Niewierna

Wydawnictwo: Świat Książki
Infidel
Afryka, Somalia, islam, Holandia
inaya

Zdumiewająca autobiografia słynnej Somalijki, muzułmanki, która w obronie kobiet wystąpiła przeciw swej religii. Wychowana w dotkniętej wojną Somalii, obrzezana i bita, uciekła przed przymusowym małżeństwem do Europy. W Holandii rozpoczęła walkę o godność i wolność islamskich kobiet. Dziś żyje pod ochroną uzbrojonych strażników i nadal działa, nie bojąc się nikogo i niczego. Niezwykła historia o tym, jak mała posłuszna afrykańska dziewczynka stała się charyzmatyczną bojowniczką o sprawiedliwość.

inaya | 2010-05-06

Oprócz oczywistych wartości tej relacji warto podkreślić, że jej autorka wie nie tylko, o czym pisze, ale też jak to pisać. Zachwyciła mnie jasnością umysłu, zdolnością przekonywania do swoich poglądów. Jest mądrą, pewną siebie, otwartą na świat kobietą - czego chcieć więcej?

Niekiedy miałam wrażenie, że jej prostota postrzegania świata graniczy z naiwnością (to przy pełnych podziwu opisach życia w Holandii). Ale dobrze, że tak jest! Łatwo zobaczyć kontrast między korzystaniem z życia w Europie (a przede wszystkim świadomością) Ayaan Hirsi Ali i przeciętnego, malkontenckiego Europejczyka i, cóż... trzeba przyznać, że przy tej Somalijce wypadamy raczej śmiesznie.

Monika | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

Dawno nie miałam tak mieszanych uczuć odnośnie książki.

Zbyt dużo przeczytałam książek o podobnej tematyce, zbyt wiele dni i nocy spędziłam na rozmowach z muzułmanami i muzułmankami, żeby podejść do "Niewiernej" jako do prawdy jedynej i niepodważalnej.

Książka jest ciekawa, choć zbyt długa, zbyt monotonna i bardzo stronnicza.

Joanna | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Głos protestu autorki walczącej o prawa muzułmańskich kobiet świadczy o jej ogromnej odwadze i empatii na kobiecą krzywdę..polecam książkę!

Scarlett | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

"Niewierna" jest opowieścią kobiety urodzonej i wychowanej w kulturze islamu, opisującą całe jej życie, począwszy od trudnego dzieciństwa, poprzez trudy dorastania, aż po bycie dorosłą kobietą. Ayaan od małego dziecka wpajano całkowitą uległość wobec mężczyzn, matki, a przede wszystkim Boga. Okrutnie bita i obrzezana,aż w końcu zmuszona do niechcianego małżeństwa postanawia zmienić swój los i wyjechać do Europy.
Autorka nie tylko opisuje swoje życie, ale usiłuje też dokonać głębokiej analizy samego islamu, islamu jako religii, a przede wszystkim jako doktryny, która mężczyzn stawia na piedestale i uznaje za panów, natomiast kobiety pozostawia zdane na łaskę tyranów.
Przeczytałam już wiele książek poruszających tą tematykę, jednak za każdym razem jestem tak samo wstrząśnięta, że na świecie wciąż dzieją się takie rzeczy, że gdzieś tam tysiące kilometrów stąd kobiety wciąż nie mają żadnych praw, są poniżane, bite i okrutnie okaleczane.
Książkę oczywiście polecam.

Książki | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

gorąco polecam książkę , która opowiada o silnej kobiecie, inteligentnej, broniącej innych kobiet . bardzo dobrze skonstruowana opowieść, najpierw opisuje dzieciństwo, potem młodość i wcale nie musi specjalnymi słowami przekonywać nas jak wielki wpływ religia, obyczaje i w końcu rodzice a nawet babcia maja na nasze życie. tragicznie skończyła jej siostra, smutne są też opisy losów jej koleżanek z Somalii- okaleczonych przymusowych żon. Ten świat naprawdę trzeba zmienić i mówić o tym głośno.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 2010 rok

Absolutnie jedna z najlepszych książek przeczytanych w zeszłym roku. Proszę państwa, oto „Niewierna” Ayaan Hirsi Ali. Hirsi Ali została wychowana w surowej (żeby nie rzec: wręcz zacofanej) muzułmańskiej rodzinie. Kiedy miała pięć lat została obrzezana. Przez większość dzieciństwa była bita przez matkę i indoktrynowana. Uciekając przed małżeństwem z przymusu, trafiła do Holandii, gdzie poprosiła o azyl.
W drugiej części „Niewiernej” Hirsi Ali podnosi problem izolacji imigrantów (szczególnie muzułmanów), tworzenia enklaw religijnych i kulturowych, traktowania islamskich kobiet, powstawania szkół religijnych. Przede wszystkim zaś uświadamia wszelkim entuzjastom islamu, że nie jest to religia pokojowa. Opisuje też powstanie pierwszej części „Poddania”, krótkiego filmu wyreżyserowanego przez Theo van Gogha. Van Gogh został w niedługi czas potem zabity przez islamskiego fanatyka, a Hirsi Ali musiała się ukrywać.
Wspomnienia Somalijki są lepsze i bardziej wyraziste niż niejedna powieść....

monia89a | 2010-11-22

Bardzo dobra książka.Najbardziej podobało mi się to,że autorka ma tak trzeźwy stosunek do swojej religii,zauważa problem asymilacji społeczeństwa muzułmanów na emigracji

Mariola Król | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Wspomnienia Somalijki są lepsze i bardziej wyraziste niż niejedna powieść. Niby człowiek się przyzwyczaja do tego, że autorzy epatują okrucieństwem i krwią, bo...

Edith | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Książka, która ukazuje ortodoksyjny islam jako zagrożenie, ale nie tyle dla Zachodu, ile dla jego własnych wyznawców, szczególnie kobiet i dzieci. Poruszająca historia życia kobiety, jej wewnętrznej ewolucji prowadzącej do zakwestionowania wpojonego jej nakazu posłuszeństwa i uznania własnego prawa do kierowania swoimi myślami, czynami, życiem.
Książka pokazuje, jakie znaczenie dla uzyskania i zachowania wewnętrznej suwerenności mają lektury. To one stanowiły dla młodych, muzułmańskich dziewcząt "okno na świat". Pokazywały im, że istnieją inne możliwości, inne wzory zachowań, pozwalały odkrywać pragnienia, które ich otoczenie starało się w nich zagłuszyć.
Książka sprzyja refleksji nad kwestią integracji imigrantów ze społeczeństwem państwa, do którego przybywają. Ayaan Hirsi Ali krytykuje politykę multikulturowości, w imię której w Holandii pozwalano Muzułmanom na zachowanie własnych zwyczajów, tradycji, szkół religijnych, nie wtrącano się we wewnętrzne stosunki wewnątrz ich...

Weronika | 2010-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Książka o somalijce, Islamie, polityce, a przede wszystkim o walce o życie.