślepa miłość i naiwność matki by później zmienić się we współczucie dla niej i innych członków rodziny...
Całkiem nieźle napisana, czyta się dobrze i co najważniejsze - nie można odłożyć spokojnie na półkę ponieważ historia prowokuje pytania 'co wpływa na to, ze w człowieku może być tyle agresji?'
Mam jednak nadzieję, że książka nie jest efektem wykalkulowanej chęci zarobku na prawdziwej historii (dotyczącej przecież rodziny autora) a jedynie podyktowana potrzebą i chęcią zrozumienia motywów działania wszystkich jej członków.
Zachęcam - ale uwaga...do lekkich lektur nie należy.
Ps. A po lekturze polecam film Agnieszki Holland pod tym samym tytulem

Gonzales | 2014-09-20
Przeczytana: 18 lutego 2011

Wspaniała książka napisana cudownym, bogatym językiem (jakby na przekór okropieństwom w niej zawartym).
Uzupełnienie historii znanej nam z Pieśni kata, Normana Mailera. Jak dla mnie swoista perełka.

Titka Brak | 2016-06-20
Przeczytana: październik 2015

Rewelacja. Świetnie oddane relacje rodzinne przed zbrodnią, a także po. Czytałam ją prawie rok temu ale pamiętam że pochłonęłam momentalnie... Chętnie zmierzyłabym się z czymś podobnym, ale jakoś od dawna nie mogę trafić na nic ciekawego w takiej tematyce.

Kasia | 2012-11-18

Najlepsza książka non fiction ever read

biebronka | 2012-01-28

Niezbyt dobrze ją pamiętam, więc chyba nie wywarła na mnie szczególnego wrażenia. Nie będę jednak oceniać, może zrobię to, gdy jeszcze raz ją przeczytam.

anQa | 2016-07-20
Przeczytana: 22 października 2016