Ostatni Pan i Władca

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Finkla | 2018-03-21
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 21 marca 2018

Zbiorek piętnastu opowiadań SF. Kolekcja nierówna, trafiają się teksty zarówno bardzo słabe (infantylne pod względem naukowym, o przewidywalnej fabule), jak i interesujące — poruszające ciekawe problemy społeczne, z zaskakującymi zakończeniami... Trudno się dziwić — powstawały w ciągu ponad dwóch dekad, przez tyle czasu każdy warsztat się zmienia.

Opowiadania zestarzały się również nierówno. Przede wszystkim śmieszą dziwaczne koncepcje naukowe i techniczne — pozaziemska rasa kompatybilna genetycznie z Homo sapiens (jak elfy i krasnoludy rodem z fantasy), stosunkowo znośne warunki na Marsie, wyjście awaryjne ze statku kosmicznego, które można otworzyć tak po prostu, jak drzwi do drogi ewakuacyjnej z kina (całe szczęście, że stewardessa zdążyła zamknąć ;-) ) czy odległość mierzona układami gwiezdnymi (toż to jeszcze głupsze niż w podróży morskiej liczyć mijane wyspy). To ostatecznie można wyjaśnić innym stanem wiedzy, ale zdanie "W nocy wszystkie pszczoły i motyle...

Lukas90 | 2018-06-23

PRZEDSTAWIAM 3 WERSJE NA SPREZENTOWANIE tego TOWARU W MIĘKKIEJ OKŁADCE. Oj,będzie nieprzyzwoicie dużo słów…

VERSJA nr 1

Być może przechadzasz się teraz między regałami książek w bibliotece i zupełnie przypadkiem znajdujesz zbiór ,,Ostatni Pan i Władca’’. Zaintrygowała cię postać na okładce i lekkość książki. Warto poświęcić jej czas czy nie? Ostatnio na czasie kryminały Remigiusza Mroza i poezje Ciarkowskiej. To czy to? Szukam czegoś na wieczór czy na parę tygodni?...A jak wiadomo jest praca - szkoła - dzieciaki - nadmiar obowiązków. Tak...Mój czas...taki ograniczony...Hmm…trudny wybór. Ale zapomnijmy na chwilę o codzienności i wróćmy do naszego Philipa. Philipa Kindreda Dicka…No właśnie. Ależ nazwisko, prawda? Kindred po matce i Dick po ojcu…
Dobra, może przejdźmy od razu do rzeczy. Może to pozwoli ci się zdecydować ( chyba, że już podjęłaś decyzję !)

1. Czy kręcą cię gadżety i innowacje?
2. Czy ciągnie cię do historii gdzie motywem przewodnim jest: paranoja, roboty, podróże...

keskese | 2016-09-06

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Krótka forma zdecydowanie służy PKD. Ci, którzy go znają, wiedzą już czego mniej-więcej się spodziewać: niespodziewanego. ;) A ta garstka czytelników, która zechce wgryźć się w jego twórczość od tego tomu, powinna uczynić to bez większego trudu. Zbiór ten pomimo rewelacyjnych pomysłów i bardzo przyzwoitej realizacji ich pod względem lirycznym, nie posiada tak wysokiego "progu wejścia", jak niektóre z bardziej znanych (i dłuższych) dzieł PKD; mam na myśli na przykład "Ubika", którego polecałabym zostawić sobie na koniec. "Ostatni pan i władca" to kawał dobrej literatury dla miłośników ambitniejszego, zginającego mózg science-fiction i niespotykanych nigdzie indziej idei nierozwleczonych do rozmiarów powieści; ot, smakowity kąsek potrafiący wywołać uniesienie brwi u czytelnika i syndrom "jeszcze jednego opowiadania", a także wypieki na policzkach.

alex-suraj | 2017-06-17

Książka jest zbiorem piętnastu opowiadań. Każde opowiadanie stanowi wycinek oryginalnej rzeczywistości, przedstawia pomysł na przyszłość wokół nas. Książka przypadła mi niezwykle do gustu. Minusem jest niedosyt, jaki odczuwam na koniec. Autor mógłby rozwinąć każde z tych opowiadań nie nadmuchując go dla samej sztuki tworzenia opasłej powieści. Odnoszę jednak wrażenie, że ważniejsze było dla pisarza zapisanie różnych rozważań (problem inności, aborcji, społeczeństwa autorytarnego) wyrażenie jednej myśli, niż tworzenia pełnych wielowymiarowych światów, tak jak to robią pisarze dziś tworząc całe serie, a nie tylko jedną powieść.

Fasoletti | 2013-10-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 04 października 2013

Jakoś nigdy nie mogłem się przemóc, żeby zacząć czytać jakąkolwiek książkę napisaną przez Dicka. Skutecznie zniechęcił mnie do tego seans Blade Runnera. Film może i dobry, ale to nie specjalnie moje klimaty. Do "Ostatniego Pana i Władcy" podchodziłem jak do jeża. I już po pierwszym opowiadaniu moje nastawienie zmieniło się diametralnie. Teksty są naprawdę świetne i wciągające, napisane tak, że nie można się oderwać od lektury. Ich jedyną wadą jest to, że niektóre kończą się jakby w połowie. Spokojnie można by je jeszcze nieco pociągnąć.
Nie będę tu typował, które opowiadanie jest najlepsze, a które najsłabsze, bo wszystkie wywarły na mnie duże wrażenie. Polecam ten zbiór każdemu, kto chce zacząć przygodę z prozą Dicka.

mkmorgoth | 2015-10-28
Przeczytana: 05 czerwca 2004

Ten zbiór opowiadań Philipa K. Dicka przeczytałem już kilka lat temu. Mimo że znałem pisarza z przeczytanych już wcześniej kilku powieści, to nie czytałem jego opowiadań, krótkich form Dicka, z których wyszedł, a niektóre z nich rozwijał do rangi powieści. Chciałbym przyznać, że ten zbiór i opowiadania w nim zawarte są chyba najlepsze z jego całego, ogromnego dorobku literackiego. Dick należy do grona pisarzy, których zarówno powieści, jak i opowiadania, są najchętniej przenoszone na ekran, co świadczy nie tyle, że są dobre, ale będą zawsze aktualne.

Dla osób, które nie znają jego prozy i kunsztu, i przymierzają się do zapoznania się, jest to pozycja wręcz idealna, zaś dla zagorzałych fanów - takich jak ja - OBOWIĄZKOWA.

Bitel | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Kolejny zbiór opowiadań sci-fiction za mną.Mamy tu różne wizje futurystyczne,z reguły dziejące się na innych planetach,przedstawiające różne wizje zagłady i kontaktów z robotami i innymi cywilizacjami.Plastyczny styl opowiadania pozwala wszystko sobie dobrze wyobrazić,a klimat sprawia,że można się oderwać od Ziemi;)Ocenę obniżam o 1, bo 2 ostatnie opowiadania powtórzyły się z innym zbiorem.Polecam miłośnikom sci-fiction,lekko się czyta.

Piotr Więckowski | 2011-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2011

Mimo iż napisane dawno temu, opowiadania Philip'a K. Dick'a są ciągle aktualne. Być może nawet w dzisiejszych czasach zastanawiająco aktualne. Niesamowite wizje, skłaniające do przemyśleń o kondycji ludzkości i różnych zagrożeń. Dla fanów Dick'a pozycja obowiązkowa. Dla tych, którzy Dick'a nie znają - również.

Danek | 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Książka jako zbiór opowiadań prezentuje dość nierówny poziom, przynajmniej jesli chodzi o mnie. Pomieszanie łagodnego postapo z twardym SF to dla mnie trudny orzech do zgryzienia, choć przełknąłem.
Dużo opowiadań opowiada historie, które naprawdę mogą się wydarzyć w naszym świecie, inne mają metafizyczny wydźwięk lub moralizują nas. To jest plus literatury, że potrafi jeszcze w człowieku obudzić skrajnie różne emocje (od potępienia bohaterów, przez współczucie, a skończywszy na dopingowaniu ich). Uważam, że warto przeczytać tę ksiażkę własnie dlatego, bo potrafi coś przekazać.
Element rozrywki też stoi całkiem wysoko, ale tak jak pisałem wcześniej, niektóre opowiadania są bardzo dobre inne tylko dobre. Język bywa ciężki momentami, jak to Dick ma w swoim zwyczaju, ktoś nieobeznany z jego dziełami może sie poczuć przytłoczony.
Na pewno jednak przeczytane historie zostają w pamieci i podejrzewam, że szybko nie ulecą.

Konkwistadorrr | 2012-12-16
Przeczytana: 2012 rok

Zbiór opowiadań P. K. Dicka. Jak to często bywa nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom i tak samo jest w tym przypadku. Jak i w powieściach tego autora tak samo i w "krótkiej formie" powtarza się ten sam temat. Czy rzeczywistość w jakiej żyjemy to jest na pewno TA właśnie rzeczywistość? Czy to przypadkiem nie jest tylko przesłona, która oddziela nas od tego co prawdziwe? Jakie cechy czynią człowieka etc.,. Kiedyś na portalu Fronda.pl dowiedziałem się o opowiadaniu tegoż autora pt. "Przedludzie". To opowiadanie jest w tym zbiorze. Naprawdę mocne. Dowód na to, że Dick był przeciwko mordowaniu dzieci poprzez aborcję.