fantasy, Lovecraft, groza, horror

Antologia opowiadań inspirowanych twórczością H. P. Lovecrafa. Zbiór wybornych tekstów napisanych przez mistrzów światowej grozy.

źródło opisu: Wydawnictwo Dobre Historie, 2012

źródło okładki: http://dobrehistorie.pl/

Marlow82 | 2016-03-05

Ocena gł. dotyczy całego zbiorku, nie jest ona średnią, poszczególnych ocen. dotyczy ona gł. idei i pomysłu, a co za tym idzie musi być dość surowa, bo opowiadania prezentują różny poziom.
1.Alan Moore "Dziedziniec" 8 gwz.
Napisane w typowy dla tego twórcy sposób. Gra konwencją, aluzje do subkultury rocka, też dlań typowe, zarazem lekkie, przemyślane i poetyckie. Pisane przez wtajemniczonego, dla wtajemniczonych. Nazwy zespołów charakterystyczne ( Cats of Ulthar, The yellow signht), akcja dziejąca się w Reed Hook i wszystko jasne.
2.F Paul Newman "Pustkowia" 8 gwz.
Ciekawe i oryginalne opowiadanie o poszukiwaniu istoty rzeczywistości. Oczywiście w mrocznym, niepokojącym stylu. Właściwie to o poszukiwaniu czegoś na wzór czakramów, w pewnych miejscach na ziemi umożliwiających poznanie prawdy o bycie i umożliwiających przedostanie się na drugą stronę. Mi osobiście opisana inna rzeczywistość strasznie przypominała (nie)sławny płaskowyż Leng. Co ważne te punkty styku znajdują...

Larysa | 2012-10-27
Przeczytana: 27 października 2012

Nigdy nie przepadałam za antologiami - mało rozwinięte, krótkie formy literackie były u mnie daleko zepchnięte na boczne tory książek do przeczytania. Jednak kiedy dostałam propozycję zrecenzowania "Cieni spoza czasu" nie zawahałam się ani przez chwilę i do razu się zgodziłam. I chwała Bogu. Antologie w hołdzie H.P. Lovecraftowi to mistrzostwo jakich mało wśród opowiadań i każdy powinien się z nimi bliżej zapoznać.

Cała książka dzieli się na 11 pięknie skrojonych opowiadań, autorstwa najróżniejszych pisarzy znanych nam z aktualnych wydań. Wśród twórców antologii znalazły się takie sławy jak: Graham Masterton z utwórem "Will" , Edward Lee i "Pierwiastek zła" czy chociażby Alan Moore z "Dziedzińcem". Warto też wspomnieć, że do powstania powieści dołożył się również nasz rodak, Tomasz Drabarek gdzie jego "Iran Political Fiction" radzi sobie niezwykle dobrze. Różnorodność, klimatyczność, strach jak i tajemnice to główne wątki jakie panują w całych "Cieniach spoza czasu". Historie...

Amarisa | 2013-06-18
Przeczytana: 08 czerwca 2013

"Cienie spoza czasu" to zbiór 11 opowiadań napisanych przez pisarzy z całego świata w hołdzie H.P. Lovecraftowi. Osobiście nie przepadam za antologiami. Czemu więc zdecydowałam się sięgnąć po tę pozycję? Wśród opowiadań znajdują się dwa, które zostały napisane przez moich ulubionych pisarzy grozy. Mowa tu o Grahamie Mastertonie oraz Edwardzie Lee.

H.P. Lovecraft jest znany całemu światu jako autor fantasy oraz opowieści grozy. Jego dzieła składają się na tzw mitologię Cthulhu. Kim (bądź czym) jest Cthulhu? Jest to istota służąca za "symbol ogromnego nie poznanego kosmosu, w którym cała ludzka historia oraz aspiracje to nic, pustka i marność" (s.8). Mitologia zaś stanowi panteon najprzeróżniejszych bóstw pochodzących z innych światów. Dzieła Lovecrafta znane są z tego, iż przedstawiają wyraziste, barwne postaci; styl autora jest wydajny i sprawny, a on sam umiejętnie kreuje fabułę. Poza tym zawsze znajdziemy w nich wyraźnie zarysowane przesłanie dotyczące ludzkiego życia, a także...

Ifryt | 2015-12-04

Większość z opowiadań jest przeciętna, mało interesująca, zrobiona jakby tylko po to, aby odhaczyć punkt "Hołd Lovecraftowi".
Najlepszym opowiadaniem w zbiorze są niewątpliwe "Pustkowia". Czuć niesamowity klimat pustej przestrzeni, tajemnicy z przed pokoleń i "plugawego" zła.
Doceniam polskie opowiadanie "Iran Political Fiction" wyłącznie za wiedzę o politycznych wydarzeniach. Nie każdemu (w tym mnie) nie przypadnie do gustu epatowanie imionami/nazwami, które nie interesują mnie, jedynie przytłaczają samą historię. Mam wrażenie, że sam konkurs, którego "Iran..." jest zwycięską pracą, polegał na napisaniu opowiadania, tak aby można było umieścić jak najwięcej przypisów.
Najsłabszym tekstem w zbiorze jest "W labiryncie Cthulhu". Słaba, wręcz idiotyczna historyjka, którą autor powinien schować do najgłębszej szuflady i nie pokazywać światu. Słabo napisana, masa bohaterów, których opisano w (genialny sposób według autora!) jakiejś liście imionami i zawodami, tak aby autor miał słowo...

Lavdrynka | 2013-06-07
Przeczytana: 03 listopada 2012

Wydawnictwo Dobre Historie postanowiło najwyraźniej przełamać tę martwotę, wydając "Cienie spoza czasu". To 11 tekstów znanych i cenionych pisarzy grozy, inspirowanych właśnie twórczością Samotnika z Providence. Znalazł się wśród nich nawet Polak - Tomasz Drabarek z opowiadaniem "Iran Political Fiction". Wszystko rozpoczyna wstęp S. T. Joshiego. Nakreśla głównie wagę zebranych historii i od razu przedstawia czytelnikowi obraną perspektywę zbioru:

"Najlepsze imitacje Lovecrafta to, paradoksalnie, te, które rozszerzają bądź wykraczają poza jego koncepcję. Tylko wtedy dzieło zyskuje niezależną wartość estetyczną, a przynajmniej jej potencjał - jeśli posiada inne literackie wartości, które wynoszą ją ponad przeciętny poziom".

Oto zatem mamy 11 historii osadzonych w różnym czasie, różnych miejscach i konwencjach. Już sam początek jest mroczny i mocny, jednak na bardziej współczesną modłę niż opowieści Lovecrafta. "Dziedziniec", napisany przez Alana Moora, opowiada o detektywie...

Whiskey Josh | 2012-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Trochę szkoda. Jedno naprawdę dobre opowiadanie, kilka przeciętnych. Jedno tak żałosne, że aż się złościłem czytając. Napaliłem się na tę książkę po lekturze "Ukochani zmarli", która to również jest antologią opowiadań w hłodzie HPL. Niestety jednak, "Cienie spoza czasu" zdecydowanie mnie zawiodły.

bruszkowski | 2017-03-15

„Cienie spoza czasu” to pierwsza pozycja książkowa Wydawnictwa Dobre Historie, wydana w 2012 roku. Wrażenie robi cała otoczka reklamowa – specjalnie przygotowany teaser filmowy, akcja na facebook’u… – widać, że Wydawcy wiedzą, iż w dzisiejszym świecie trzeba prócz wydania książki zapewnić jej skuteczny marketing. I dobrze, i fajnie. Tylko, że „Cienie spoza czasu” to trochę falstart. Jedenaście opowiadań i wstęp S.T. Joshi’ego zapowiada mnóstwo fajnej lektury. Jednak co z tego, skoro najlepsze cztery opowiadania w zbiorze znamy już z wydanego w 1992 roku zbioru „Dziedzictwo Lovecraft’a”? Oczywiście – dwadzieścia lat to szmat czasu, być może większość czytelników nie czytała „Dziedzictwa”, ale… Nie wierzę, że nie można było znaleźć lepszych opowiadań (chociażby Stephena Kinga „Przypadek N.” które bije na głowę nastrojem większość opowiadań z „Cieni spoza czasu”). Czy Masterton nie napisał nic innego w duch lovecraftowskim prócz opowiadania „Will”? Nie chcę, broń Boże, powiedzieć, że...

ZadokAllen | 2013-12-18

Przyjemnie czytało mi się tą antologię. Teksty zróżnicowane i większość na solidnym poziomie. Jedyną wadą zbioru jest to, że już niektóre z opowiadań zawarte w "Cieniach spoza czasu" ukazały się kiedyś na naszym rynku. Z tych jeszcze niepublikowanych najbardziej przypadło mi do gustu "W labiryncie Cthulhu" i "Gruba Ryba".
Dla tych co nie znają żadnego z opowiadań umieszczonych w zbiorze, mogę śmiało polecić.

Kuba | 2012-10-11
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Najgorsze opowiadanie Polaka. Niestety, po co w ogóle było je wpychać do tego fajnego tomiku? Generalnie - na początku są najlepsze opowiadania, im dalej w głąb książki - tym poziom opowiadań spada. Jednak dla kilku z nich (pierwszych dwóch - na pewno) warto przeczytać. Ja polecam.

Velo | 2016-03-24

Bardzo słaba antologia. Może jedno albo dwa opowiadania się do czegoś nadają.