W niewoli algierskiego prawa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
powieść polska
literatura faktu
Beata

Autentyczna relacja ukrytej pod pseudonimem Polki, która po rozwodzie z Algierczykiem, mieszkając w jego kraju, walczy o prawo do dzieci. Tło historii rodzinnej stanowią tragiczne wydarzenia w Algierii, o których piszą gazety.

kitek8844 | 2015-02-25

jedna z nielicznych ksiazek w tej kategorii ktora bardziej pokazuje prawo kobiet w algieriii niz uczucia glownych bohaterek i to mi sie podoba. ciekawa i czytelna tresc wszystko super wyjasnione i fajne zakonczenie. polecam!

wiejskifilozof | 2012-08-08

Nie jest , to co lubię czytać , najbardziej . Nic , tu nowego , ot to co się , słyszy zawsze w tej kwestii .

Kaśka Frankiewicz | 2014-04-11

Anna Brahimi to Polka która wyszła za mąż za Algierczyka, pod pseudonimem opisuje historie swoich kilkunastu lat spędzonych w Algierii.
Anna spotyka swojego przyszłego męża Yasina w stołówce studęckiej, nie jest na początku nim oczarowana, ale w miarę jak on o nią zabiega daje mu się uwieść.
"Zauważyłam, że Yacine jest grzeczny, dobrze wychowany, bardzo rozmowny, ale z natury nieśmiały"
Zakochuje się , wychodzi za mąż, rodzi córkę i postanawia wyjechać z nim do Algierii,jak sama to mówi jest to głównie spowodowanie ich złą sytuacją finansową.
"Gdy poznałam Yacine było mi lżej psychicznie. Już nie widziałam monotonności pracy, wewnętrznej pustki i szarości codziennego dnia. Przed oczami miałam słońce, ciepłe morze i palmy opowiadań Yacine, a obok mnie jego fizyczna obecność".
Po przyjeździe jest oczarowana krajem swojego męża , palmy, morze iście bajkowa sceneria.
Jednak ta bajka szybko pokazuje swoje prawdziwe oblicze i zmienia...

Wiktoria | 2014-10-30
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2014

Trudno jest oceniać książkę, która powstała na podstawie wspomnień. Ale spróbuję...
Narratorka-ze zrozumiałych względów ukryta pod pseudonimem-wyjeżdża wraz z dzieckiem i mężem Algierczykiem do jego kraju. Następuje zderzenie obyczajów, ujawniają się paranoiczne zapędy ojca rodziny, do tego dochodzi nieludzkie prawo-czy z tego może wyjść coś dobrego? Wątpliwe, to też sielanka szybko się kończy. Anna chce wywieźć dzieci do Polski, ale jak to zrobić bez zgody ich ojca? Po wielu perypetiach urzędnicy wydają pozwolenie, i co robi matka? Rzekomo stęskniona za własnymi rodzicami, których nie widziała od lat? Wysyła dzieci do dziadków, a sama jedzie z przyjacielem do Hiszpanii. Dlaczego nie uciekli wszyscy do Polski, bez zamiaru powrotu? Bo jakiś algierski urzędnik straciłby pracę! Czy dla matki to naprawdę było ważniejsze niż dobro własnych dzieci!? Nie rozumiem.
Minęły lata. Czy Annie było aż tak źle w Algierii? Miała pracę, przyjaciół, mieszkanie. W Polsce zostawiła syna, mieszkał z...

Mariola Król | 2016-02-11
Przeczytana: 18 stycznia 2016

"Gdy byłam maltretowana ,poniżana i krzywdzona,wyłam nieraz z bezsilności i przysięgłam sobie,że wykrzyczę kiedyś światu swój bunt przeciw niesprawiedliwości i deptaniu elementarnych praw człowieka -w majestacie algierskiego prawa!Chciałabym aby moje wspomnienia stały się ostrzeżeniem dla młodych kobiet,zbyt łatwo nieraz podejmujących decyzję o związaniu swojego losu z człowiekiem obcej narodowości,kultury i wyznania".Anna Brahimi

Lidka Suw-Gra | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

swietna "swiat pedzi ku katastrofie. Wojny, przemoc, bezprawie, kult pieniadza i pogon za wartosciami materialnymi za wszelka cene... Dlatego warto pamieta ze gdzies na swiecie sa wspaniali ludzie dla ktorych wartoscia nadrzedna jest niesienie pomocy drugiemu czlowiekowi.."

marfie | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Książka powstała w latach 90-tych napisana przez Polkę która na studiach poślubiła Algierczyka i wyjechała z nim do jego kraju.

To jest obowiązkowy nr 1 do przeczytania ze wszystkich książek tego typu.

Można zaliczyć ją do polskich arcydzieł jakie pierwsze pojawiły się na naszym rynku wydawniczym. To absolutny klasyk.
Książce daję ************************************** gwiazdek.
Owocnego czytania.

Wiktoria | 2011-02-16
Na półkach: Przeczytane, Moje !
Przeczytana: listopad 2010

Prawdziwa historia polki, ktora zakochuje sie w algierczyku i przeprowadza sie do Algieru.
Niesamowita historia. Podziwam autorke. Mimo wrogosci prawa i wielu przeciwnosci losu, walczy z mezem tyranem i ustrojem panstwa.
Ksiazke przeczytalam jednym tchem.

sarciaaaxd | 2011-07-28
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra książka, pełna wzruszeń. Bardzo poruszająca opowieść o polce którą mąż traktuje karygodnie a ustrój w państwie pozwala na to wszystko. Przy czytaniu tej książki pare razy aż zawżałam z nerwów do tego co dzieje sie na świecie.

Anna_R | 2010-11-04

Piękna historia kobiety, która wzięła ślub z muzułmaninem i zamieszkała w Algierii. Opowieść pełna wzruszeń, tragedia matki walczącej o swoje dzieci. Wciągająca, ciekawa, opisuje bezsensowne algierskie prawo. Godna uwagi.