Kłamca 2. Bóg marnotrawny

Okładka książki Kłamca 2. Bóg marnotrawny Jakub Ćwiek
Okładka książki Kłamca 2. Bóg marnotrawny
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Kłamca (tom 2) Seria: Kuźnia Fantastów fantasy, science fiction
Kłamca (tom 2)
Kuźnia Fantastów
Fabryka Słów
2006-10-01
2006-10-01
Ćwiek Kłamca

Barcelona,Arktyka,Nowy Jork,Góry Skaliste w Kolorado - marnotrawny Bóg wikingów,pan kłamstwa Loki wyrusz na sześć kolejnych wyprawce,a wyzwaniem dla jego sprytu stają się kolejne mityczne stwory zrodzone z ludzkiej wody , wyobraźni i strachu.
Kłamcą jak zawsze gra nie fair,ale na jaw wychodzi ,że nie tylko on jeden . Intencje Archaniołów ,dla których pracuje ,również nie są i nigdy nie były czyste.
Nadszedł czas ,by Loki wybrał stronę,po której chce stanąć ...

Pierwsza część była świetna ,druga jeszcze lepsza! Czytając te książki sunie się po stronicach jak nartami po stoku. Możesz nie być fanem/ką fantastyki to ci nie przeszkodzi by dobrze się zabawić przy tej lekturze. Kłamca mną zawładnął🔥

Fani gier komputerowych mają swojego "God of War", a my naszego "God of Lies". Kto wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku? Nie mnie oceniać. W jednym narożniku prawdziwy berserker i awatar gniewu, w drugim mistrz manipulacji i uosobienie sprytu. Jedno jest jednak pewne: obaj bohaterowie są prawdziwymi postrachami bogów wszelkich religii.
Druga część serii o Lokim jest zdecydowanie udanym tworem pisarskim. Ćwiek jeszcze umiejętniej rozwinął historię nordyckiego boga, która wcześniej przypominała trochę serial o Lucyferze. Tym razem zahacza o wspomnianego we wstępie Kratosa, ale o ile w serii o spartańskim mścicielu znajdziemy więcej brutalności i powagi, tu Loki serwuje nam znacznie lżejsze i zdecydowanie zabawniejsze danie. Kogo spotyka na swej drodze i w jaki sposób poradzi sobie z przeciwnikami, nie ma sensu zdradzać, żeby nie psuć zabawy.
Kawał porządnej literackiej rozrywki na wakacje!

Druga część serii o Lokim jest...

Dobra, luźna książka.

Dobra, luźna książka.

Drugie spotkanie z Lokim pracującym na zlecenie aniołów jest jeszcze bardziej udane niż część pierwsza. Hisotorie są jeszcze ciekawsze, postaci jeszcze barwniejsze, a relacje między nimi mocniej pogłębione. Co więcej, autor wprowadza w niej więcej postaci "długoterminowych", których wpływ na hisotrię trwa dłużej niż jedno opowiadanie.

Książka składa się tym razem z 6 historii, z czego każda w ciekawy i interesujący sposób rozwija świat stworzony przez autora. Dzięki mniejszej liczbie opowiadań, każde z nich otrzymuje wystarczająco czasu i stron, by rozwinąć swój wątek na tyle, aby zakończenia były satysfakcjonujące a czytelnik faktycznie przejmował się opisywanymi wydarzeniami. Z mojej strony na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie o koronie stowrzenia, zawierające jedną z moich ulubionych scen w historii fantastyki z Archaniołem Michałem w roli głównej.

W przypadku "Boga marnotrawnego" Ćwiek sięgnął po to, co działało w poprzedniej części i wszystko to spotęgował. Za równo humor, jak i kreacje postaci, a także historie są jeszcze lepiej przedstawione niż w poprzedniej części. To wszystko przedstawione jest przy pomocy lekkiego pióra autora, które sprawia, że przez książkę nie tyle szybko się przechodzi, co praktycznie biegnie sprintem.

Ćwiek jak zwykle tworzy naprawdę interesującą mieszankę popkulturowych nawiązań z mitologicznymi motywami, które razem stanowią niezobowiązującą, lecz szalenie satysfakcjonującą przygodę.

Książka składa się tym razem z 6...

Po pierwszej części byłam sceptyczna czy czytać kolejne, ale cieszę się, że to zrobiłam. W pierwszym tomie miałam wrażenie, że autor ma pomysł na historię, ale trochę brakuje mu warsztatu by była to płynna opowieść. Pod tym względem ta książka jest dużo lepsza - wciąga od początku, historie się ciekawie przeplatają i chce się wiedzieć co będzie dalej.

Stało się, niedługo po przeczytaniu cyngla niebios sięgnęłam po drugi tom. Czy było warto? Myślę że tak. Autor nie psuje historii ani nie obniża poziomu, choć mogę przyznać że brakowało mi tu tego czegoś co znajdowało się w pierwszym tomie. Mimo tego uważam że sama spójność historii poprawia tu wiele, coś się dzieje i pojawiają się konsekwencje tych wydarzeń, warto również wspomnieć że w drugim tomie pojawia się wiele nowych, ciekawych postaci. Myślę że moja przygoda z kłamcą nie będzie się kończyć, mam nadzieje że kolejne tomy będą jeszcze lepsze.

Tom 2 "Kłamcy" jest trochę bardziej spójny niż 1, ale nadal jest średnio. Myślałam, że ta seria mnie pochłonie, a niestety słabo mi się ją czyta. Kolejne tomy trochę poczekają zanim się za nie zabiorę...

Po sukcesie pierwszej książki, widać że autorowi podpasowało uniwersum które tworzy. Czuć zabawę fabułą i postaciami, podobnie jak tom 1 - przyjemne i łatwe

Wracamy do świata Lokiego i jego przygód. Bo chyba zlecenia można nazwać przygodami? Zbiór opowiadań, w których trudno znaleźć powiązania, ale ukryty jest ciekawie poprowadzony wątek przyczynowo skutkowy. Czy koniec wskazuje na zupełnie nowy początek przygody, której zleceniem nazwać nie sposób? Zobaczymy, gdy z przyjemnością sięgnę po kolejne części.

Książka bardzo fajnie trzyma poziom pierwszej części i dzięki temu, że lepiej znamy bohaterów, szybciej da się z nimi zżyć i zrozumieć jakieś ich konkretne działania. Akcja szybko idzie do przodu, czyta się nadal przyjemnie. Złapałam się na tym, że o wiele częściej się uśmiechałam czy zaśmiałam przy czymś i nie przewracałam oczami ze specyficznych żartów. Także na plus!