Przed zstąpieniem do piekieł

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Briefing for a Descent into Hell

Londyn, lata siedemdziesiąte XX wieku. Do szpitala psychiatrycznego trafia osobliwy włóczęga. Opowiada lekarzom o swojej podróży: dryfowaniu na tratwie po oceanie, zdobywaniu nieznanego lądu, odkrywaniu jego tajemnic, lataniu na grzbiecie ogromnego białego ptaka. Okazuje się, że pacjent to Charles Walker, profesor filologii klasycznej na uniwersytecie w Cambridge. Odwiedzający go bliscy snują domysły na temat powodów jego dziwnego stanu. Co tak naprawdę kryje się za fantastycznymi wizjami Walkera? Czy lekarze przywrócą go do normalności? Czy profesor zdoła ocalić swój świat wewnętrzny?

"Przed zstąpieniem do piekieł" to mistrzowska mieszanka fantastyki i realizmu. Znawca twórczości noblistki dostrzeże zainteresowanie naturą subiektywności, charakterystyczne dla wczesnych powieści Doris Lessing, oraz ciekawe eksperymenty z gatunkiem science fiction. A zwykły czytelnik z pewnością doceni odważny, dobitny głos autorki, mierzącej się z restrykcyjnym społeczeństwem i jego niechętnym podejściem do inności. Pasjonująca, wciąż aktualna powieść.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2008

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

allison | 2015-03-22
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2015

"Przed zstąpieniem do piekieł" to jedna z najbardziej niezwykłych powieści Doris Lessing.
Świat realny przeplata się tu z... No właśnie, z czym? Czy to halucynacje, czy senne majaki nafaszerowanego lekami człowieka, czy jego wybujała wyobraźnia, czy może ucieczka przed rzeczywistością?

Niezwykle bogatym, plastycznym językiem autorka przedstawia przeżycia i doświadczenia bohatera, który od początku intryguje czytelnika. Najpierw nie wiemy, kim on jest, a później, nawet gdy poznajemy jego tożsamość, wciąż wiele faktów staje pod znakiem zapytania. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy do głosu dochodzą inne postacie.

Powieść noblistki to nie tylko pełen tajemnic i niedopowiedzeń portret umęczonego i wrażliwego człowieka. To także (a może nawet przede wszystkim) pytanie o to, czym jest normalność. Czy wystarczy wpisywać się w oczekiwania innych, w konwenanse i etykiety, by być uznanym za normalnego? I czy taka normalność zapewnia człowiekowi szczęście? Czy go ogranicza,...

mag | 2010-10-26

Od momentu, w którym Doris Lessing dostała nagrodę Nobla, jej książki w błyskawicznym tempie opanowały polski rynek księgarski. Niedawno ukazał się przekład „Przed wstąpieniem do piekieł”- powieści, którą pisarka wydała w 1971 roku.

Są lata siedemdziesiąte XX wieku. Londyn. Na nabrzeżu zostaje znaleziony mężczyzna, który trafia do zakładu psychiatrycznego. Bohater, zidentyfikowany jako profesor filologii klasycznej- Charles Watkins, cierpi na amnezję i żyje w zupełnie innej rzeczywistości. Wygłasza monologi o tajemniczej wyspie, Dysku, który porwał jego załogę, locie na grzbiecie ogromnego białego ptaka. Opowiada lekarzom o dziwnych stworzeniach, które spotkał podczas swej podróży. Jego historie są łudząco podobne do przygód bohaterów mitologii-Jazona czy też Odyseusza. Psychiatrzy próbują dotrzeć do pacjenta za pomocą leków i innych metod. Kontaktują się również z rodziną profesora, ale Charles nie poznaje, a może nie chce poznać, swojej żony i dzieci? Być może chce pozostać w...

Julita | 2014-06-30
Przeczytana: 2010 rok

Podchodziłam do niej dwa razy. Po pierwszym razie powędrowała na półkę po przeczytaniu pierwszych kilkudziesięciu stron. To książka, która potrzebowała specjalnych okoliczności żeby stać się jedną z moich ulubionych. Takie okoliczności nadarzyły się na wakacjach nad morzem w pewnym ciepłym i spokojnym miejscu. To powieść absorbująca, nieoczywista, pozwalająca zajrzeć w głąb siebie. Polecam każdemu kto ma czas żeby się jej w pełni poświęcić.

złodziejka | 2011-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę można podzielić na dwie części. Pierwszą będzie na pewno wizja ludzkości, jaką Charles Watkins w swoich ‘majakach’ związanych z chorobą przeżywa. Specyficzna podróż statkiem, walka o przeżycie na tratwie i czas spędzony na wyspie są wypełnione pytaniami, jakie bohater sobie stawia; wszystkie dotyczą sposobu życia współczesnego człowieka. Pozornie chaotyczny język buduje obraz rzeczywistości w jakiej żyjemy i przedstawia sposób życia, podejście do niego. ‘Egzystencjalna wędrówka’ profesora, wizje jakie go nawiedzają i stan, w jakim się znajduje są wskazówkami do odczytania szaleństwa w jakim teraz żyjemy. Zarówno choroba, jak i jej przyczyny, są różnie rozumiane przez lekarzy, jacy zajmują się jego przypadkiem.
Druga część jest pomocą znajomych i rodziny w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego Charles tak zareagował na otaczający go świat i co jest powodem jego choroby. W formie listów, wspomnień bohatera jest nakreślana jego sytuacja przed ‘zstąpieniem do piekieł’,...

Ivyll | 2013-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Ktokolwiek uznałby tę książkę za nudną - sam chyba jest nudny, ponieważ jest to książka o podróży w głąb a tam znaleźć można tylko własne wnętrze. Książka jest nietypowa- zwykle akcja toczy się wokół bohatera, tu z samym bohaterem na początku nie dzieje się wiele, a wszystko, o czym opowiada, jest jego rojeniem, wspomnieniem, marzeniem? Ciężko powiedzieć.. Główna postać trafia do szpitala psychiatrycznego, nie mając kontaktu z rzeczywistością, nie śpiąc, lecz nieustannie opowiadając swą historię. Czasem jest to bełkot, zbitek słów, czasem rozbudowany opis otoczenia czy uczuć. W końcu nie wiadomo, co jest prawdziwe, co już się stało, kim jest ten człowiek, czy naprawdę jest chory.. Język jest zróżnicowany, bogaty, chwilami nowatorski, nie wydał mi się jednak trudny w odbiorze. Książka bardzo mnie wciągnęła i pochłaniałam ją w każdej wolnej chwili. Polecam, każdemu kto się nie boi podróży w głąb..

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

O podróży ... wgłąb siebie. Uwaga, to pozycja dla wymagających czytelników. Lessing nie zawodzi, polecam dla tych, którzy chcą się w całości poświęcić książce :)

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Początkowo trudno się w nią wczuć, ale później jest już lepiej. :)

Przymrozkowa | 2015-04-19
Przeczytana: 01 maja 2015

Książka stawia nas nad przed ważnym, acz zaniedbanym pytaniem. Pięknie poprowadzona historia, użyte bogactwo językowe. Czysta uczta dla umysłu. Zmusza nas do zastanowienia, co niestety coraz rzadziej spotykane. Ta opowieść dotyka czegoś głębokiego i na pewno jeszcze do niej wrócę.

Lidia | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

Książka miejscami nudna, a miejscami wciągająca, dla cierpliwych. Ale warto, bo napisana ładnym językiem i dająca sporo do myślenia.

Sylwia | 2012-06-05

Książka jest bardzo ciężka i trudno się ją czyta. Jeżeli miała coś u mnie wywołać, to przede wszystkim znudzenie. -,-