To właśnie Kuba

Seria: Czas i ludzie
Wydawnictwo: Videograf II

Poruszająca opowieść młodej Amerykanki, która przybywa na Kubę na kurs językowy i pozostaje tu na dłużej. Nawiązuje przyjaźnie z Kubańczykami, poznaje ich życie i poglądy. zafascynowana urodą wyspy i życzliwością jej mieszkańców, tropi ślady dawnej świetności tego kraju. Relacja Lei jest pełna życzliwości i zrozumienia dla kubańskiej kultury, tradycji i systemu politycznego. Mimo, że autorka nie z

Madi | 2017-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2017

Zakochałam się w Kubie ,zakochałam się w powieści.
Z Każdą przeczytaną książkę jestem razem z bohaterkami ponownie na Kubie,gdzie odkrywam ją na nowo.
W tej podoba mi się to,że autorka nie naśmiewa się ani nie krytykuje Kuby- opisuje ją taką jaką widzi i odbiera.Porównuje ją do Ameryki pokazując w ten sposób dzielące je różnice.
Dodatkowo oprócz opisów z dnia codziennego Kubańczyków i próbę zrozumienia tego kraju mamy rodzącą się miłość dwojga młodych ludzi pochodzących z dwóch odmiennych krajów,których dzieli przepaść kulturowa.
Es Cuba!... I wszystko jasno!

Szyszka | 2018-03-05
Przeczytana: grudzień 2017

Najlepszy przewodnik po Kubie, jakiego można poszukiwać. Autorka i zarazem główna bohaterka zakochuje się w Kubie i Kubańczyku, w następstwie czego odcina się od życia jako turysta i próbuje żyć jak zwykli mieszkańcy. Niemal na każdej stronie było coś, co sprawiało, że trudno mi było uwierzyć, że w wydaje się cywilizowanym świecie ludzie mogą żyć w ten sposób, w takich warunkach. I wcale nie twierdzę, że w lepszych od naszych. Aż trudno nie oprzeć się stwierdzeniu, że idealnie ukazują jak mniej znaczy więcej. Mniej rzeczy, więcej radości z życia. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto lubi odkrywać nowe kraje i zwyczaje. Na pewno daje do myślenia.

Ania | 2013-11-24

Bardzo wciągająca lektura. Z jednej strony pozwala spojrzeć na Kubę oczami obywatela USA, a z drugiej strony jest to spojrzenie "prosto w oczy", nie przez szyby autokaru wycieczkowego. Ciekawa historia, miejscami bardzo wzruszającą, ukazująca wiele istniejących różnic kulturowych, dodatkowo wprowadzająca czytelnika w atmosferę życia codziennego na Kubie oraz zwracająca uwagę na problemy Kubańczyków,z którymi my na co dzień nie mamy do czynienia. Przyjemna konstrukcja sprawia czy czyta się to lekko i przyjemnie.

Tintinka | 2012-08-02
Przeczytana: sierpień 2011

Opowieśc dosć luźna i dosc wolno plynąca, ale w pewnym momencie orientujemy sie, ze nie może być szybciej, bo takie jest właśnie tempo opisanego świata. Sporo opisów kubańskiej kultury, świata uliczego, do tego historia młodej kobiety, jej szukanie miłości, miejsca na świecie ... Dobra na wakacje,niezła dla pasjonatów kubańskiej kultury.

Simcha | 2010-08-30

"To właśnie Kuba!" to moje pierwsze zetknięcie się z kulturą tytułowego kraju. Bardzo przyjemne i, jak dla laika kultury kubańskiej - czyli mnie, bardzo obszerne. Wyraźnie widoczne różnice kulturowe przedstawione są poprzez opis nawiązującej się relacji pomiędzy autorką a mieszkańcem odwiedzanego przez nią kraju. Uważam, że to wartościowa książka, mówiąca również o tym, że czasem warto zaryzykować i poświęcić wiele, pomimo obaw, by spełnić swe marzenia. Jedna z moich ulubionych książek. Gorąco polecam!

lisoska | 2014-05-05
Przeczytana: 04 maja 2014

Bardzo trafnie książkę tę określi jedno zdanie często de facto w niej używane Es Cuba... (To właśnie Kuba). Obraz gorącej wyspy wkraczającej w nowe czasy po rewolucji a jednak ciągle między młotem socjalizmu a kowadłem kapitalizmu. Piękna, pełna wzruszeń opowieść o tym, że miłość jest możliwa nawet wtedy, gdy dwojga ludzi dzieli przepaść kulturowa... Tutaj wszystko jest możliwe... Es Cuba!

Agussiek | 2010-07-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: marzec 2010

Książka ta zabiera nas w podróż po niezwykłej wyspie, jaką bez wątpienia jest Kuba. Aschkenas opublikowała swój dziennik z podróży i historię swojego związku z Kubańczykiem o imieniu Alfredo w jednym. Mnie trochę to przeszkadzało w lekturze - może lepiej byłoby się skoncentrować na samej podróży i nieco dokładniej, głębiej wgryźć się w temat. Choć z drugiej strony, to właśnie szczegółowo analizowane przez autorkę różnice kulturowe między nią, a Alfredem stanowią ważny element książki. Innym minusem są potknęcia językowe. Nie jestem pewna komu je przypisać - tłumaczowi czy autorce, ale niektóre zdania są po prostu bez sensu lub bez związku ze zdaniem poprzednim. Czasami zmiana tematu następuje tak nieoczekiwanie, że trudno nadążyć. To zakłóca nieco płynność czytania.

Nie zmienia to jednak faktu, że ta literacka podróż z pewnością jest warta zainteresowania. Fascynujący ludzie, interesująca histora, wieczne braki w dostawach prądu i w zaopatrzeniu w podstawowe artykuły spożywcze i...

Sayuri | 2014-08-28

Jedna z najświeższych, które aktualnie przeczytałam. Ogólna myśl, która mi się nasuwa: ciekawa, ale szału nie ma. Może ze względu na to, że akcja rozkręca się gdzieś dopiero w połowie powieści. Jednak mimo, że nie czytam zbyt wiele geograficznych książek, to dużej ilości informacji odmówić jej nie można.Książka pokazuje sytuację ekonomiczną, kulturę i sposób życia na Kubie. Czyta się przyjemnie, ponieważ mam tą pewność, że mogę z niej coś wyciągnąć; otwiera oczy na inne kraje, ich sposób życia i otwiera umysł. Fajne jest połączenie wątku miłosnego- przez, który tak naprawdę tworzy się historia Lei i jej kubańskiego chłopaka, który odgrywa dużą rolę w zaznajomieniu amerykańskiej dziewczyny, a także czytelników z ich prawdziwym światem. Historia ma dwa 'wcielenia' osoby postronnej patrzącej na Kubę i rdzennego mieszkańca co pozwala nam wczuć się w ich sposób życia. Ponieważ wolę książki bardziej emocjonalne, chociaż nie koniecznie romanse pozostaje dla mnie tylko Dobra :)

GroszeQ | 2016-12-09

Właśnie tak wyobrażałem sobie książkę o Kubie napisaną przez osobę która tam mieszkała. Zdecydowanie bardziej mi się podobała niż książka pani Dudy Rodriguez.Napisana mniej poetycko za to z dużą ilością informacji o życiu i codziennych troskach Kubańczyków.Pokazuje jak w podczas pobytu wraz z długością może się zmieniać obraz Kuby.
Fajna ciekawa pozycja, polecam!

| 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

To nie jest książka na jeden wieczór. Pełna przygód, rozterek, prawdziwych emocji i przeżyć Amerykanki, której życie zmieniło się właśnie na Kubie. Oprócz osobistej historii autorki, ta książka to także opowieść o kubańskim życiu, ludziach, różnicach kulturowych... i pewnie uważni czytelnicy znajdą tam wiele więcej.
Jestem bardzo zadowolona i polecam.