To właśnie Kuba

Seria: Czas i ludzie
Wydawnictwo: Videograf II

Poruszająca opowieść młodej Amerykanki, która przybywa na Kubę na kurs językowy i pozostaje tu na dłużej. Nawiązuje przyjaźnie z Kubańczykami, poznaje ich życie i poglądy. zafascynowana urodą wyspy i życzliwością jej mieszkańców, tropi ślady dawnej świetności tego kraju. Relacja Lei jest pełna życzliwości i zrozumienia dla kubańskiej kultury, tradycji i systemu politycznego. Mimo, że autorka nie z

Ania | 2013-11-24

Bardzo wciągająca lektura. Z jednej strony pozwala spojrzeć na Kubę oczami obywatela USA, a z drugiej strony jest to spojrzenie "prosto w oczy", nie przez szyby autokaru wycieczkowego. Ciekawa historia, miejscami bardzo wzruszającą, ukazująca wiele istniejących różnic kulturowych, dodatkowo wprowadzająca czytelnika w atmosferę życia codziennego na Kubie oraz zwracająca uwagę na problemy Kubańczyków,z którymi my na co dzień nie mamy do czynienia. Przyjemna konstrukcja sprawia czy czyta się to lekko i przyjemnie.

Simcha | 2010-08-30

"To właśnie Kuba!" to moje pierwsze zetknięcie się z kulturą tytułowego kraju. Bardzo przyjemne i, jak dla laika kultury kubańskiej - czyli mnie, bardzo obszerne. Wyraźnie widoczne różnice kulturowe przedstawione są poprzez opis nawiązującej się relacji pomiędzy autorką a mieszkańcem odwiedzanego przez nią kraju. Uważam, że to wartościowa książka, mówiąca również o tym, że czasem warto zaryzykować i poświęcić wiele, pomimo obaw, by spełnić swe marzenia. Jedna z moich ulubionych książek. Gorąco polecam!

lisoska | 2014-05-05
Przeczytana: 04 maja 2014

Bardzo trafnie książkę tę określi jedno zdanie często de facto w niej używane Es Cuba... (To właśnie Kuba). Obraz gorącej wyspy wkraczającej w nowe czasy po rewolucji a jednak ciągle między młotem socjalizmu a kowadłem kapitalizmu. Piękna, pełna wzruszeń opowieść o tym, że miłość jest możliwa nawet wtedy, gdy dwojga ludzi dzieli przepaść kulturowa... Tutaj wszystko jest możliwe... Es Cuba!

Sayuri | 2014-08-28

Jedna z najświeższych, które aktualnie przeczytałam. Ogólna myśl, która mi się nasuwa: ciekawa, ale szału nie ma. Może ze względu na to, że akcja rozkręca się gdzieś dopiero w połowie powieści. Jednak mimo, że nie czytam zbyt wiele geograficznych książek, to dużej ilości informacji odmówić jej nie można.Książka pokazuje sytuację ekonomiczną, kulturę i sposób życia na Kubie. Czyta się przyjemnie, ponieważ mam tą pewność, że mogę z niej coś wyciągnąć; otwiera oczy na inne kraje, ich sposób życia i otwiera umysł. Fajne jest połączenie wątku miłosnego- przez, który tak naprawdę tworzy się historia Lei i jej kubańskiego chłopaka, który odgrywa dużą rolę w zaznajomieniu amerykańskiej dziewczyny, a także czytelników z ich prawdziwym światem. Historia ma dwa 'wcielenia' osoby postronnej patrzącej na Kubę i rdzennego mieszkańca co pozwala nam wczuć się w ich sposób życia. Ponieważ wolę książki bardziej emocjonalne, chociaż nie koniecznie romanse pozostaje dla mnie tylko Dobra :)

Tintinka | 2012-08-02
Przeczytana: sierpień 2011

Opowieśc dosć luźna i dosc wolno plynąca, ale w pewnym momencie orientujemy sie, ze nie może być szybciej, bo takie jest właśnie tempo opisanego świata. Sporo opisów kubańskiej kultury, świata uliczego, do tego historia młodej kobiety, jej szukanie miłości, miejsca na świecie ... Dobra na wakacje,niezła dla pasjonatów kubańskiej kultury.

rosqoy | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Książka dzięki, której zdajemy sobie sprawę jak naprawdę wygląda życie na Kubie. Poznajemy wielu bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z problemami, które nas - Europejczyków prawie nigdy nie dotykają. Zdecydowanie polecam tym, którzy chcą poznać prawdziwą Kubę.

elviiis | 2012-10-17

Kupiłam tę książkę zaledwie za 12 zł w Składzie Tanich Książek i sądziłam, że okaże się co najwyżej „niezła”. A tu proszę... bardzo miłe zaskoczenie! :) Wciągająca opowieść nie tylko o Kubie, ale także, a może przede wszystkim, o samych Kubańczykach. Ciepła i fascynująca opowieść, dzięki której każdy kochający podróże marzy by udać się na tytułową „wyspę bezprawia”. Choć przyznam szczerze, że naiwne spojrzenie autorki na świat mnie śmieszyło, a czasami wręcz irytowało. Scena uciekającej do domu Leii, która wystraszyła się leżącego na ulicy zdechłego psa, jest naprawdę komiczna! Można zauważyć, że zrozumienie zubożonej, socjalistycznej Kuby, niejednokrotnie przerasta kobietę, która wychowywała się w „amerykańskim śnie”.
Mimo wszystko, gorąco polecam! :)

minbeat | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

To nie jest książka na jeden wieczór. Pełna przygód, rozterek, prawdziwych emocji i przeżyć Amerykanki, której życie zmieniło się właśnie na Kubie. Oprócz osobistej historii autorki, ta książka to także opowieść o kubańskim życiu, ludziach, różnicach kulturowych... i pewnie uważni czytelnicy znajdą tam wiele więcej.
Jestem bardzo zadowolona i polecam.

buziaczek197 | 2010-11-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

cudowna książka za pomocą której można podejrzeć Cubę cudowny kraj

Agussiek | 2010-07-25
Przeczytana: marzec 2010

Książka ta zabiera nas w podróż po niezwykłej wyspie, jaką bez wątpienia jest Kuba. Aschkenas opublikowała swój dziennik z podróży i historię swojego związku z Kubańczykiem o imieniu Alfredo w jednym. Mnie trochę to przeszkadzało w lekturze - może lepiej byłoby się skoncentrować na samej podróży i nieco dokładniej, głębiej wgryźć się w temat. Choć z drugiej strony, to właśnie szczegółowo analizowane przez autorkę różnice kulturowe między nią, a Alfredem stanowią ważny element książki. Innym minusem są potknęcia językowe. Nie jestem pewna komu je przypisać - tłumaczowi czy autorce, ale niektóre zdania są po prostu bez sensu lub bez związku ze zdaniem poprzednim. Czasami zmiana tematu następuje tak nieoczekiwanie, że trudno nadążyć. To zakłóca nieco płynność czytania.

Nie zmienia to jednak faktu, że ta literacka podróż z pewnością jest warta zainteresowania. Fascynujący ludzie, interesująca histora, wieczne braki w dostawach prądu i w zaopatrzeniu w podstawowe artykuły spożywcze i...