Ostatni Pan i Władca

- Przedludzie

źródło okładki: zdjęcie autorskie

keskese | 2016-09-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Krótka forma zdecydowanie służy PKD. Ci, którzy go znają, wiedzą już czego mniej-więcej się spodziewać: niespodziewanego. ;) A ta garstka czytelników, która zechce wgryźć się w jego twórczość od tego tomu, powinna uczynić to bez większego trudu. Zbiór ten pomimo rewelacyjnych pomysłów i bardzo przyzwoitej realizacji ich pod względem lirycznym, nie posiada tak wysokiego "progu wejścia", jak niektóre z bardziej znanych (i dłuższych) dzieł PKD; mam na myśli na przykład "Ubika", którego polecałabym zostawić sobie na koniec. "Ostatni pan i władca" to kawał dobrej literatury dla miłośników ambitniejszego, zginającego mózg science-fiction i niespotykanych nigdzie indziej idei nierozwleczonych do rozmiarów powieści; ot, smakowity kąsek potrafiący wywołać uniesienie brwi u czytelnika i syndrom "jeszcze jednego opowiadania", a także wypieki na policzkach.

mkmorgoth | 2015-10-28
Przeczytana: 05 czerwca 2004

Ten zbiór opowiadań Philipa K. Dicka przeczytałem już kilka lat temu. Mimo że znałem pisarza z przeczytanych już wcześniej kilku powieści, to nie czytałem jego opowiadań, krótkich form Dicka, z których wyszedł, a niektóre z nich rozwijał do rangi powieści. Chciałbym przyznać, że ten zbiór i opowiadania w nim zawarte są chyba najlepsze z jego całego, ogromnego dorobku literackiego. Dick należy do grona pisarzy, których zarówno powieści, jak i opowiadania, są najchętniej przenoszone na ekran, co świadczy nie tyle, że są dobre, ale będą zawsze aktualne.

Dla osób, które nie znają jego prozy i kunsztu, i przymierzają się do zapoznania się, jest to pozycja wręcz idealna, zaś dla zagorzałych fanów - takich jak ja - OBOWIĄZKOWA.

Fasoletti | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Jakoś nigdy nie mogłem się przemóc, żeby zacząć czytać jakąkolwiek książkę napisaną przez Dicka. Skutecznie zniechęcił mnie do tego seans Blade Runnera. Film może i dobry, ale to nie specjalnie moje klimaty. Do "Ostatniego Pana i Władcy" podchodziłem jak do jeża. I już po pierwszym opowiadaniu moje nastawienie zmieniło się diametralnie. Teksty są naprawdę świetne i wciągające, napisane tak, że nie można się oderwać od lektury. Ich jedyną wadą jest to, że niektóre kończą się jakby w połowie. Spokojnie można by je jeszcze nieco pociągnąć.
Nie będę tu typował, które opowiadanie jest najlepsze, a które najsłabsze, bo wszystkie wywarły na mnie duże wrażenie. Polecam ten zbiór każdemu, kto chce zacząć przygodę z prozą Dicka.

Piotr Więckowski | 2011-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2011

Mimo iż napisane dawno temu, opowiadania Philip'a K. Dick'a są ciągle aktualne. Być może nawet w dzisiejszych czasach zastanawiająco aktualne. Niesamowite wizje, skłaniające do przemyśleń o kondycji ludzkości i różnych zagrożeń. Dla fanów Dick'a pozycja obowiązkowa. Dla tych, którzy Dick'a nie znają - również.

Danek | 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Książka jako zbiór opowiadań prezentuje dość nierówny poziom, przynajmniej jesli chodzi o mnie. Pomieszanie łagodnego postapo z twardym SF to dla mnie trudny orzech do zgryzienia, choć przełknąłem.
Dużo opowiadań opowiada historie, które naprawdę mogą się wydarzyć w naszym świecie, inne mają metafizyczny wydźwięk lub moralizują nas. To jest plus literatury, że potrafi jeszcze w człowieku obudzić skrajnie różne emocje (od potępienia bohaterów, przez współczucie, a skończywszy na dopingowaniu ich). Uważam, że warto przeczytać tę ksiażkę własnie dlatego, bo potrafi coś przekazać.
Element rozrywki też stoi całkiem wysoko, ale tak jak pisałem wcześniej, niektóre opowiadania są bardzo dobre inne tylko dobre. Język bywa ciężki momentami, jak to Dick ma w swoim zwyczaju, ktoś nieobeznany z jego dziełami może sie poczuć przytłoczony.
Na pewno jednak przeczytane historie zostają w pamieci i podejrzewam, że szybko nie ulecą.

Konkwistadorrr | 2012-12-16
Przeczytana: 2012 rok

Zbiór opowiadań P. K. Dicka. Jak to często bywa nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom i tak samo jest w tym przypadku. Jak i w powieściach tego autora tak samo i w "krótkiej formie" powtarza się ten sam temat. Czy rzeczywistość w jakiej żyjemy to jest na pewno TA właśnie rzeczywistość? Czy to przypadkiem nie jest tylko przesłona, która oddziela nas od tego co prawdziwe? Jakie cechy czynią człowieka etc.,. Kiedyś na portalu Fronda.pl dowiedziałem się o opowiadaniu tegoż autora pt. "Przedludzie". To opowiadanie jest w tym zbiorze. Naprawdę mocne. Dowód na to, że Dick był przeciwko mordowaniu dzieci poprzez aborcję.

Ergo_sum | 2015-08-10
Przeczytana: 1991 rok

Psychodeliczny mistrz SF. Te opowiadania potwierdzają, że trzeba być zdrowo naćpany, żeby wpaść na takie pomysły. Dobrze, że mnie na to nie stać :-D Książka super! Nie wszystko musi się podobać, ale każdy znajdzie jakieś "wow" dla siebie. Ah, zapomniałem dodać - "Przedludzie" naprawdę się we mnie wryło.

Zuvvo | 2014-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2014

Świetny zbiór. Autor wręcz zasypał czytelnika świetnymi pomysłami. Najbardziej przypadły mi do gustu opowiadania: Złotoskóry, Król Elfów, Chwyt Reklamowy, Przedludzie.

agrafka | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Nie mam pojęcia dlaczego, ale część tych opowiadań, traktowałam jako niepokojącą wizję przyszłości, zamiast po prostu ciekawe opowiadania... To przerażające.

zloty | 2010-05-19
Przeczytana: 17 maja 2010

Niesamowite, czasami przerażające opowiadania-wizje autora, które bardzo często skłaniają ku różnym refleksjom nad nami, nad światem, nad tym co będzie. Opowiadania te skutecznie zaspokajają głód ciekawości, co by było gdyby, a nawet daje więcej, bo autor ma wiele niesamowitych i nietuzinkowych pomysłów. Bardzo polecam i nie zniechęcajcie się po pierwszych kilku opowiadaniach, bo ten niepowtarzalny klimat trzeba poczuć, a później trudno się od niego oderwać.