Dziewczyna w złotych majtkach

Tłumaczenie: Marcin Michalski
Wydawnictwo: Znak
La muchacha de las bragas de oro
978-83-240-1382-1

Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy. Luys Forest - wdowiec i emerytowany falangista - postanawia spędzić resztę życia w zaciszu nadmorskiej posiadłości w Calafell i tam poświęcić się spisywaniu wspomnień. Nieoczekiwanie błogą samotność przerywa przybycie siostrzenicy, Mariany. Wyzwolona i spontaniczna dziewczyna deklaruje chęć pomocy w przepisywaniu powstającej książki. Między Luysem a...

Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy.

Między Luysem a jego siostrzenicą rodzi się zażyłość, dzięki której na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice dotyczące życia politycznego i prywatnego. Mariana bezceremonialnie dopytuje o wszystko, odkrywając kłamstwa, które służą Luysowi do stworzenia monumentalnego wizerunku bohaterskiej przeszłości.

Wisząca nad wujem i jego siostrzenicą erotyczna atmosfera, sprowokowana rozwiązłością Mariany i wyobraźnią Luysa, doprowadzi do finału, w którym wyjaśni się, kim naprawdę był Luys, a kim złota dziewczyna.

"Dziewczyna w złotych majtkach" zarówno tytułem, jak i poruszeniem kwestii swobody seksualnej, nawiązuje do balzakowskiej "Dziewczyny o złotych oczach".

Miłka Kołakowska | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Uwielbiam czuć niedosyt po przeczytaniu książki, to uczucie, jak w zaledwie pięć minut po zakończeniu czytania, brakuje mi bohaterów i myślę, że nie jestem w stanie żyć bez ich dalszych losów. Chciałabym, aby takie uczucie towarzyszyło mi po każdej przeczytanej książce, bo jest w nim coś magicznego, co powoduje, że czytanie staje się pasją, relaksem, ukojeniem…

Oczekiwałam tego również po „Dziewczynie w złotych majtkach”, a gdy dotarłam do ostatniej strony… ucieszyłam się, że mam to już za sobą. Nie takiej lektury się spodziewałam. Na tylnej okładce widnieje jej jednozdaniowy opis: „Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy”. Jak bardzo zmyliła mnie ta krótka recenzja! Owszem, książka opowiada o tajemnicy rodzinnej, której rozwikłanie jest szokiem dla głównego bohatera, a dla czytelnika mniej lub bardziej przewidywalną historią. Lecz cóż w tej pozycji świadczy o jej erotyczności? Dla mnie momenty, w których los lub wykreowana przez Marianę sytuacja, zbliża do siebie bohaterów,...

lullaby96 | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Książkę znalazłam na półce w pokoju mojej mamy. Ciekawość wzięła górę i postanowiłam ją przeczytać. Szczerze mówiąc ledwo dotarłam do ostatniej strony książki. Była dla mnie męcząca. Cała książka opiera się na tym jak to Luys piszę swoją książkę autobiograficzną. Przyjeżdża do niego jego siostrzenica Marianna, która pod sam koniec okaże się być kimś kompletnie innym (powiązania rodzinne się zmienią, ponieważ jej matka uświadomi Luys'a kim ona dla niego naprawdę jest).
Nie mogłam znieść rozdziałów, które pochodziły z rzekomej "książki" Luys'a. Były to najgorsze momenty do przecierpienia. Same spotkania Luys'a w nocy z Marianną, by nagrywać i redagować tekst do książki lekko mnie dobijał. Dziewczyna była z pozoru ułożona, ale autor jak na siłę próbował zrobić z niej kobietę lekkich obyczajów. Jej zachowanie, które było wulgarne, jak dla mnie jest wykreowane na siłę. Wątki, kiedy Marianna chciała umilić swojemu wujkowi czas był dla mnie niedorzeczny. Autor ciągnął to chyba przez...

Personik | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Dwa światy. Pierwszy to młodość wuja emeryta, jego wspomnień przygotowanych do powstającej biografii, trochę podkoloryzowanych literacką fikcją i zacierającą się pamięcią. Drugi to świat młodej Marianny, dziewczyny pomagającej wujowi spisać wspomnienia. Oba wątki ciekawie podszyte erotycznym napięciem. Powieść niewątpliwie skłania do myślenia. Dobrze napisana i choć specyficzna zachęcam do przeczytania

Tajemnica | 2010-09-19
Na półkach: 2010 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 września 2010

Książka o dość specyficznym klimacie. Fikcja miesza się z rzeczywistością, subtelny erotyzm z brakiem smaku. Nie da się jej przeczytać ot tak po prostu, wymaga zastanowienia się i zwolnienia .... czasami nawet zapiera dech w piersiach. Nie zawiodłam się na niej. Polecam tym wszystkim, którzy chcą "odpocząć" od łatwizny i przewidywalności.

iloveharibo | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Książka dość specyficzna. Zdecydowanie nie należy do tych łatwych, lekkich i przyjemnych. Polecam tym którzy chcą odpocząć od wszędobylskiego banału i przeczytać coś pozbawionego troszeczkę dobrego smaku. "P" - Tobie się spodoba :)

niemistrzyni | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Nie mówiąc nic o okładce (już bardziej przekonuje mnie jabłko na czarnym tle), po samym tytule możemy spodziewać się egzotycznego romansu. On – podstarzały pisarz, wdowiec i były falangista. Ona – młoda dziewczyna, biorąca z życia garściami i nie grzesząca przyzwoitością. Erotyk niskich lotów? Otóż nie. Relacja między dwojgiem ludzi to pretekst Juan'a Marse do poruszenia tematu literackiej fikcji i wyborów przed jakimi stają autorzy oraz wspomnienia z czasów, kiedy Hiszpanią rządziła frankistowska partia. Książka na język polski przetłumaczona została dopiero po 32 latach od chwili wydania. Moim zdaniem zdecydowanie za późno, ale przecież lepiej inwestować w książki o dziewczynie zakochującej się w indyjskim księciu, który został zaczarowany w tygrysa bengalskiego. Sączę jad – coniedzielne literaturowe refleksje.

Luys Forest po śmierci żony postanawia zaszyć się w nadmorskiej miejscowości Calafell, w przytulnym domu, jest to idealne miejsce do podsumowania dorobku życia w formie...

emmamollie | 2014-06-05

Historia skreślona ręką starego satyra. Ani to powieść erotyczna, ani historyczna. Nic niewnosząca lektura. Nie polecam.

BelleDeJour | 2012-07-05

Opinia jakoby książka była pełno erotyzmu jest wysoce na wyrost. Faktycznie czasami niespodziewane retrospekcje utrudniały czytanie i jest trudna do czytania. Jednakowoż pomimo obecnych minusów na które natrafiałam podczas czytania książka ma swój klimat,to niewątpliwe. Duże wrażenie zrobiło też na mnie zaskoczenie-wreszcie jakaś akcja !

nuteria | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Nie mój klimat... Dobrze napisana - to trzeba przyznać. Ale mnie nie porwała.

Yasmine | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Powieść niewątpliwie skłania do myślenia. Nie jest łatwa i lekka w odbiorze. Pojawia się wiele nawiązań politycznych, co mnie osobiście utrudniło czytanie.