Czyhający w progu

The Lurker at the Threshold
83-7298-602-9
horror
Serafin

Ambrose Dewart przybywa do odziedziczonej posiadłości i zabiera się za przywracanie świetności zrujnowanej rezydencji. W trakcie remontu natyka się na dokument podpisany przez jego dziadka, zawierający groźny nakaz do przyszłych pokoleń: "Nie zapraszaj tego, który czai się w progu!" Śledztwo wiedzie Dewarta do sekretów z przeszłości rodziny i w końcu doprowadza go na próg odkryć niezwykłych starożytnych istot, które potrafią pokonać granice przestrzeni i czasu, i tylko czekają, by ktoś wezwał je do naszego świata. Mistrz Makabry, jak często nazywano Lovecrafta, spadkobierca tradycji Edgara Allana Poego, pozostawił po sobie wiele notatek i niedokończonych utworów, a August Derleth podjął się trudnego dzieła połączenia tych fragmentów w całość, tworząc ze znanych wątków nowe i mrożące krew w żyłach historie.

PABLOPAN | 2012-03-12

Niespecjalnie przypadła mi do gustu. Spodziewałem się, że podniesie mi włoski na karku, a powodowała tylko znużenie i myśl: kiedy koniec?

Karodziejka | 2010-09-20

Stary dwór, objęty aurą tajemniczości z jeszcze bardziej niesamowitymi ruinami w lesie i witrażowym oknem, za którym nie widać świata... naszego świata.

Zapiski w pamiętniku, poszukiwania po starych rocznikach gazet, tajemniczy Necronomicon, o którym słyszał chyba każdy miłośnik literatury grozy i fantasy niekoniecznie zdając sobie sprawę, skąd pochodzi i do tego mieszkańcy z sąsiadującej z dworem miejscowości oraz wiktoriańskie czasy, w których rozgrywa się akcj wspólnie składają się na naprawdę fenomenalny klimat książki.

kluga | 2012-12-31
Przeczytana: 2005 rok

To było moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem, i jak na razie jedyne. Jako wielka fanka Lumleya i jego nawiązań do mitologii Cthulhu spodziewałam się szybkiej, porywającej lektury, całkowicie pochłaniającej w ciemność podziemi. Jednak to co dostałam w tych zaledwie 175 stronach brutalnie sprowadziło mnie na ziemię. Sam pomysł bardzo fajny ale język jakim to wszystko zostało napisane niejednokrotnie mnie uśpił. Tą króciutką książeczkę męczyłam kilka miesięcy i wielokrotnie miałam ochotę ją porzucić (czego nie zrobiłam jeszcze z żadną książką). Dla wszystkich którzy chcą zacząć przygodę z Lovecraftem: Błagam, tylko nie od tej, zachęcająco wyglądającej krótkiej pozycji. Jedyny plus mych męczarni to to iż nigdy nie zapomnę tej książki.

Klucznik | 2015-12-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Niezwykłe. Fantasmagoryczne. Te przymiotniki odnoszą się do praktycznie całej twórczości Lovecrafta i Derletha. Polecam!

| 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz na nazwisko Lovecrafta natknęłam się przy okazji poznawania zespołu Nox Arcana - konkretnie zaś albumu Necronomicon. Z przykrością muszę stwierdzić, że zarówno twórczość tego autora, jak i muzyka nią inspirowana okrutnie mnie rozczarowały.

Na moją ocenę szeroko pojętej literatury grozy z pewnością wpływa fakt, że groza jest jedynym uczuciem, jakiego nie potrafi wzbudzić we mnie książka. Czytając, doznaję obfitej gamy emocji, ale nie jestem w stanie zmusić się do odczuwania strachu.

Pomijając fakt, że nie żywię lęku na samą myśl o demonicznym Yog - Sothocie: niektóre momenty "Czyhającego w Progu" niesamowicie mnie znudziły. Do przeczytania ostatniego rozdziału musiałam się wręcz przymuszać, motywując się tym, że już tak niewiele zostało. Lovecraft, podobnie jak Stoker w "Draculi", umiejętnie krąży wokół głównego, najbardziej interesującego wątku i opisuje wszystko wokół. Nieustannie prawi o jakichś księgach i lekturach, podczas gdy ja pragnęłabym ujrzeć demony Ctulhu...

Anna | 2013-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z Howardem Lovecrafem. Jakże nieowocne. W "Czyhającym w progu" odnalazłam świetne podłoże do dobrej powieści grozy, aczkolwiek zbyt mała objętościowo całość sprawia wrażenie nie do końca dopracowanej. Nie ma poczucia strachu u czytelnika - nie ma horroru.

April | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Dreszczowce, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Bardzo lubię tego typu literaturę, nieśpieszną, z dreszczem, z ciekawym tematem. Dla tych co się spodziewają krwi, wartkiej akcji i drugiego Kinga wystarczy chyba komentarz: nie ten autor, nie ta epoka, nie ta stylistyka.
Jedyny minus za bardzo szybkie zakończenie, które spokojnie można by było wydłużyć i lepiej opisać. Nie przypadło mi ono z tego powodu do gustu, psując znacznie odbiór powieści.

niemampomysłunanick | 2016-04-02

Czyhający w progu sprawił, że dałem się wciągnąć w klimat panujący w Dunwich. Dodam również, że była to moja pierwsza przygoda z Lovecraftem.

Bardzo dobra powieść, którą oczywiście polecam.

Nie jestem zwolennikiem fantastyki, ale pomysł odmiennych od zawartych w innych książkach tego gatunku wyjątkowo mnie zainteresował. Powiewa okultyzmem i antykiem.

Konrad | 2016-07-12

Widać cudzą rękę. Brakuje tutaj całościowej pieczy Mistrza.