Kłamca 2. Bóg marnotrawny

1 188
1 637
978-83-7574-175-9
Casthaluth

W świecie aniołów dla dawnych bogów nie ma miejsca

Loki , ex-bóg kłamstwa, obecnie najemnik na anielskim żołdzie grzęźnie w kłopotach. Większość ocalałych z pogromów bóstw i demonów wie już o jego istnieniu. Zna metody walki „niebiańskiego cyngla”. Niektórzy wciąż mają z nim niewyrównane rachunki. W dodatku archaniołowie też nie mają czystych intencji.

Czyżby karta odwróciła się od Kłamcy?

Toffifee | 2019-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2019

Cudo. Ciągły uśmiech od ucha do ucha. Niezwykle barwne postaci, różnorodność wątków. Autor niezwykle buduje świat, w którym żyją między sobą postacie legendarne, pochodzące z różnych znanych nam mitologii czy religii. Mamy wrażenie, jakby opisane historie na prawdę mogły się wydarzyć.

Nastka | 2019-07-07

Książka wciąż składa się z opowiadań, tym razem sześciu, ale są one dłuższe i jednocześnie w pewien sposób powiązane między sobą, a niektóre postacie pojawiają się także w kolejnych rozdziałach. Nie są to całkiem oddzielne historie jak w tomie pierwszym.
Tym razem Loki zabiera nas w mniej podróży. Oczywiście znajdziemy się w Stanach, Hiszpanii i kilku innych, jednak jest tu zdecydowanie mniej wyjazdów.
Zachodzą też pewne zmiany. Po pierwsze dowiadujemy się jaką moc mają pióra i dlaczego Loki je zbiera. Co ciekawsze główny bohater zysk wsparcie. I to nie byle kogo bo dwóch ściganych przez niego rozrywkowych bóstw. I nie jest to jednorazowa akcja. Ale żeby dowiedzieć się kto to i w Klich okolicznościach sami musicie sięgnąć po tę książkę.
Ważnym etapem zmiany jest także stały związek, w którym znajduje się Loki. Pierwszy od czasów jego żony. Ale i on daje mu pole do popsucia krwi Michałowi, ponieważ wybranką Kłamcy jest jego podopieczna! Przez co relacje dwóch panów stają się...

zelazna88 | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

Drugi tom Kłamcy o wiele bardziej spełnił moje oczekiwania niż pierwsza część przygód Lokiego. Mimo, że nadal są to opowiadania, to ich długość została zdecydowanie zwiększona, przez co czytelnik ma możliwość lepiej się w niej odnaleźć. Nie ma się tego poczucia, że ledwo się zaczęła, już się skończyła co doskwierało mi w pierwszym tomie.
Poza tym teraz opowiadania łączą się ze sobą i postacie z poprzednich rozdziałów przewijają się w dalszych historiach.

„Świat nigdy nie patrzy, gdy dzieją się rzeczy wielkie.”

Znajdziemy tutaj 6 opowiadań. Mnie najbardziej podobały się te, w których pojawili się greccy bogowie, którzy na skutek rozwoju wydarzeń, albo ze względu na ratowanie swoich tyłków, dołączyli do Lokiego i sług bożych. Ciekawą postacią był również Herakles. Widać tutaj, że przy tworzeniu tego bohatera, autor zainspirował się sławnym aktorem austriackiego pochodzenia, który zrobił w Hollywood sporą karierę. Podobieństw jest aż nadto.
Sam Loki przechodzi lekką przemianę. W...

Tojaczytam | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

Tom drugi przygód Lokiego. Trzyma poziom, nadal wciąga w akcję, zaskakuje ironicznym humorem. Potwierdza, że @cwiekjakub to pisarz dla mnie.

Eliza89 | 2019-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2019

Kolejna ciekawa część opowiadająca o Lokim. Bóg-Kłamca ma pełne ręce roboty. Wciąż pracuje dla aniołów namierzając i likwidując demony oraz starając się by wiara chrześcijańska trwała, a nawet się umacniała. Nie działa już w pojedynkę- ma do pomocy dwóch bogów: Erosa i Bachusa.
W tej części więcej się naśmiałam. Loki, by ratować wiarę chrześcijańską, weźmie udział w spektaklu bardzo kontrowersyjnego reżysera i zagra samego Jezusa. Czyż to nie mały paradoks?😉Ponadto dowiadujemy się jaką wartość mają pióra, które są ceną za usługi nordyckiego boga oraz do czego mu są one potrzebne. Loki jest również w stałym związku... co jest dość dużą „anomalią” w jego przypadku😉
Może już tak często nie podróżujemy z nim po całym świecie, jak w pierwszej części, ale odwiedzimy takie miejsca jak np. Hiszpanię, Grecję, a nawet Arktykę.

Odpowiada mi styl pisania Pana Jakuba. Jest ciekawie, śmiesznie i zaskakująco. I te superaśne wstawki o różnych mitologiach, które przytacza autor. Poza tym dużym...

NaWidelcu | 2019-06-21

Wznowienia serii, którą lubiło się w wieku nastoletnim, może odnieść różne skutki. Bo z jednej strony ciągnie, by jeszcze raz zanurzyć się w ukochanym świecie, a z drugiej... może okazać się rozczarowaniem. Bo zarówno lata, jak i przeczytane w międzyczasie książki nie pozostają w nas bez śladu. Pamiętałam, że to właśnie od drugiego tomu zachwyciłam się serią „Kłamca”. Czy tak stało się również teraz?

Zapoznanie z tytułowym kłamcą, czyli nordyckim bogiem Lokim mamy już za sobą. Współczesność i rosnące w siłę zastępu aniołów dostarczyły mu sporo wrażeń w tomie pierwszym. Nasz bohater nie jest przez to ani odrobinę pokorniejszy, za to staje się coraz bardziej niezastąpiony. Niestandardowa akcja? Niemoralna zagrywka? Działania wbrew zasadom? Loki jest do dyspozycji. Zawsze można na nim polegać, ale... niekoniecznie ufać. W co tak naprawdę gra bóg kłamstwa?

"[...] nie zawsze trzeba wygrywać, żeby zostać zwycięzcą. Czasem wystarczy, że inni przegrają".

„Bóg marnotrawny”...

Beata | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Kolejny świetny tom z opowiadaniami o Lokim i innych bóstwach z różnych panteonów. Szczególnie polubiłam Bachusa. Niezmiennie darzę sympatią Lokiego, jego spryt i przebiegłość. Jest zabawny i nieokiełznany.

Wielokropek | 2019-04-30
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Jakub Ćwiek przyzwyczaił mnie już do tego, że historie przez niego stworzone to momentami jazda bez trzymanki i dobre kino akcji z elementami fantasy i dobrego humoru, które zostały przelane na papier. Drugi tom Kłamcy opowiadający specyficzną wersję historii Lokiego to potwierdza.

Link do pełnej recenzji: https://wielokropekblog.wordpress.com/2019/04/14/klamca-2-bog-marnotrawny/

Link do bloga: https://wielokropekblog.wordpress.com/
Link do instagrama: https://www.instagram.com/wielo_kropek/
Link do facebooka: https://www.facebook.com/wkropek/

NieZnamSięToSięWypow | 2019-04-04
Przeczytana: 18 lutego 2019

W drugim tomie fabuła zawiązuje się znacznie szybciej, a nowinki, w tym bohaterowie, dobrze dopełniają oś główną. Relacje, które w otwarciu cyklu wydawały się jedynie przymusową znajomością, w drugim zaczynają przypominać przyjacielsko-wrogą brać. Tak więc Loki pozostaje wobec aniołów ironiczny i złośliwy, ale coraz bardziej traktuje ich jako bliższych przyjaciół. Jest to o tyle istotne, ponieważ wzorem tomu pierwszego całość jest podzielona na mniejsze epizody z pozoru słabo ze sobą powiązane. W ten sposób dostrzegamy coraz więcej zawiłości pomiędzy aniołami i pozostałymi postaciami drugoplanowymi. A to nie koniec. Loki pod wpływem osadzonych w tym tomie wydarzeń zmienia się i wyraźnie jest to zaakcentowane.

Pisarz wprowadził też o wiele więcej odważniejszych, bardziej brutalnych wątków. Zwłaszcza w drugim przypadku widać to na relacji Lokiego z archaniołem Michałem, która staje się mocno napięta. Wzajemne stosunki panów nieco się ochładzają, dodając do historii kolejne...

mrowka177 | 2019-03-20
Przeczytana: luty 2019