Ministerstwo bólu

Tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić
Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Świat Literacki
Ministarstvo boli

W "Ministerstwie bólu" Dubravka Ugresić zajmuje się problemami winy, zapomnienia i prawa do pamięci. To powieść o ludziach, którzy w Holandii szukają ocalenia przed koszmarem wojny wywołanej rozpadem Jugosławii, lecz nie potrafią się uwolnić od tragicznego bagażu wspomnień i poczucia wyobcowania.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

| 2014-06-25
Przeczytana: październik 2013

W warstwie fabuły książka jest historią o emigracji nieuchronnej, wymuszonej, dla niektórych destrukcyjnej. Powieść powstała na kanwie osobistych przeżyć pisarki, przetworzonych jednak i uzupełnionych fikcją lieracką. Ukazuje losy emigrantów z byłej Jugosławii próbujących ułożyć sobie życie na obczyźnie i choć po części osłabić pamięć doznanych traum, na czele z tą najtragiczniejszą - wojny na Bałkanach.
W sytuacji, gdy w grupie studentów są przybysze z Serbii, Bośni, Chorwacji - cóż z tego, że niegdysiejsi sąsiedzi, jeżeli przede wszystkim niedawni wrogowie - dla części z nich bolesne wspomnienia i niemożność odnalezienia się w nowej emigracyjnej rzeczywistości stanowią balast nie do przezwyciężenia.
Z wielu sytuacji wyłania się także opowieść o różnicach pomiędzy filozofią życia narodów żyjących we względnej stabilizacji i tych fatalnie doświadczanych przez historię, jak też o sile negatywnych emocji, chociaż wyrażanych przez konkretnego człowieka, to jednak wyrastających z...

jeśli coś chce się zabrać na bezludną wyspę, należałoby się choć trochę wytłumaczyć, dlaczego spośród tych setek, a może i tysięcy książek pojedzie właśnie ta. co w niej jest takiego nadzwyczajnego?
otóż dla mnie wszystko.

dobrze, może moja opinia będzie poważnie skażona bezkrytycznym wręcz uwielbieniem dla Dubravki, którą we własnej osobie najchętniej zaprosiłabym na tę wyspę, żeby pisała, i pisała, i pisała, i pisała…

historia przymusowej emigrantki w Amsterdamie jest w równym stopniu przejmująca, co wysoce prawdopodobna. posiadane wykształcenie i przebyta w ex-ojczyźnie droga zawodowa stawia ją tylko trochę wyżej wśród innych młodych uciekinierów kategorii C, D, a może i dalszych, a którzy mimo wszystko decydują się nie zrywać więzów z bolesną przeszłością i poddają się trudnej wiwisekcji uwalniającej drzemiące w nich demony.

rzecz jest o tym, jak przytłaczające jest poczucie niższości tułaczy w nowych ojczyznach i to, jak na podstawie niespokojnych spojrzeń rzucanych...

Magdalena Szyszka | 2011-08-10
Przeczytana: 2009 rok

"nasze plemię jest przeklęte. Powrót do krajów, z których przybyliśmy, to nasza śmierć, pozostanie w krajach, do których dotarliśmy, to nasza klęska."

„Ministerstwo bólu" to historia opowiadana przez Tanję – chorwacką emigrantkę, która opuściła Zagrzeb z powodu coraz większych trudności związanych z toczącą się wojną na
Bałkanach. Początkowo ona i jej mąż/partner, tego nie wyjaśniono, znaleźli się w Berlinie. Po rozstaniu Tanja już sama przyjęła propozycję poprowadzenia
wykładów z literatury jugosłowiańskiej w Amsterdamie.

Jej studentami byli głównie tacy, jak ona, emigranci z krajów byłej Jugosławii. Ludzie często bardzo zagubieni, tęskniący za swoimi rodzinnymi stronami
i nienawidzący ich za razem. Uciekinierzy przed wojną i ci, którzy po prostu wybrali inne, nieco łatwiejsze życie. Dzieci ofiar i dzieci katów. Wszyscy
oni zostali zgromadzeni razem, na jednym wykładzie, który do tego okazał się bardzo nietypowy. Bohaterka postanowiła zamiast o literaturze, porozmawiać
o...

książek: 1920