Majkite

Teodorę Dimową zainspirowała tragedia, jaka rozegrała się przed laty w jednej z bułgarskich szkół. Hipnotyczna, potoczysta powieść "Matki" wdziera się w codzienność młodych ludzi, stanowi przejmujące studium przeciętnej rodziny. Autorka ukazuje duszną atmosferę niezrozumienia, wyobcowania, atrofii uczuć. Opowiada o nastolatkach, które nie radzą sobie z brakiem miłości, samotnością, szukają...

Hipnotyczna, potoczysta powieść "Matki" wdziera się w codzienność młodych ludzi, stanowi przejmujące studium przeciętnej rodziny. Autorka ukazuje duszną atmosferę niezrozumienia, wyobcowania, atrofii uczuć. Opowiada o nastolatkach, które nie radzą sobie z brakiem miłości, samotnością, szukają przyjaźni poza domem. W ich życiu pojawia się młoda nauczycielka, postać na wpół realna, świadomie wyidealizowana. Zapełnia dotkliwą próżnię, staje się oparciem, autorytetem. Kiedy jednak ma jej zabraknąć, świat młodych ludzi wali się w gruzy.

Jedna z najgłośniejszych powieści bułgarskich w 2006 roku zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix dla Literatury Wschodnioeuropejskiej, przyznawaną przez centrum dialogu między Europą Środkową a Europą Wschodnią KulturKontakt, Bank Australia Creditanstalt oraz wydawnictwo Wiener.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Łokieć_Pana_D | 2016-07-23

Świat odbity w oczach dziecka. Uśmiecham się z wyższością dorosłego. Po chwili już się nie śmieję. Rośnie góra straconego dzieciństwa. Złego domu, krzywdy wyrosłej z bierności rodzica. A stracić dzieciństwo to tak, jakby całe życie zgubić przed startem.
I ten ktoś. Nauczycielka. Zbyt idealna jednak. Nauczycielka to bardziej ta, która krzyczy. Nawet jeśli nie krzyczy, to nie rozumie. A ona tak. Odbiera nasze, dziecięce, sygnały. Zadaje pytania. Prawdziwe. Dzieci to czują. A dzieci są szalone. I w cierpieniu, i w uwielbieniu. W tych pozbawionych krytycyzmu duszach granice są płynne. Kochają na śmierć.
Błyskotliwe spojrzenie na problem braku dzieciństwa i skrajnych reakcji najmłodszych. Portret szarej beznadziei, na którym jeden kwiat. Każdy chce zerwać pierwszy. To groźne.

fiNka | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

"Matki" to powieść o ludzkich nieszczęściach, ukazana oczyma dzieci - grupy czternastolatkow chodzących do jednej klasy.
Poznajemy kolejno historie każdego dziecka. Każde z nich ma problemy. Rozbite rodziny, brak pieniędzy, brak miłości i zrozumienia ze strony rodziców.
Powoli te pozornie niezależne od siebie cząstki zazębiają sie, a wszystkie historie spina postać nauczycielki, która pewnego dnia pojawia sie w szkole.
Od każdej opowieści nie sposób sie oderwać, hipnotyzuje, napełnia groza i dąży do nieuniknionego finału.
Warto siegnąć po te mało u nas znana, wybitna moim zdaniem, powieść bułgarskiej pisarki, bo to prawdziwa literacka uczta. A emocje towarzyszące czytaniu tej książki, pozostają jeszcze długo po zakończonej lekturze.

Darek DTSG | 2013-08-03
Przeczytana: 2013 rok

Książka ukazuje bolesną prawdę naszych czasów ... rzecz dotyczy nastolatków w różnych środowiskach kilka krótkich opowiadań połączonych wspólna postacią nauczycielki . Mroczna historia , która wydarzyła się naprawdę w Bułgarii posłużyła autorce jako pomysł .... bardzo mroczny , czasem mistyczny klimat ... Serdecznie POLECAM warto

| 2014-10-31

Ta książka jest dla mnie zaskoczeniem. Zabrana z półki bibliotecznej "na chybił trafił" (w hołdzie idei, że Europa to nie tylko Niemcy i Hiszpania) okazuje się wartościowym studium socjologiczno-psychologicznym, umiejscowionym w ciekawych realiach, z plejadą bardzo trafnych spostrzeżeń i wniosków.
O dziwo, książkę dobrze się czyta, nie męczy i nie "poucza", a jednak pozostawia mnie innym. Opisana historia zapada głęboko i ciąży. Rzecz jest o pustym dzieciństwie, a w zasadzie o "pustych dzieciństwach", o tragicznych następstwach braku ciepła i miłości na tym początkowym etapie życia. Ale także o tym, jak łatwo jest kochać dziecko, jak niewiele potrzeba, by w kształtującej się dopiero młodej osobowości, zmienić niemal wszystko.
Cała fabuła od początku pachnie niewytłumaczalną grozą. Ja przynajmniej, wyczuwam ją od pierwszej strony, chociaż to nie horror przecież. A może właśnie horror? Horror pustych rodzin, żałosnych wielkomiejskich społeczeństw, które nie realizując podstawowej...

Newska | 2016-02-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dobra książka i była dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Spojrzenie na problem braku bliskości, dysfunkcji rodziny jako genezy chorej i zaborczej miłości, która ostatecznie prowadzi do nieszczęścia. Przejmująca i dobra literatura, która wymaga od czytelnika zaangażowania i wrażliwości. Polecam.

soliloquium | 2014-01-26

Teodora Dimova – "Matki"

mam 14 lat mam dom w snach nie mam ładnych ubrań bo nie wiem gdzie takie znaleźć Ona wie Ona mi nie powie gdzie są bluzki sukienki żakiety Ona mi je ofiaruje dzięki niej działam włączam się przed świtem staje przed światem trwam na pograniczu Ona znika a ja płynę; nieostrożnie bo po co nie musi mnie łapać ja ją dogonię dopadnę i sprawię że nie odejdzie

Książka kupiona w jednym ze składów Taniej Książki. ---Jej czas minął---. Jej czas najwyraźniej jeszcze nie minął. ---Teodora Dimova – bułgarska pisarka, nie... znów o przemianach ustrojowych i literatura zaangażowana; nudząca, niewciągająca, nie biorę.--- Tytuł „Matki” zachęcił do kupna, ale powieść musiała odczekać swoje na półce. Jak się okazało – moja strata. Od przeczytania „Wściekłości i wrzasku” Wiliama Faulknera system wartości uległ modyfikacjom. Coraz trudniej o dobrą lekturę dla mnie. Gdy po kilku stronach bułgarskiej narracji zauważyłam, że nie spotykam zbyt często przecinków ani kropek,...

nick_to_nie_Ty | 2012-08-31

zasługuje na dziewiątkę, albo i wyżej. ciężka lektura, niepokojąca, ale cholera - prawdziwa. "matki" nie są gotową interpretacją, to bardziej fikcyjny reportaż, uwrażliwiony do granic możliwości, zaglądający w serca.
i kocham tę książkę, bo wychodzi poza to, czym literatura jest w swej istocie - poza sen. proza Dimowej jest na granicy rzeczywistości i sztuki, to łączenie świata realnego z wewnętrznym światem jednostki. oszałamia.

Mario | 2013-03-14

Bolesna. Boleśnie piękna. Bardzo subiektywna. Dla tych, którzy mają odwagę patrzeć i widzieć, najpierw cudzymi oczami, a potem...

goraraah | 2012-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

Bardzo ciekawi mnie prawdziwa historia, na której oparto fabułę książki Dimowej. Niestety nie mogłem znaleźć żadnych informacji...
Dla mnie - bardzo prawdziwa. Dziedziczność dysfunkcji, równia pochyła.
Książka "siedzi" we mnie.

mumin24 | 2012-08-18

Ukazująca realia w najbardziej brutalny szczery sposób książka. Naprawdę warto.