Czyhający w progu

The Lurker at the Threshold
83-7298-602-9
horror
Serafin

Ambrose Dewart przybywa do odziedziczonej posiadłości i zabiera się za przywracanie świetności zrujnowanej rezydencji. W trakcie remontu natyka się na dokument podpisany przez jego dziadka, zawierający groźny nakaz do przyszłych pokoleń: "Nie zapraszaj tego, który czai się w progu!" Śledztwo wiedzie Dewarta do sekretów z przeszłości rodziny i w końcu doprowadza go na próg odkryć niezwykłych starożytnych istot, które potrafią pokonać granice przestrzeni i czasu, i tylko czekają, by ktoś wezwał je do naszego świata. Mistrz Makabry, jak często nazywano Lovecrafta, spadkobierca tradycji Edgara Allana Poego, pozostawił po sobie wiele notatek i niedokończonych utworów, a August Derleth podjął się trudnego dzieła połączenia tych fragmentów w całość, tworząc ze znanych wątków nowe i mrożące krew w żyłach historie.

PABLOPAN | 2012-03-12

Niespecjalnie przypadła mi do gustu. Spodziewałem się, że podniesie mi włoski na karku, a powodowała tylko znużenie i myśl: kiedy koniec?

Karodziejka | 2010-09-20

Stary dwór, objęty aurą tajemniczości z jeszcze bardziej niesamowitymi ruinami w lesie i witrażowym oknem, za którym nie widać świata... naszego świata.

Zapiski w pamiętniku, poszukiwania po starych rocznikach gazet, tajemniczy Necronomicon, o którym słyszał chyba każdy miłośnik literatury grozy i fantasy niekoniecznie zdając sobie sprawę, skąd pochodzi i do tego mieszkańcy z sąsiadującej z dworem miejscowości oraz wiktoriańskie czasy, w których rozgrywa się akcj wspólnie składają się na naprawdę fenomenalny klimat książki.

kluga | 2012-12-31
Przeczytana: 2005 rok

To było moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem, i jak na razie jedyne. Jako wielka fanka Lumleya i jego nawiązań do mitologii Cthulhu spodziewałam się szybkiej, porywającej lektury, całkowicie pochłaniającej w ciemność podziemi. Jednak to co dostałam w tych zaledwie 175 stronach brutalnie sprowadziło mnie na ziemię. Sam pomysł bardzo fajny ale język jakim to wszystko zostało napisane niejednokrotnie mnie uśpił. Tą króciutką książeczkę męczyłam kilka miesięcy i wielokrotnie miałam ochotę ją porzucić (czego nie zrobiłam jeszcze z żadną książką). Dla wszystkich którzy chcą zacząć przygodę z Lovecraftem: Błagam, tylko nie od tej, zachęcająco wyglądającej krótkiej pozycji. Jedyny plus mych męczarni to to iż nigdy nie zapomnę tej książki.

maćko | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Jeżeli chodzi o Lovecrafta to mogę przeczytać jego całą twórczość dostępną po Polsku i wszystko mi się podoba....nieważne czy to projekt Lovecrafta dokończony przez kogoś innego, utwór pisany przez niego na zamówienie czy też może dzieło samego Lovecrafta.Podejrzewam ze nawet lista zakupów napisana przez Howarda byłaby świetna! ;D

Klucznik | 2015-12-05
Przeczytana: 2010 rok

Niezwykłe. Fantasmagoryczne. Te przymiotniki odnoszą się do praktycznie całej twórczości Lovecrafta i Derletha. Polecam!

| 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz na nazwisko Lovecrafta natknęłam się przy okazji poznawania zespołu Nox Arcana - konkretnie zaś albumu Necronomicon. Z przykrością muszę stwierdzić, że zarówno twórczość tego autora, jak i muzyka nią inspirowana okrutnie mnie rozczarowały.

Na moją ocenę szeroko pojętej literatury grozy z pewnością wpływa fakt, że groza jest jedynym uczuciem, jakiego nie potrafi wzbudzić we mnie książka. Czytając, doznaję obfitej gamy emocji, ale nie jestem w stanie zmusić się do odczuwania strachu.

Pomijając fakt, że nie żywię lęku na samą myśl o demonicznym Yog - Sothocie: niektóre momenty "Czyhającego w Progu" niesamowicie mnie znudziły. Do przeczytania ostatniego rozdziału musiałam się wręcz przymuszać, motywując się tym, że już tak niewiele zostało. Lovecraft, podobnie jak Stoker w "Draculi", umiejętnie krąży wokół głównego, najbardziej interesującego wątku i opisuje wszystko wokół. Nieustannie prawi o jakichś księgach i lekturach, podczas gdy ja pragnęłabym ujrzeć demony Ctulhu...

Anna | 2013-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z Howardem Lovecrafem. Jakże nieowocne. W "Czyhającym w progu" odnalazłam świetne podłoże do dobrej powieści grozy, aczkolwiek zbyt mała objętościowo całość sprawia wrażenie nie do końca dopracowanej. Nie ma poczucia strachu u czytelnika - nie ma horroru.

Ewcia151 | 2016-12-03

To moje 1 spotkanie z Lovecraftem. Książeczkę przeczytałam tego samego dnia kiedy wypożyczyłam ją z biblioteki. Fabuła ciekawa,barwne opisy, uważam, że końcówka nie została dopracowana, powinna zostać moim zdaniem wydłużona.

April | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Dreszczowce, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Bardzo lubię tego typu literaturę, nieśpieszną, z dreszczem, z ciekawym tematem. Dla tych co się spodziewają krwi, wartkiej akcji i drugiego Kinga wystarczy chyba komentarz: nie ten autor, nie ta epoka, nie ta stylistyka.
Jedyny minus za bardzo szybkie zakończenie, które spokojnie można by było wydłużyć i lepiej opisać. Nie przypadło mi ono z tego powodu do gustu, psując znacznie odbiór powieści.

niemampomysłunanick | 2016-04-02

Czyhający w progu sprawił, że dałem się wciągnąć w klimat panujący w Dunwich. Dodam również, że była to moja pierwsza przygoda z Lovecraftem.

Bardzo dobra powieść, którą oczywiście polecam.