Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena

Growing up bin Laden. Osama's Wife and Son Take Us Inside Their World
978-83-240-1626-6
literatura faktu
Ag2S

Prawdziwa historia żony Osamy bin Ladena! Osama bin Laden to najbardziej poszukiwany terrorysta wszechczasów. Choć trudno w to uwierzyć, nawet najwięksi zbrodniarze mają rodziny - braci, małżonków, dzieci. Poznaj historię opowiedzianą przez żonę i syna człowieka odpowiedzialnego za zamachy na World Trade Center. Bin Ladenowie przerwali milczenie, aby opowiedzieć światu o tym, jak wyglądało...

Prawdziwa historia żony Osamy bin Ladena!
Osama bin Laden to najbardziej poszukiwany terrorysta wszechczasów.

Bin Ladenowie przerwali milczenie, aby opowiedzieć światu o tym, jak wyglądało życie ich rodziny. Najwa jako piętnastolatka została wydana za Osamę, który nie pozwalał jej korzystać z takich osiągnięć cywilizacji jak elektryczność czy opieka medyczna. Swojego syna Osama zabierał zaś na długie wyprawy na pustynię (bez wody!), aby nauczył się, że życie ma być ciężkie i trudne. Kolejnym etapem edukacji nastolatka stał się pobyt w górskiej fortecy Tora Bora, która była siedzibą terrorystów. Jak w takich warunkach może wyglądać życie rodzinne?

Musiałam odejśc daje nam niezwykłą możliwość wejścia do domowych pieleszy człowieka odpowiedzialnego za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń XXI wieku. Ta szczera opowieść pokazuje również szokujące fakty o codziennym życiu kobiet w świecie islamu.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Alicja | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

"Upór i determinacja w dążeniu do celu bywają w życiu zaletą, a równie dobrze mogą być wadą" (str 369)
Jest to historia rodziny Osamy Bin Ladena opowiedziana przez jego pierwszą żonę i czwartego syna z pierwszego małżeństwa, uzupełniona materiałem źródłowym Autorki. Wzbogacona zdjęciami i krótką historią krajów, w których rodzina przebywała.Poznajemy nieznane fakty i tajemnice pilnie skrywane, metamorfozę samego Osamy, jego pasje, słabości, dążenie do doskonałości w każdej dziedzinie, zaangażowanie w życie polityczno-wojskowe, udział w wojnie w Afganistanie, początki działalności Al-Kaidy, obsesyjną nienawiść do Amerykanów i chrześcijan i prowadzenie świętej wojny przeciwko niewiernym.Surowe, spartańskie wychowanie synów z dala od najnowszych zdobyczy techniki i cywilizacji, ortodoksyjne poglądy nie wpływające korzystnie na potomków.Nieszczęśliwe dzieciństwo, zakazy, życie w zamknięciu, strach i respekt, obawa przed sprzeciwieniem się decyzjom ojca.Nieustające pragnienie dzieci by...

Joanna | 2017-03-05
Przeczytana: 28 lutego 2017

jest to opowieść jednej z żon (pierwszej) Bin Ladena i ich syna. bardzo lubię czytać o ich kulturze i współczuć tamtejszym kobietom. tutaj znów burzy się we mnie krew. bardzo bogaci dobrowolnie decydują się na życie w skrajnych warunkach w górach. ta kobieta dla mnie jest też jak ciepłe kluchy. na wszystko się godzi. nie ma w niej odrobiny buntu. wiem że wychowana w tamtejszej kulturze, ale dla mnie nie do przyjęcia.

Booka | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2013 ◄
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Książka, która pozwala czytelnikowi przybliżyć jego wiedzę o jednym z najbardziej znienawidzonym przez świat człowieku - Osamie Bin Ladenie.
A informacji tych możemy dowiedzieć się dzięki... jego najważniejszej (pierwszej) żonie oraz dzięki synowi Omarowi Bin Ladenowi, który szczegółowo przedstawia nam postać swego ojca.
Nadżwa opowiada o spotkaniu z przyszłym mężem Osamą Bin Ladenem, późniejszym małżeństwie, dzieciach i kolejnych przeprowadzkach. Wiele poświęca aktywności politycznej męża, której oddał się z dużym zaangażowaniem. Choć z wiadomych względów nie tak wiele, ile możemy dowiedzieć się o tym z rozdziałów będących zwierzeniami jego syna Omara.
Jakim mężem i ojcem był Osama Bin Laden? Jak wyglądało osobiste życie i codzienność jego i jego rodziny?
Syn Osamy wspomina tutaj głównie o życiu w coraz bardziej powiększającej się rodzinie Bin Ladenów, latach nauki szkolnej, przeprowadzkach i o tym jak one wpływały na jego życie. Bardzo dużo uwagi poświęca oczywiście swojemu ojcu...

ZARAZA | 2013-10-14
Przeczytana: październik 2013

"Musiałam odejść" pokazało mi nie tylko, jaki człowiekiem Osama Bin Laden w stosunku do rodziny, jaka była jego historia, jak zaczęła się jego walka i nienawiść, ale zrozumiałam też, że nie dla wszystkich muzułmanów dżihad oznacza wojnę i z innymi narodami, wyznawcami innych religii, czego doskonałym przykładem jest Omar. Nie pragnął wojny, ale pokoju i rodziny. Opowieść Nadżwy i Omara to także historia o ludzkich wyborach, trudnych wyborach, sprzeciwie wobec tego, czego nie uważa się za słuszne.
To interesująca opowieść, warta czasu.

Gdy Nadżwa miała piętnaście lat, dowiedziała się, że zostanie wydana za swojego kuzyna. Nie buntowała się przeciwko tej decyzji, bo pokochała starszego od niej o rok Osamę Bin Ladena.

Dla Osamy gotowa była zacząć zasłaniać twarz i wyjechać daleko od domu. Początkowo wspaniałe życie zaczęło się zamieniać w koszmar, gdy mąż zaangażował się w działalność ekstremistyczną. Po zakazie posiadania lodówki przychodzi czas na wychowywanie synów poprzez długie wyprawy (bez wody!) na pustynię, aby udowodnić im, że co ich nie zabije, to wzmocni. Ceną za spełnienie marzenia Osamy o dżihadzie była zamiana dostatniego życia w Arabii Saudyjskiej na pobyt w górskiej fortecy Tora Bora - bez łóżek, elektryczności i bieżącej wody.

Nawet najwięksi zbrodniarze mają bliskich: braci, małżonków, dzieci. Bin Ladenowie - żona Nadżwa i syn Omar - przerywają milczenie i opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie. Z pomocą dziennikarki Jean Sasson - autorki bestsellerowej Księżniczki - wprowadzają nas w...

talia44 | 2013-05-19
Przeczytana: 17 maja 2013

Osama bin Laden to najsłynniejszy terrorysta na swiecie.Stworzył
ekstremistyczną organizacje Al-Kaida.o terroryście dowiadujemy się od najblizszych członków rodziny od żony Nadżwy i od czwartego syna Omara.
Czytajac ksiazke poznajemy prywatne życie rodziny Bin Ladenów.
Dziwiłam sie bardzo jak Ci ludzie i małe dzieci mogli funkcjonować w tak cięzkich warunkach jak beznadziejne jest zycie kobietktore nie maja nic do powiedzenia.O wszystkim i o wszyskich decyduja mężczyzni.
Goraco tę ksiązke polecam

Książkowo_czyta | 2011-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Książka ta przedstawia niesamowicie szczere, a niekiedy wzruszające wspomnienia pierwszej (w kulturze arabskiej najważniejszej) żony i czwartego syna człowieka, którego znienawidził cały świat.... Wraz z jej autorami śledzimy jak krok po kroku przywódca Al-Kaidy staje się coraz bardziej owładnięty i zaślepiony dżihadem dla którego stopniowo gotów jest poświecić wszystko i wszystkich. Mimo to Nadżwa nigdy nie przestała mówić o swoim mężu z uczuciem i ogromnym szacunkiem...
Polecam!

kasandra_85 | 2011-10-09
Przeczytana: październik 2011

Monika | 2015-07-25
Przeczytana: 08 lipca 2015

Samozachwyt żony jednego z największych terrorystów świata wzbudził we mnie potężny niesmak. Cały czas błąkał mi się po głowie nasz wierszyk o "Samochwale"... Cóż, jeśli macie ochotę na opowieść kobiety, żony i matki idealnej, to zapraszam do lektury ;)

KaMiLa | 2015-07-19

Ciekawa, wciągająca. Warto przeczytać, można trochę innym okiem spojrzeć na tamten okres.