Kłamca 2. Bóg marnotrawny

Cykl: Kłamca (tom 2) | Seria: Kuźnia Fantastów
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 037
1 429
Ćwiek, Kłamca

Loki – dawniej bóg kłamstwa, obecnie najemnik na żołdzie aniołów – powraca, by znów na rozkaz Nieba tropić ukryte demony i niedobitki starych, pogańskich bóstw. Uzbrojony w izraelskie pistolety o jakże biblijnej nazwie Jericho oraz własną przebiegłość rusza do walki z siłami Zła.Ono jednak nie tylko nie śpi, ale staje się coraz groźniejsze niczym ranna, rozwścieczona bestia. W dodatku archaniołowie też nie mają czystych intencji i w głowie Kłamcy zaczyna kiełkować myśl, czy stoi po właściwej stronie…

„Bóg marnotrawny” Jakuba Ćwieka to kolejne sześć przygód, które podobnie jak w „Kłamcy” zaczynają się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie – jakby powiedział Alfred Hitchcock.

Jeśli jesteś z tych dobrych, koniecznie sięgnij po „Boga marnotrawnego”!

Jeśli jesteś demonem, lepiej trzymaj się z daleka!

źródło opisu: Fabryka Słów. 2006

wiejskifilozof | 2015-06-17

Nie miałem już dużej siły czekać.Aż, ktoś zwróci do biblioteki tom pierwszy.Zacząłem,od tom numer 2.Jak znajdę w bibliotece pierwszy wtedy przeczytam.
Ale co to ten Kłamca ? To Bóg Loki.Który na zlecenie aniołów,zabija innych Bogów.Będących konkurencją dla katolicyzmu.
To taka moja interpretacja :-) Ćwiek, napisał pewnie tak by sprawić nam radość czytania.
Akcja toczy się w kilku różnych miejscach.Jest Barcelona i Nowy Jork,mamy Słowację.
Poznajemy Świętego Mikołaja.
Ogólnie to książką mi się podobała.Ale dałbym więcej efektów specjalnych.

Roland | 2015-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2015

Loki powraca. Po odstrzeliwaniu samobójców, walkach z zapomnianymi bogami, egzorcyzmach odprawianych na piekielnych demonach i stracie swej ukochanej żony staje się innym człowiekiem (jeśli można tak nazwać bohatera skandynawskich mitów): trochę spokojniejszym, ale jeszcze częściej tryskającym jadem ironii. Możliwość powrotu do tego uniwersum jest wyjątkowym przeżyciem. Spotkanie wszystkich tych bóstw, aniołów i demonów w jednym miejscu... Miłośnik mitologii czuje się tu po prostu jak w domu. Tym bardziej w części drugiej, w której dochodzi jeszcze więcej ciekawych postaci.

Tym razem książka jest podzielona na dwie odrębne części i składa się z sześciu opowiadań. Tak jak i w pierwszym tomie, tutaj również mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań ukazujących poszczególne przygody Lokiego. Z tą zasadniczą różnicą, że do akcji wkraczają tu nowe postaci, czyli przede wszystkim bohaterowie z greckiego panteonu: Eros - bóg miłości oraz Bachus - bóg wina, znany także jako Dionizos....

książek: 2028

7,5
Ubóstwiam Kłamcę, ale ten tom był zdecydowanie słabszy. Przygody mniej dynamiczne, posiekane (tekst pomiędzy "trzema gwiazdkami" był zazwyczaj długości jednej strony). Co nie zmienia faktu, że ubóstwiam Kłamcę (powtarzam się) i nie potrafię dać niższej oceny. Choć wciąż czekam na porządną fabułę ;)

| 2014-09-19
Przeczytana: wrzesień 2014

Ćwiek może nie zaskoczył mnie drugą częścią przygód Lokiego, jednak oznacza to tyle, że jak i pierwsza odsłona, podobała mi się bardzo i niezmiernie.

Przygody naszego ulubionego bohatera nabierają tempa. Teraz już wiemy, po co Lokiemu (jak i aniołom) pióra, bóg marnotrawny znajduje sobie dziewczynę, będącą pod anielską (a raczej archanielską) opieką, a do spółki Loki z.o.o dochodzą dwie niezwykle barwne postacie.

Właśnie. Bachus i Eros, greccy bogowie - odpowiednio wina i miłości. Jeśli istnieje w literaturze fantasy zabawniejszy duet, zrezygnuję z herbaty...na całe dwa dni. Bachus, otyły bóg z darem do pakowania się w kłopoty i Eros, który zawsze i gdzie tylko chce emanuje zabójczym wręcz seksapilem - to musi się źle skończyć! A gdy ci złoci chłopcy zaczynają pracować dla Kłamcy, wszystko nabiera nowych barw.

Autor ujął mnie za serce wątkiem voodoo. Starożytne afrykańskie bóstwo o mocy o wiele większej niż ta Lokiego, dawno nie widziany "znajomy" z dawnych lat. Cudo!...

Lenalee | 2010-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2010

Ode mnie wielki plus dla tej książki za to, że tak szybko się czyta - zaledwie w kilka godzin. Pierwszą część czytałam bardzo dawno temu i muszę przyznać, że ona bardziej mi się podobała od tej. Jednak mimo wszystko 2 tomem jestem równie zachwycona, bardzo mi się podobał. Pojawiły się nowe, cudowne postacie, w szczególności chodzi mi o Erosa i Bachusa. Wraz z Lokim (który, szczerze mówiąc, skradł moje serce w innym znaczeniu, niż można by się spodziewać) tworzą świetny zespół. Loki naprawdę nie jest postacią, do której można wzdychać. Koleś bez grosza subtelności, któremu w głowie tylko rozróba. Ale to sprawia, że od razu można go polubić i czytelnik już po chwili pała do niego wielką sympatią. Uwielbiam go. Ja z miejsca zachęcam wszystkich do przeczytania Kłamcy, naprawdę warto.

Gabrysia | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Nie będę się tu wielce rozpisywać. Od momentu przeczytania pierwszej części Kłamcy , wiedziałam , że stanę się fanką tej serii. I nie myliłam się.
Książkę czyta się w zawrotnym tempie , zaledwie kilka godzin. Ja jednak chciałam się nią rozkoszować, bowiem historia Lokiego jest naprawdę wciągająca. A główny bohater , nie zmienił się i to w dobrym sensie. Kłamcy nie da się nie lubić. Od razu pałałam do niego sympatią i myślę że to się nie zmieni. Nie raz uśmiałam się na jego ciętych ripostach , spostrzeżeniach itp. Loki jest jednym z moich ulubionych bohaterów książkowych.
Spodobał mi się pomysł zamieszczenia nowych , tak samo ciekawych jak Loki , postaci. A mam na myśli Erosa - Boga miłości i Bachusa - Boga wina. Razem z Kłamcą tworzyli świetny zespół.
Tak samo jak bohater , pan Jakub nie zmienił swojego stylu pisania , który jest jak dla mnie fantastyczny i pełen humoru. Autor fenomenalnie zrealizował swoje pomysły a i widać że ma ich jeszcze więcej w zanadrzu.
Nie pozostaje mi...

Kamil | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 04 maja 2014

Pierwszy tom Kłamcy wywarł na mnie duże wrażenie i bardzo pozytywnie zaskoczył. Poszedłem do biblioteki by go oddać, a gdy zauważyłem tom drugi, nie wahałem się ani chwili. Teraz żałuję, że tak późno zdecydowałem się na poznanie przygód boga kłamstw - Lokiego i jego sposobów rozwiązywania boskich problemów. Mam w planach zaopatrzyć się w całą serię i umieścić ją na honorowej półce ;) Jednak wracając do Kłamcy..

Boga nie ma. Odszedł zaraz po zmartwychwstaniu Jezusa. Zstąpił do Piekieł, pogadał z Lucyferem i powierzył aniołom zachowanie porządku świata. Te z wielką gorliwością zabrały się do pracy, likwidując wszystkie, niewygodne bóstwa innych religii. Do swoich zastępów włączają Lokiego - mistrza kłamstw i oszustw, który zaczyna pracować dla dobra boskich planów. Nie jest jednak bezmózgim narzędziem, a kimś kto z każdym następnym zleceniem i jego niekonwencjonalnym wykonaniem zyskuje szacunek skrzydlatych i ich szefów, czyli archanioła...

Canis | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Druga część bardzo nawiązuje do pierwszej, co mi się bardzo spodobało, a zarazem jest na podobnym poziomie. Loki i świat pełen skrzydlatych wciągnął mnie do reszty! :D

Dorian_LC | 2016-03-01
Przeczytana: 29 lutego 2016

KŁAMCA I SPÓŁKA

Kłamca 2. Bóg marnotrawny - wydana w 2006 roku kontynuacja cyklu, zapoczątkowanego rok wcześniej przez Jakuba Ćwieka, opowiadająca o losach nordyckiego boga Lokiego, patrona oszustów i zdrajców.

Druga część Kłamcy (jak na porządny sequel przystało) w odróżnieniu od pierwszej nie opiera się wyłącznie na postaci Lokiego (pojawiającego się w luźno powiązanych ze sobą opowiadaniach), tylko jest powiązana z nią (odradzam czytanie wybiórcze) fabularnie. Bóg marnotrawny nie odcina kuponów od jedynki, bo główny bohater ewoluuje, a z nim cykl. Kłamca przestaje być samotnym cynglem na usługach aniołów, zjednuje sobie nowych sojuszników, a w życiu prywatnym nieco stabilizuje.

W drugiej części nie zabrakło rozbrajających dialogów i charakterystycznych postaci (pod tym względem kreatywność Jakuba Ćwieka wydaje się nie mieć granic), niestety autor powiela błędy z pierwszej powieści zaniedbując klimat. Stany Zjednoczone, Włochy, czy Słowacja... czytelnik poznaje te...

Mefisto | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Nie będę się tu za bardzo rozpisywać bo po prostu nie wiem co napisać.Typowo mnie,że tak się wyrażę zatkało.Książka niesamowita i w tej kwestii nie ma sporu.Bardzo spodobała mi się zarówno pierwsza jak i druga część "Kłamcy" więc czekam na możliwość przeczytania kolejnych.Polecam wszystkim miłośnikom dobrych książek i rockowych brzmień :).