Safiya. Żyję dzięki Wam

Okładka książki Safiya. Żyję dzięki Wam Safiya Hussani, Raffaele Masto, Tungar Tudu
Okładka książki Safiya. Żyję dzięki Wam
2005-01-01
2005-01-01
Małgorzata Żbikowska
Nigeria śmierć kara cudzołóstwo

Historia Nigeryjki, która uniknęła ukamieniowania. Smutna, ale nie wzbudziła we mnie większych emocji. Jeśli ktoś jest nowy w temacie to myślę że warto się zapoznać, jeśli jednak ktoś już trochę siedzi w tematyce krajów arabskich, to nie straci dużo omijając tą książkę.

Na półkach: , , , , , ,

Książki o kulturze i obyczajach krajów wschodnich zawsze mnie pociągały, może dlatego że są one tak odmienne od tego co znamy na codzień... Tym razem sięgnęłam po prawdziwą historię młodej Nigeryjki - Safiyi, która nie miała łatwego życia i w wieku 34 lat była 3-krotną rozwódką skazaną na śmierć poprzez ukamieniowanie za urodzenie dziecka z pozamałżeńskiego związku, pomimo, że w swojej obronie powtarzała, że została oszukana oraz omamiona obietnicą małżeństwa. Ojciec dziecka przyznał się do tego czynu, jednakże po kilku dniach odwołał swoje zeznania, mówiąc dodatkowo, że nie zna w ogóle Safiyi, że nigdy jej nie spotkał. Według obowiązującego w północnej Nigerii prawa islamskiego kara dla kobiet za pozamałżeńskie stosunki jest tylko jedna - śmierć poprzez ukamieniowanie, co wzburzyło międzynarodową opinię publiczną. Safiya odwołała się od tego wyroku i jej walkę poparło wiele organizacji humanitarnych, polityków, celebrytów i tysiące osób na całym świecie. Pomimo tak ciężkiej historii książkę czytało się niezwykle szybko i przyjemnie, na pewno polecam ją każdemu kto lubi książki o odmiennych kulturach, czy tzw prawdziwe historie.

Tematyka krajów arabskich - religia, obyczaje jest dla mnie bardzo interesująca, dlatego też pochłaniam każdą książkę na ten temat, która mi wpadnie w ręce. Książka całkiem ciekawa, przybliżająca mentalność oraz zwyczaje w kraju afrykańskim, o którym do tej pory nic nie wiedziałam. Jednak dla mnie historia była zbyt okrojona. Zabrakło wyjaśnień, co się stało z pozostałymi dziećmi Safiyi. Relacje opisane w książce były bardzo okrojone, zarówno między dziećmi, jak i jej mężami. Można było odnieść wrażenie, że jedynym dzieckiem, z którym Safiya czuła jakąkolwiek więź była Adama.

Książka ta liczy sobie ledwie 165 stron. Przeczytanie zajęło mi trochę czasu - sobotnie zwyczaje i "rytuały". Bohaterką książki jest Safiya - Nigeryjka, która chociaż bardzo wierząca i praktykująca - została skazana na śmierć poprzez ukamienowanie. Kary na szczęście uniknęła. Główna postać jest do bólu szczera, miejscami może trochę naiwna? Niemniej, książkę bardzo szybko się czyta, a Nas - ludziom innego kręgu cywilizacyjnego, kręgu kultury zachodniej - książka ta może bardzo zadziwić. Z jednej strony mamy tutaj urzekające opisy przyrody, są też urzekające ( i to bardzo) opisy relacji rodzinnych w afrykańskim buszu. Ale - wszystko ma też ciemne strony. Safiya szczęścia w miłości żadnego chyba nie miała. Wspomniałem już, że była nieco naiwna. Do śmierci doprowadziłby ją jeden z przedstawicieli społeczności muzułmańskiej, który owinął ją sobie wokół palca. Zostawił ją z niczym, za to samotną (prawie) i z małym dzieckiem. Czytając - dziękujmy , że żyjemy na innym obszarze geograficznym. Ostre prawo szariatu, gdzie kobieta ( żona) musi iść krok za mężczyzną, gdzie mąż w miejscu publicznym raczej też nie może spoglądać na żonę - no cóż - taki kraj, taki obyczaj . Safiya jednak z pewnej naiwności wyrasta. Wiara też jej pomaga. Czy takich lektur potrzeba ? Myślę, że tak. Szariat - nie w każdej części Nigerii obowiązuje. Jednak w miejscu narodzin bohaterki - niestety tak. Więcej nie zdradzam. Małe podsumowanie: książka wciąga, jest potrzebna. Polecam Czytelnikom Imperium Lektur 2. Można ją znaleźć raczej w większości bibliotek :)

Historia Safiyi- kobiety mądrej, wrażliwej i odważnej, bardzo mi się spodobała. Safiya przez całe życie musiała borykać się z mężczyznami, którzy traktowali ją przedmiotowo. Złudzona wizją upragnionego szczęścia, została wykorzystana, w wyniku czego zaszła w ciążę. Rozpoczął się surowy proces. Safiya miała zostać ukamienowana. Nigdy się jednak nie poddała, a kochająca rodzina dodawała jej otuchy. Zaufany prawnik pomógł jej odzyskać nadzieję, i nagłośnił jej sprawę w mediach. Widząc, że cały świat stoi po jej stronie, Safiya postanowiła walczyć do końca.

Książka pokazuje jakie mamy szczęście że urodziliśmy się w tym miejscu mimo że tego nieraz nie doceniamy. Dzięki tej książce mozemy się przekonać jak są traktowane kobiety w niektórych częściach świata.

Wstrząsająca historia młodej dziewczyny. Nie da się oderwać od książki. Połknęłam ją w jeden dzień. Polecam warto przeczytać

Chyba czytałam ją z 15 lat temu, ponieważ "dzwoniło" mi podczas czytania. O czym jest już wiecie, ale warto przeczytać by zobaczyć jak różnorodny jest świat, że można być szczęśliwym bez łazienki z bieżącą wodą i że tam gdzie jest źle, dzieje się tak z winy ludzi głównie maluczkich, podłych i prymitywnych. Cieszę się, że żyję, gdzie żyję w bezpiecznej części świata.

Aż trudno uwierzyć, że w takich czasach śmierć przez ukamienowanie z powodu nieślubnego dziecka jest jeszcze możliwa... Na szczęście nasza bohaterka została ocalona i zmieniła losy swoje oraz innych kobiet. Historia Safyii podobnie jak historia Waris Dirie ("Kwiat pustyni") jest bardzo poruszająca. Bardzo mi się skojarzyły te dwie walczące kobiety, które walczyły nie tylko o siebie ale o wszystkie kobiety w podobnej sytuacji. Czuję olbrzymi szacunek do tych kobiet a także do tych, które wbrew wszystkiemu stanęły po stronie Safyii. Historia ta pokazuje nam jak my kobiety jesteśmy silne - zwłaszcza jeśli bardzo zdeterminowane. Powinniśmy zawsze o tym pamiętać. Polecam!

Wzruszająca historia kobiety omamionej przez faceta tylko w jednym celu. Ona czeka na coś więcej a on się nią bawi. Cieszę się, że media pomogły nagłośnić jej sprawę. I zakończenie jest takie a nie inne.

• Literatura faktu
  • Afryka