Czyhający w progu

Zysk i S-ka
2004-05-06
2004-05-06
Robert P. Lipski

Bardzo sprawne mity Cthulhu, ale jednak przynudza. Z trudem ją ongiś przeczytałem. To co powinno być opowiadaniem rozciągnięto w nowelę.

Szczerze? Nie porwał mnie Lovecraft. Ani czyhając w progu, ani snując opowieści (kilka lat temu czytałam jego opowiadania i odczucia miałam podobne). Utwory niektórych pisarzy, nawet tych XIX-wiecznych, są nieustannie aktualne... a Lovecraft chyba się przeterminował. Styl niby dobry, fabuła dość ciekawa... ale jakieś to takie nijakie było. A końcówka, dopisana przez innego autora, położyła wszystko. Daję 6, bo to ponoć klasyka ;)

Końcówka udowadnia, że co Lovecraft to Lovecraft. A nie jakieś podrabiance.

Końcówka udowadnia, że co Lovecraft to Lovecraft. A nie jakieś podrabiance.

To moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem i być może nie ostatnie. Czuć tutaj mocny klimat i inspirację prozą Poego. bardzo na plus!

To moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem. Niesamowicie spodobało mi się atmosfera tajemnicy i grozy, czegoś poważniejszego niż "zwykłe" wampiry lub demony. Muszę przyznać, takie podejście do strasznie, tworzenie swojego rodzaju całej mitologii robi wrażenie! Problem pojawia się pod koniec książki, kiedy akcja zaczyna się wlec jak flaki z olejem. Wpływ na to ma prawdopodobnie obecność drugiego autora, który kończył ten utwór. Faktycznie, różnica w stylu narracji jest ogromna. Przez to samo zakończenie jest do bólu banalne i błyskawiczne, pozostawia ogromny niesmak oraz niedosyt. Niestety, z tego właśnie powodu moja ocena z mocnych 9 zmieniła się w stabilne 6 gwiazdek.

Jeżeli chodzi o Lovecrafta to mogę przeczytać jego całą twórczość dostępną po Polsku i wszystko mi się podoba....nieważne czy to projekt Lovecrafta dokończony przez kogoś innego, utwór pisany przez niego na zamówienie czy też może dzieło samego Lovecrafta.Podejrzewam ze nawet lista zakupów napisana przez Howarda byłaby świetna! ;D

To moje 1 spotkanie z Lovecraftem. Książeczkę przeczytałam tego samego dnia kiedy wypożyczyłam ją z biblioteki. Fabuła ciekawa,barwne opisy, uważam, że końcówka nie została dopracowana, powinna zostać moim zdaniem wydłużona.

Widać cudzą rękę. Brakuje tutaj całościowej pieczy Mistrza.

Widać cudzą rękę. Brakuje tutaj całościowej pieczy Mistrza.

Czyhający w progu sprawił, że dałem się wciągnąć w klimat panujący w Dunwich. Dodam również, że była to moja pierwsza przygoda z Lovecraftem.

Bardzo dobra powieść, którą oczywiście polecam.

Bardzo dobra powieść, którą oczywiście polecam.

Niezwykłe. Fantasmagoryczne. Te przymiotniki odnoszą się do praktycznie całej twórczości Lovecrafta i Derletha. Polecam!

• Horror
  • Literatura amerykańska
  • 2011
  • 2015

Dodaj cytat z książki Czyhający w progu