Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena

Growing up bin Laden. Osama's Wife and Son Take Us Inside Their World
978-83-240-1626-6
literatura faktu
Ag2S

Prawdziwa historia żony Osamy bin Ladena! Osama bin Laden to najbardziej poszukiwany terrorysta wszechczasów. Choć trudno w to uwierzyć, nawet najwięksi zbrodniarze mają rodziny - braci, małżonków, dzieci. Poznaj historię opowiedzianą przez żonę i syna człowieka odpowiedzialnego za zamachy na World Trade Center. Bin Ladenowie przerwali milczenie, aby opowiedzieć światu o tym, jak wyglądało...

Prawdziwa historia żony Osamy bin Ladena!
Osama bin Laden to najbardziej poszukiwany terrorysta wszechczasów.

Bin Ladenowie przerwali milczenie, aby opowiedzieć światu o tym, jak wyglądało życie ich rodziny. Najwa jako piętnastolatka została wydana za Osamę, który nie pozwalał jej korzystać z takich osiągnięć cywilizacji jak elektryczność czy opieka medyczna. Swojego syna Osama zabierał zaś na długie wyprawy na pustynię (bez wody!), aby nauczył się, że życie ma być ciężkie i trudne. Kolejnym etapem edukacji nastolatka stał się pobyt w górskiej fortecy Tora Bora, która była siedzibą terrorystów. Jak w takich warunkach może wyglądać życie rodzinne?

Musiałam odejśc daje nam niezwykłą możliwość wejścia do domowych pieleszy człowieka odpowiedzialnego za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń XXI wieku. Ta szczera opowieść pokazuje również szokujące fakty o codziennym życiu kobiet w świecie islamu.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Booka | 2013-06-18
Na półkach: 2013 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Książka, która pozwala czytelnikowi przybliżyć jego wiedzę o jednym z najbardziej znienawidzonym przez świat człowieku - Osamie Bin Ladenie.
A informacji tych możemy dowiedzieć się dzięki... jego najważniejszej (pierwszej) żonie oraz dzięki synowi Omarowi Bin Ladenowi, który szczegółowo przedstawia nam postać swego ojca.
Nadżwa opowiada o spotkaniu z przyszłym mężem Osamą Bin Ladenem, późniejszym małżeństwie, dzieciach i kolejnych przeprowadzkach. Wiele poświęca aktywności politycznej męża, której oddał się z dużym zaangażowaniem. Choć z wiadomych względów nie tak wiele, ile możemy dowiedzieć się o tym z rozdziałów będących zwierzeniami jego syna Omara.
Jakim mężem i ojcem był Osama Bin Laden? Jak wyglądało osobiste życie i codzienność jego i jego rodziny?
Syn Osamy wspomina tutaj głównie o życiu w coraz bardziej powiększającej się rodzinie Bin Ladenów, latach nauki szkolnej, przeprowadzkach i o tym jak one wpływały na jego życie. Bardzo dużo uwagi poświęca oczywiście swojemu ojcu...

ZARAZA | 2013-10-14
Przeczytana: październik 2013

"Musiałam odejść" pokazało mi nie tylko, jaki człowiekiem Osama Bin Laden w stosunku do rodziny, jaka była jego historia, jak zaczęła się jego walka i nienawiść, ale zrozumiałam też, że nie dla wszystkich muzułmanów dżihad oznacza wojnę i z innymi narodami, wyznawcami innych religii, czego doskonałym przykładem jest Omar. Nie pragnął wojny, ale pokoju i rodziny. Opowieść Nadżwy i Omara to także historia o ludzkich wyborach, trudnych wyborach, sprzeciwie wobec tego, czego nie uważa się za słuszne.
To interesująca opowieść, warta czasu.

Gdy Nadżwa miała piętnaście lat, dowiedziała się, że zostanie wydana za swojego kuzyna. Nie buntowała się przeciwko tej decyzji, bo pokochała starszego od niej o rok Osamę Bin Ladena.

Dla Osamy gotowa była zacząć zasłaniać twarz i wyjechać daleko od domu. Początkowo wspaniałe życie zaczęło się zamieniać w koszmar, gdy mąż zaangażował się w działalność ekstremistyczną. Po zakazie posiadania lodówki przychodzi czas na wychowywanie synów poprzez długie wyprawy (bez wody!) na pustynię, aby udowodnić im, że co ich nie zabije, to wzmocni. Ceną za spełnienie marzenia Osamy o dżihadzie była zamiana dostatniego życia w Arabii Saudyjskiej na pobyt w górskiej fortecy Tora Bora - bez łóżek, elektryczności i bieżącej wody.

Nawet najwięksi zbrodniarze mają bliskich: braci, małżonków, dzieci. Bin Ladenowie - żona Nadżwa i syn Omar - przerywają milczenie i opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie. Z pomocą dziennikarki Jean Sasson - autorki bestsellerowej Księżniczki - wprowadzają nas w...

talia44 | 2013-05-19
Przeczytana: 17 maja 2013

Osama bin Laden to najsłynniejszy terrorysta na swiecie.Stworzył
ekstremistyczną organizacje Al-Kaida.o terroryście dowiadujemy się od najblizszych członków rodziny od żony Nadżwy i od czwartego syna Omara.
Czytajac ksiazke poznajemy prywatne życie rodziny Bin Ladenów.
Dziwiłam sie bardzo jak Ci ludzie i małe dzieci mogli funkcjonować w tak cięzkich warunkach jak beznadziejne jest zycie kobietktore nie maja nic do powiedzenia.O wszystkim i o wszyskich decyduja mężczyzni.
Goraco tę ksiązke polecam

Książkowo_czyta | 2011-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Książka ta przedstawia niesamowicie szczere, a niekiedy wzruszające wspomnienia pierwszej (w kulturze arabskiej najważniejszej) żony i czwartego syna człowieka, którego znienawidził cały świat.... Wraz z jej autorami śledzimy jak krok po kroku przywódca Al-Kaidy staje się coraz bardziej owładnięty i zaślepiony dżihadem dla którego stopniowo gotów jest poświecić wszystko i wszystkich. Mimo to Nadżwa nigdy nie przestała mówić o swoim mężu z uczuciem i ogromnym szacunkiem...
Polecam!

kasandra_85 | 2011-10-09
Przeczytana: październik 2011

KaMiLa | 2015-07-19

Ciekawa, wciągająca. Warto przeczytać, można trochę innym okiem spojrzeć na tamten okres.

LadyBoleyn | 2011-04-18
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Za kilka miesięcy będzie 10. rocznica zamachu na Word Trade Center, za którą odpowiedzialna jest organizacja Al-Kaida z Osamą Bin Ladenem na czele. Sama postać tego terrorysty budzi zgrozę – w końcu z jego rozkazu zginęło tysiące ludzkich istnień, a jego główną ideą jest „święta wojna”. Przyznam, że gdy otrzymałam „Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena”, czyli wyznania pierwszej żony – Nadźwy i syna bin Ladena – Omara, spodziewałam się wielu ciekawych informacji, jednak czytając tą publikację zyskałam o wiele więcej.

Nadźwa bin Laden – kuzynka i żona Osamy, matka jego jedenaściorga dzieci, kobieta, która nigdy nie sprzeciwiła się woli swojego męża, nawet wtedy, kiedy przyszło jej mieszkać w zimnych górskich jaskiniach. Bez żadnych słów przyjmowała kolejne plany terrorysty, wypełniając jego polecenia. Mało tego – zaprzyjaźniła się z kolejnymi żonami Osamy Bin Ladena, wspierając je w każdym momencie. Walczyła o lepsze życie swoich dzieci, nigdy nie...

Muminka | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 lutego 2014

Osama Bin Laden oczami pierwszej żony i kuzynki Najwy. Terrorysta jest przedstawiony "od kuchni", poznajemy jego młode lata i historię pierwszej miłości. Mamy tu dwa świadectwa: głos Najwy splata się z relacjami ich czwartego syna Omara, który był jej ukochanym synkiem i z matką finalnie odszedł od Bin Ladena. W międzyczasie soje trzy grosze od strony faktów przedstawia znana dziennikarka/ pisarka Jean Sasson, która też poznała świat islamu od podszewki.

Bardzo wnikliwie jest przedstawiona historia młodego szejka, w którym stopniowo rodzi się fanatyzm, a miejsce rodziny zajmuje Al- Kaida. Oczywiście dla mnie- kobiety Zachodu- nie do pomyślenia jest bierność Najwy, która urodziwszy mu z pięcioro dzieci (w końcu była ich ósemka) zgadza się by Osama przygruchał sobie kolejne żony i spładzał z nimi dzieci. Zresztą jego kolejne związki zawsze były podyktowane względami politycznymi, gdyż szukał sprzymierzeńców.
Żona niewiele wspomina o jego coraz bardziej nasilonej aktywności, o...

Miaa | 2014-06-11

Historia ciekawa, choć nie porywająca.